Spadek -
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Wyszukiwana fraza:
spadek

Rusza Notarialny Rejestr Testamentów
Już 5 października rusza Notarialny Rejestr Testamentów (NORT). Jak będzie działał i jaki jest cel jego uruchomienia - o tym dyskutowano dzisiaj w Krajowej Radzie Notarialnej. W prezentacji Rejestru wziął udział m.in.: Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 30 września 2011
Gdy umiera prezes, co z postępowaniem egzekucyjnym?
Śmierć prezesa spółki z o.o. wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne. Czy odpowiedzialność spada na najbliższą rodzinę (żonę, dzieci)? Jak ustrzec najbliższych przed tego typu odpowiedzialnością?
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 listopada 2011
Wartość rzeczy i praw określa nabywca
Wartość majątku będącego przedmiotem spadku lub darowizny stanowi po dokonaniu stosownych odliczeń podstawę opodatkowania. Określenie jej wysokości leży w gestii nabywcy, należy jednak przy tym pamiętać, że nie może się ona różnić od wartości rynkowej.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo podatkowe
Data utworzenia: 2 marca 2012
Dziedziczenie zobowiązań kredytowych w rodzinie
Każdy odpowiada za swoje zobowiązania kredytowe i niespłacane długi. Jednak istnieją sytuacje, w których może w nich partycypować rodzina, chociaż wcześniej nie była związana umową kredytową z kredytobiorcą.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 2 kwietnia 2012
Dział spadku
spadku polega na określeniu wartości całego majątku i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Spadek można podzielić w drodze umowy między spadkobiercami albo w postępowaniu sądowym. Zagadnienia dotyczące działu spadku regulują przepisy art
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 kwietnia 2012
Dług w spadku i co dalej
Spadek kojarzy się na ogół z majątkiem, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często zapominamy jednak, że dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi. Spadek bowiem to ogół praw, ale i obowiązków należących do
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 maja 2012
Kto ma prawo do zachowku?
Formą zabezpieczenia praw osób bliskich spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie jest prawo do zachowku. Komu przysługuje zachowek i kiedy spadkodawca może pozbawić bliskich prawa do zachowku?
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 maja 2012
Furtka dla pominiętych spadkobierców
Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej może otworzyć spadkobiercom byłych właścicieli znacjonalizowanych nieruchomości pominiętym w postępowaniu reprywatyzacyjnym drogę do ponownego dochodzenia swoich praw.
Słowa kluczowe:
decyzja administracyjna, naruszenie przepisu prawa materialnego, pominięty spadkobierca, postępowanie administracyjne
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo administracyjne
Data utworzenia: 30 lipca 2012
Dziedziczenie udziałów w spółce cywilnej
W spółce cywilnej prawa i obowiązki wspólnika są ściśle związane z jego osobą, co do zasady nie podlegają dziedziczeniu a w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółka może ulec rozwiązaniu. Jeżeli jednak w umowie spółki cywilnej zawarte zostaną odpowiednie postanowienia, wówczas spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 lipca 2012
Czy można zabezpieczyć spadek?
, gdy zawiera on same aktywa lub gdy przewyższają one długi zmarłego. Zanim jednak nabędziemy spadek i uzyskamy potwierdzające to postanowienie sądowe lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, warto wiedzieć jak spadek można zabezpieczyć przed
Słowa kluczowe:
dokonanie zabezpieczenia spadku, przesłanka uzasadniająca zabezpieczenie spadku, wniosek o zabezpieczenie, zabezpieczenie spadku
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 lutego 2013
« Poprzednia | 1 … 49 | 50 | 51 | 52 | 53 … 72 | Następna » |