Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównawniosek
Wniosek o dział spadku -

We wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.  W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
art. 680 k.p.c.

 
 
Wyszukiwana fraza:

wniosek

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 4453 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Świadczenia przedemerytalne

Osoby, które straciły pracę i nie mogą znaleźć nowego zatrudnienia z uwagi na ukończenie pewnego wieku, mają prawo skorzystać z pomocy finansowej w postaci świadczenia przedemerytalnego. Zgodnie z Ustawą z dnia 30 kwietnia 2004r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013r., Nr 0, poz. 170) muszą one jednak spełniać określone warunki ogólne…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 25 lipca 2013

Powrót do rodowego nazwiska po rozwodzie

Małżonek, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko, ma prawo po rozwodzie wrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem związku małżeńskiego. Taką możliwość daje bowiem art. 59 Ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012r., Nr 0, poz. 788). Należy jednak pamiętać, że można to zrobić w ciągu…

Data utworzenia: 30 lipca 2013

Kurator dla dziecka nienarodzonego

W świetle polskiego prawa, dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone - tzw. nasciturus ma warunkową zdolność prawną w zakresie czynności, w wyniku których uzyska ono jakąś korzyść. Oznacza to, że po urodzeniu dziecko będzie mogło korzystać z działań dokonanych na jego rzec lub też żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem. W związku…

Data utworzenia: 31 lipca 2013

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Kwestia zasiłku pogrzebowego została uregulowana w kilku aktach prawnych – m.in. w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przyjrzyjmy się zatem w jakich okolicznościach możemy żądać wypłaty świadczenia w związku…

Data utworzenia: 2 września 2013

Kaucja na zabezpieczenie kosztów procesu

Powód, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jest obowiązany na żądanie pozwanego złożyć kaucję na zabezpieczenie kosztów procesu.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 6 września 2013

Przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu

Dokonywanie czynności procesowych powinno odbywać się w ściśle określonych terminach, w przeciwnym razie nie wywołają one zamierzonych skutków prawnych. Ustawodawca przewidział jednak, że w pewnych sytuacjach nie zachowanie terminu może występować z przyczyn niezależnych od uczestnika postępowania. Dlatego też polski system prawny przewiduje…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 31 października 2013

Zasady przyznawania Karty Polaka

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obywatelstwo polskie nabywa się na podstawie zasady krwi – wystarczy zatem, aby jedno z naszych rodziców było Polakiem. Z drugiej strony istnieje inna możliwość nabycia takiego obywatelstwa – np. w wyniku nadania go przez Prezydenta RP. Obywatelstwo polskie jest jednak zupełnie czymś innym od Karty Polaka, choć…

Data utworzenia: 3 grudnia 2013

Ile trwa urlop wychowawczy?

Z urlopu wychowawczego może skorzystać tylko i wyłącznie pracownik, czyli – zgodnie z art. 2 kodeksu pracy – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Udzielenie urlopu wychowawczego ma na celu stworzenie pracownikowi korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 8 września 2014

Podstawowe informacje dla przystępujących do Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Sposób i szczegółowy tryb zgłaszania do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (zwanego dalej „LEK”) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (zwanego dalej „LDEK”) oraz zasady przeprowadzania tychże egzaminów, w tym okres, w którym powinny być wyznaczone ich terminy określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego…

Kategoria: Prawo medyczne
Data utworzenia: 15 września 2014

Dla kogo Karta Polaka?

Karta Polaka jest to dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego. Istota Karty Polaka polega na ustaleniu pewnego statusu tej osoby, a nie w kwalifikowaniu jej narodowości. Kto zatem może się ubiegać o przyznanie Karty Polaka?

Data utworzenia: 17 września 2014
« Poprzednia 1 … 162  |  163  |  164  |  165  |  166 … 446 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.