Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównawniosek
Wniosek o dział spadku -

We wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.  W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
art. 680 k.p.c.

 
 
Wyszukiwana fraza:

wniosek

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 4453 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Zmiany w Kodeksie pracy zatwierdzone

Nowelizacja Kodeksu pracy, wprowadzająca roczny okres rozliczeniowy oraz ruchomy czas pracy stała się faktem. 1 sierpnia 2013 podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski. Na czym dokładnie polegają zmiany i czy rzeczywiście pomogą ograniczyć redukcję zatrudnienia w okresach dekoniunktury gospodarczej? Nawet jeśli tak, pewne jest, że nie zdobędą…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 17 września 2013

Jakie są skutki niewykonania ugody sądowej?

Ugoda polega na kompromisowym rozwiązaniu istniejącego konfliktu. Strony danego sporu czynią sobie wzajemne ustępstwa, tak aby ostatecznie doprowadzić do rozwiązania zaistniałego problemu. Ugoda należy do instytucji prawa cywilnego, zarówno materialnego jak procesowego, w związku z tym przepisy regulujące jej konstrukcję prawną odnajdziemy tak w…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 19 września 2013

Prowadzenie działalności gospodarczej, a uprawnienia rodzicielskie

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej jest z reguły zadaniem trudnym i pochłaniającym dosyć dużą ilość czasu. Najmocniej odczuwają to przedsiębiorcy będący rodzicami – muszą oni dzielić bowiem swój czas pomiędzy obowiązki zawodowe oraz rodzinne. Mając na względzie potrzeby polskiej rodziny, ustawodawca zdecydował się ułatwić…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 7 października 2013

Wybór formy prawnej ma znaczenie, czyli FIRMY RODZINNE - część pierwsza

Wiele polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne, coraz częściej wielopokoleniowe. Wybór formy prawnej powinien być jednym z ważniejszych aspektów rozważanych przy zakładaniu biznesu i jego rozwoju. Dziedziczenie, prawa małżonka do majątku, rozwód, konflikty w rodzinie i inne życiowe sprawy mogą zniszczyć przez wiele lat budowaną firmę. O…

Data utworzenia: 15 października 2013

Umowa o dożywocie jako zabezpieczenie dla osoby w podeszłym wieku

Zdarzają się sytuacje, iż osoby w podeszłym wieku chcą „podzielić” zgromadzony majątek jeszcze za życia, by tym samym uniknąć ewentualnych sporów pomiędzy spadkobiercami. Najczęściej takie osoby decydują się przenieść własność nieruchomości z wykorzystaniem instytucji darowizny. Jednakże w takiej sytuacji muszą liczyć na dobrą wolę…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 października 2013

Jak efektywnie odkładać na emeryturę

Planowane zmiany w systemie emerytalnym, spowodowane w zasadzie wyłącznie bieżącymi potrzebami budżetowymi, nie wpłyną na podwyższenie przyszłych emerytur. Sposób na to jest tylko jeden – oszczędzanie samemu.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 19 listopada 2013

Czy można zrzec się dziedziczenia tylko do ułamkowej części spadku albo do poszczególnych przedmiotów?

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia należy do tych czynności prawnych, które wywołują skutek dopiero w chwili otwarcia spadku, a więc w chwili śmierci przyszłego spadkodawcy oraz znacząco wpływają na krąg osób ustawowo uprawnionych do wstąpienia w prawa i obowiązki zmarłego. Wątpliwości może budzić zakres powyższej umowy. Czy możliwe jest…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 września 2014

Jesteś bezrobotny? Możesz starać się o staż z urzędu pracy!

Staż z urzędu pracy jest jedną z form pomocy przewidzianych dla osób bezrobotnych. Umożliwia on osobie bezrobotnej nabycie umiejętności praktycznych poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy pomiędzy organizatorem stażu i bezrobotnym i może być dla niej okazją do nabrania doświadczenia oraz znalezienia pracy.

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 11 września 2014

Sprawdź, na czym polega spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego!

Mimo, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w swojej konstrukcji bardzo przypomina prawo własności, w rzeczywistości jest ono ograniczonym prawem rzeczowym. Generalnie właścicielem lub współwłaścicielem mieszkania jest bowiem spółdzielnia mieszkaniowa.

Data utworzenia: 15 września 2014

Czy można ograniczyć możliwość zbycia udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Prawo udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością należy do kategorii praw zbywalnych. Kodeks spółek handlowych stanowi jednak, że wspólnicy mają możliwość ograniczenia zbywalności udziałów w spółce drogą samej umowy spółki. Warto zastanowić się nad podstawą prawną ograniczenia zbywalności udziałów w spółce oraz nad jego…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 16 września 2014
« Poprzednia 1 … 424  |  425  |  426  |  427  |  428 … 446 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.