Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównawniosek
Wniosek o dział spadku -

We wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.  W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
art. 680 k.p.c.

 
 
Wyszukiwana fraza:

wniosek

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 4453 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Obowiązki pracodawcy w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia pracownika

Problematyka ochrony zdrowia pracownika uregulowana jest w ramach przepisów rozdziału VI działu 10. Kodeksu pracy. W myśl przepisu art. 226 k.p. pracodawca obowiązany jest oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną przez pracownika pracą. Jest także obowiązany stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Wśród…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 11 lipca 2014

Częściowa, a całkowita niezdolność do pracy

Jeżeli z przyczyn zdrowotnych nie możesz wykonywać pracy, to można wtedy mówić o niezdolności do pracy. Definicja niezdolności do pracy została określona w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 11 lipca 2014

Umowa o dożywocie umową losową

Umowa o dożywocie jest umową, która coraz częściej występuje w obrocie prawnym, co niewątpliwie ma związek z ekonomicznym poziomem życia zwłaszcza osób starszych. Dlatego też postanowiliśmy wyjaśnić, czym jest i jaka jest istota umowy o dożywocie.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 14 lipca 2014

Jak obliczyć opłatę od pozwu?

Wszczęcie postępowania cywilnego związane jest z ponoszeniem tzw. kosztów sądowych. Oprócz tego należy mieć na względzie także ewentualne koszty wynagrodzenia dla profesjonalnego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego. Warto zatem zapoznać się z zasadami dotyczącymi obliczania opłaty sądowej i sprawdzić, jaką opłatę należy uiścić…

Data utworzenia: 27 lipca 2014

Nienarodzony też może być spadkobiercą

W zasadzie nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku. Prawo spadkowe reguluje jednak zdolność do dziedziczenia dziecka poczętego, ale jeszcze nienarodzonego. Zdolność ta jest obwarowana pewnym warunkiem, o czym szerzej w dalszej części artykułu.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 29 lipca 2014

Kiedy pracodawca może zastosować karę nagany z wpisem do akt osobowych pracownika?

Nagana z wpisem do akt osobowych to jedna z kar porządkowych, którą pracodawca może zastosować w stosunku do pracownika nieprzestrzegającego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 29 lipca 2014

Gdy podróżny nie chce usiedzieć na miejscu

Podróżowanie pociągiem składnia pasażerów do pozostawania na swoich miejscach – zarówno dla wygody jak i w celu zachowania bezpieczeństwa oraz porządku. Zachowanie spokoju jest szczególnie przydatne podczas kontroli biletów, zwłaszcza gdy podróżny takiego nie posiada. Co jednak, gdy stara się on umknąć konduktorowi? Na ten temat wypowiedział…

Data utworzenia: 30 lipca 2014

Kiedy przedmiot świadczenia można złożyć do depozytu sądowego

Instytucja depozytu sądowego służy przede wszystkim ochronie dłużnika, który w określonych sytuacjach nie jest w stanie spełnić świadczenia do rąk wierzyciela. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji spowodowanych zwłoką w wykonaniu zobowiązania, a która może nastąpić, jeżeli dłużnik w związku z wyżej wskazanymi okolicznościami nie spełnia…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 7 sierpnia 2014

Sprawdź czy dopłacą Ci do czynszu

Własnościowe mieszkanie nawet w niewielkim bloku wiąże się z koniecznością opłacania comiesięcznego czynszu – niezależnie od tego czy wchodzisz w skład wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Taka opłata z pewnością stanowi spory wydatek, jednak brak jej uiszczania wiąże się z groźbą eksmisji. Istnieje jednak sposób, aby czynsz był…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 sierpnia 2014

Czym jest pomieszczenie tymczasowe?

Lokal zastępczy, lokal socjalny, pomieszczenie tymczasowe – te pojęcia dosyć często pojawiają się w toku czynności egzekucyjnych podejmowanych przez komorników. Będziemy mieli z nimi do czynienia najczęściej jednak wtedy, gdy dłużnik musi zostać eksmitowany z zajmowanego lokalu. Prawo nie pozwala na eksmisję na bruk – co zatem w takiej sytuacji…

Data utworzenia: 11 sierpnia 2014
« Poprzednia 1 … 416  |  417  |  418  |  419  |  420 … 446 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.