Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównatajemnica adwokacka
Tajemnica Adwokacka -

 Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej.

2. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.
3. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.
4. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1505, z późn. zm.) - w zakresie określonym tymi przepisami
 
Ustawa z dnia 26 maja 1982 r.Prawo o adwokaturze. art.6.1
 
 
Wyszukiwana fraza:

tajemnica adwokacka

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 17 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Tajemnica Adwokacka

Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. 2. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie. 3. Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej…

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Naczelną Radę Adwokacka

Naczelną Radę Adwokacką tworzą: 1) prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, 2) adwokaci wybrani przez Krajowy Zjazd Adwokatury w liczbie odpowiadającej liczbie dziekanów okręgowych rad adwokackich, nie więcej jednak niż ośmiu adwokatów z tej samej izby, 3) dziekani okręgowych rad adwokackich. 2. Siedzibą Naczelnej Rady Adwokackiej…

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Adwokatura

1. Instytucja powołana do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa. 2. Adwokatura zorganizowana jest na zasadach samorządu zawodowego. 3. Adwokat w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych podlega tylko ustawom. 4. Tytuł zawodowy „adwokat”…

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Adwokat

1. Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. 1a. 1b. Adwokat ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie…

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Organy adwokatury

1.Organami adwokatury są: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższy Sąd Dyscyplinarny oraz Wyższa Komisja Rewizyjna. 2. Członkami organów adwokatury mogą być tylko adwokaci Ustawa z dnia 26 maja 1982 r.Prawo o

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Wybory do organów adwokatury

Wybory do organów adwokatury oraz organów izb adwokackich i zespołów adwokackich odbywają się w głosowaniu tajnym przy nieograniczonej liczbie kandydatów. 2. Kadencja organów adwokatury, organów izb adwokackich i zespołów adwokackich trwa trzy lata, jednakże są one obowiązane działać do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów…

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez adwokata

1.Adwokat może wypowiedzieć pełnomocnictwo po uzyskaniu zgody kierownika zespołu. 2. Adwokat, wypowiadając pełnomocnictwo, zawiadamia o tym zainteresowane organy; jest także obowiązany jeszcze przez dwa tygodnie pełnić swe obowiązki, jeżeli nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez innego adwokata lub zwolnienie ze strony klienta…

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Organy zespołu adwokackiego

Organami zespołu adwokackiego są: 1) zebranie zespołu, 2) kierownik zespołu, 3) komisja rewizyjna w zespołach liczących więcej niż 12 członków, a w zespołach mniejszych, jeżeli zostanie ona powołana uchwałą zebrania zespołu Ustawa z dnia 26 maja 1982 r.Prawo o adwokaturze. art.30

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Organy Izby Adwokackiej

Organami izby adwokackiej są: 1) zgromadzenie izby składające się z adwokatów wykonujących zawód oraz delegatów pozostałych adwokatów, 2) okręgowa rada adwokacka, 3) sąd dyscyplinarny, 4) komisja rewizyjna Ustawa z

Data utworzenia: 13 lutego 2012

Zakres działania zgromadzenia izby adwokackiej

Do zakresu działania zgromadzenia izby adwokackiej należy: 1) wybór delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, 2) wybór dziekana, prezesa sądu dyscyplinarnego, przewodniczącego komisji rewizyjnej oraz członków i zastępców członków okręgowej rady adwokackiej, sądu dyscyplinarnego i komisji rewizyjnej, 3) uchwalanie budżetu izby…

Data utworzenia: 13 lutego 2012
« Poprzednia 1  |  2 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.