Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównawniosek+o+wyznaczenie++terminu+rozprawy
Wniosek o dział spadku -

We wniosku o dział spadku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu.  W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.
art. 680 k.p.c.

 
 
Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 25079 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Hipoteka przymusowa

Hipoteka należy do ograniczonych praw rzeczowych ustanawianych na nieruchomości celem zabezpieczenia określonej wierzytelności. Praktyka stosowania powyższej instytucji jest w Polsce bardzo szeroka, jest to bowiem jedna z mocniejszych gwarancji realizacji zaciągniętego zobowiązania.

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 2 maja 2013

Co nie podlega egzekucji?

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika nie oznacza, że ma on prawo do zajęcia każdej Twojej rzeczy. Przepisy zawierają bowiem dokładny katalog przedmiotów wyjętych spod egzekucji, niezależnie od tego jak wysoki będzie Twój dług. Jeśli więc nie wiesz co nie podlega egzekucji – przeczytaj ten artykuł.

Data utworzenia: 17 grudnia 2014

Nowelizacja prawa budowlanego - sprawdź kiedy nie będzie wymagane pozwolenie na budowę!

Planujesz budowę domu? Sprawdź czy musisz ubiegać się o pozwolenie na budowę...! Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Celem wprowadzenia nowych

Data utworzenia: 18 marca 2015

Kontrahent nie zapłacił? Możesz odzyskać VAT

Uporczywe zaleganie przez kontrahenta z zapłatą za sprzedane mu towary czy usługi pozwala przedsiębiorcy odzyskać zapłacony wcześniej z tytułu tej sprzedaży VAT. Przywilej ten zawiera się w tzw. uldze na złe długi, z której można skorzystać po spełnieniu kilku warunków.

Data utworzenia: 11 lutego 2013

Czego nie mogę zwrócić, gdy dokonałem zakupu w Internecie

Internet zawładnął światem. Randki online, szkolenia online czy, chyba najbardziej rozpowszechnione, zakupy online są częścią naszego życia. Portale aukcyjne i sklepy internetowe cieszą się dużą popularnością i są doskonałą alternatywą dla tych, którzy nie lubią stać w długich kolejkach. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz – w okresie przedświątecznym…

Data utworzenia: 24 listopada 2014

Środki zabezpieczające w prawie karnym

Środek zabezpieczający stosuje się zamiast kary wobec sprawcy czynu zabronionego, który nie podlega odpowiedzialności karnej z powodu niepoczytalności lub znikomej społecznej szkodliwości czynu, albo jeśli orzeczenie kary byłoby oczywiście niecelowe z uwagi na zaburzenia psychiczne, które wpłynęły na popełnienie przez niego przestępstwa.

Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 20 listopada 2011

Użytkowanie wieczyste gruntu

Użytkowanie wieczyste to prawo zezwalające użytkownikowi wieczystemu na korzystanie z nieruchomości gruntowej w granicach określonych przez ustawy, zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 7 marca 2012

Dokonywanie ocen kwalifikacyjnych urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury

W dniu 29 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 grudnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury (Dz. U. Nr 247, poz. 1838). Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb postępowania przy…

Słowa kluczowe: kwalifikacje
Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 28 stycznia 2008

Kiedy można wystawić fakturę VAT w imieniu sprzedawcy

Co do zasady fakturę VAT mogą wystawiać jedynie podatnicy dokumentujący czynność opodatkowaną. Powyższe wynika zarówno z ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku, w sprawie

Słowa kluczowe: faktura
Data utworzenia: 2 grudnia 2008

Operator telekomunikacyjny nie może rozwiązać umowy z konsumentem bez wcześniejszego powiadomienia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi stały monitoring wzorców umownych, które są stosowane przez przedsiębiorców działających w różnych branżach. W przypadku, gdy zostaną wykryte w nich klauzule, które rażąco naruszają interesy konsumentów, kierowane są pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postanowienia uznane prawomocnym…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 listopada 2010
« Poprzednia 1 … 1042  |  1043  |  1044  |  1045  |  1046 … 2508 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.