Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównawniosek+o+wyznaczenie++terminu+rozprawy
Wniosek o dział spadku -

We wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.  W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
art. 680 k.p.c.

 
 
Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 25079 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Szykują się zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym policjantów

Postępowanie dyscyplinarne jest charakterystyczne dla większości, jeśli nie dla wszystkich, grup pracowniczych w Polsce. Inną sprawą jest to, że przepisy regulujące taką procedurę nie są jednolite – każda grupa zawodowa podlega bowiem pod odrębną ustawę, a jeśli taka nie istnieje to pod ogólne przepisy Kodeksu pracy. Policjanci należą do…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 14 kwietnia 2014

Pielęgniarki zyskają prawo wypisywania recept na określone leki

Problem dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej – od dłuższego czasu nie schodzi z pierwszych stron gazet. Minister Zdrowia, jako osoba odpowiedzialna za ochronę zdrowia oraz zasady organizacji opieki medycznej w Polsce – przekazał do konsultacji projekty aktów prawnych wprowadzające rozwiązania w ramach tzw. pakietu kolejkowego.

Kategoria: Prawo medyczne
Data utworzenia: 18 kwietnia 2014

Odszkodowanie z tytułu wadliwej decyzji administracyjnej

W dniu 24 kwietnia 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone skargi konstytucyjne w sprawie odszkodowania z tytułu wadliwej decyzji administracyjnej. Trybunał orzekł, że ograniczenie do rzeczywistej szkody odszkodowania za niezgodne z prawem działanie władzy publicznej w przypadku, gdy wadliwą ostateczną decyzję administracyjną wydano przed…

Data utworzenia: 28 kwietnia 2014

Zasiedzenie nie zawsze jest skuteczne

Zasiedzenie jest jedną z form pochodnego nabycia prawa własności nieruchomości lub rzeczy ruchomej. W zależności od dobrej lub złej wiary przyszłego nabywcy – właściciela, ustawodawca posługuje się różnymi terminami, których upływ jest niezbędny, aby zasiedzenie stało się skuteczne i wywoływało wszystkie skutki prawne. Problem może pojawić…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 28 kwietnia 2014

Czy w toku postępowania karnego można zawrzeć ugodę?

Ugoda jest formą polubownego załatwiania sporów. W praktyce mamy z nią do czynienia przede wszystkim w przypadku stosunków cywilnych – głównie tych wynikających z umów. Czy jednak możliwe jest osiągnięcie porozumienia pomiędzy sprawcą przestępstwa, a jego ofiarą, szczególnie, gdy sprawa trafi już do sądu? Okazuje się, że jest to całkiem…

Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 4 maja 2014

Jazda pod wpływem alkoholu - wykroczenie czy przestępstwo?

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu to niestety jeden z najczęściej występujących grzechów polskich kierowców. Jazda na podwójnym gazie może być zakwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo. Właściwe zakwalifikowanie popełnionego czynu zabronionego uzależnione jest od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy...

Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 6 maja 2014

Nowy VAT za kilka lat

Stawka wyższego podatku VAT obowiązuje w Polsce już od kilku lat. Jak można się łatwo domyślić 23% VAT jest dla wielu z nas prawdziwą udręką – na pocieszenie mamy jednak dobrą wiadomość, ponieważ docelowo wysokość tego podatku ulegnie obniżeniu. Niestety nie nastąpi to szybciej, niż w 2016 r.

Data utworzenia: 7 maja 2014

Zabrano Ci nieruchomość pod drogę publiczną? Sprawdź jakie masz prawa

Prawo własności, choć chronione samą Konstytucją, w niektórych przypadkach może doznawać poważnych ograniczeń. Tak będzie m.in. w sytuacji wywłaszczenia na cele publiczne. Prawo pozwala, aby państwo przejęło cudzą nieruchomość, jeśli jest to niezbędne do realizacji takiego celu – oczywiście właściciel musi dostać słuszne odszkodowanie…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 maja 2014

Użyczyłeś komuś swój samochód? Możesz mieć problem

Wzajemna pomoc jest z pewnością szlachetnym zachowaniem. Niestety nie zawsze niesie ze sobą pozytywne skutki. Tak będzie chociażby w przypadku udostępnienia własnego samochodu osobie trzeciej – członkowi rodziny czy bliskiemu znajomemu. Jeśli bowiem dojdzie do wypadku, sprawca może nie chcieć zapłacić kosztów naprawy auta. Czy w takiej sytuacji…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 13 maja 2014

Telewizor zepsuł Ci się po raz drugi? Będziesz mógł go zwrócić

Obecne sprzęty RTV i AGD w porównaniu do tych sprzed 20 czy 30 lat są nie tylko tanie, ale i dużo bardziej wadliwe. Z jednej strony wpływ na to ma właśnie niska cena - im tańsze komponenty urządzenia, tym większa szansa na szybsze zużycie produktu. Z drugiej strony producenci telewizorów, odkurzaczy czy lodówek celowo psują swoje towary, tak aby…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 maja 2014
« Poprzednia 1 … 1671  |  1672  |  1673  |  1674  |  1675 … 2508 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.