Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównazawiadomienie sądu
 
Wyszukiwana fraza:

zawiadomienie sądu

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 180 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Radca prawny w postępowaniu karnym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrońcą podejrzanego lub oskarżonego w postępowaniu karnym może być tylko i wyłącznie adwokat. Oznacza to, że obrońcą w procesie nie karnym nie może być radca prawny. Na podstawie art. 88 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997r., Nr 89, poz. 555 ze zm.) radca prawny może być…

Data utworzenia: 26 października 2012

Europejski Tytuł Egzekucyjny

Zgodnie z zapisami Kodeksu postępowania cywilnego, podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Ustawodawca wymienia szereg różnych tytułów egzekucyjnych, jednym z nich jest Europejski Tytuł Egzekucyjny.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 26 marca 2013

Porada prawna: Podatek i ubezpieczenie po zakupie samochodu

Kupuję od znajomego samochód – spisaliśmy umowę, ustaliliśmy cenę i terminy. Jak wygląda sprawa obowiązkowego OC przy kupnie samochodu, jeśli poprzedni właściciel wszystkie opłaty regulował i samochód jest już zarejestrowany? Pozostaje też sprawa podatku od sprzedaży tego samochodu, tj. kto ma zapłacić ten podatek i w jakiej wysokości?

Data utworzenia: 29 maja 2015

Eksmisja z mieszkania spółdzielczego

Z eksmisją mamy do czynienia wtedy, gdy dana sobą zajmuje lokal bez jakiegokolwiek tytułu prawnego. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości może żądać opuszczenia jego posesji – jeżeli jego prośba nie zostanie wykonana dobrowolnie, konieczne będzie skorzystanie z pomocy komornika. Eksmisja rządzi się jednak pewnymi prawami, o których nie…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 29 października 2013

Kiedy postępowanie egzekucyjne można zawiesić?

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego odbywa się na wniosek wierzyciela – tylko w taki sposób komornik może podjąć czynności mające na celu urzeczywistnienie zapadłego orzeczenia sądowego. Z drugiej strony rozpoczęcie działań komorniczych nie oznacza, że będą one prowadzone bez żadnej przerwy. W toku postępowania mogą bowiem pojawić się…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 16 stycznia 2014

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Zgodnie z treścią art. 818 i n. Kodeksu postępowania cywilnego, organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu jeżeli się okaże, że wierzyciel lub dłużnik nie ma zdolności procesowej ani przedstawiciela ustawowego (zdolność procesowa to zdolność do podejmowania czynności procesowych – np. złożenie pozwu czy apelacji, jest ona zależna od…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 października 2012

Zmowa dystrybutorów artykułów biurowych

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznała, iż dwaj dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję. Informacje o zmowie zostały przekazane przez jednego z jej uczestników – Office Pulse. Drugi z przedsiębiorców – Papier Hurt będzie musiał zapłacić prawie 90 tys. złotych

Słowa kluczowe: nieuczciwa konkurencja
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 29 kwietnia 2010

Nieprzestrzeganie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim

Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Katowicach istnieje od 1990 roku. W tym czasie wydała niemal 1000 decyzji w sprawach antymonopolowych i dotyczących naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Jednakże działania Delegatur UOKiK nie ograniczają się wyłącznie do lokalnych rynków. Wydają rozstrzygnięcia mające znaczenie dla…

Data utworzenia: 17 maja 2011

Środki zapobiegawcze w postępowaniu karnym

Środki zapobiegawcze są jednymi z instrumentów prawno-karnych mającymi na celu zapobieżenie negatywnego wpływu na toczące się postępowanie karne. W praktyce podejrzany czy oskarżony nierzadko chce doprowadzić do rozstrzygnięcia, które będzie korzystne wyłącznie dla niego – uniewinnienie lub umorzenie postępowania. Niestety problem pojawia się…

Data utworzenia: 3 stycznia 2014

Wszczęcie postępowania administracyjnego

Sprawy administracyjnoprawne rozpatrywane są w zgodzie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Mogą przy tym być wszczynane z urzędu, jak i na wniosek zainteresowanej osoby. Ten pierwszy przypadek zachodzi najczęściej, gdy adresat decyzji administracyjnej nie stosuje się do nakazanego zachowania.

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 7 stycznia 2014
« Poprzednia 1 … 9  |  10  |  11  |  12  |  13 … 18 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.