Spadek -
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
- rejestr+obrotów
- przesłanki przysposobienia
- wniosek o przysposobienie
- opłaty+za+świadczone+usługi
- nieobecność na rozprawie
- referendarz
- referendarz sądowy
- szczególne+warunki+sprzedaży+konsumenckiej
- Zawieszenie
- brak+odpowiedzi+na+pozew+o+rozwód
- romans przełożonego z podwładnym
- skutki
- powiadomienie
- kodeks
- odmowa wpisu na listę radców prawnych
- Umowa cesji wierzytelnosci na zabezpieczenie
- Informacja o sporządzeniu remanentu
- Oświadczenie o postępowaniach karnych i dyscyplinarnych, korzystaniu z praw publicznych oraz o posiadaniu zdolności do czynności prawnych
- Porozumienie o rozwiązaniu umowy o dzieło
- Załącznik - Pełnomocnik / przedstawiciel ustawowy
Wyszukiwana fraza:
spadek

Czy można zrzec się dziedziczenia tylko do ułamkowej części spadku albo do poszczególnych przedmiotów?
Umowa zrzeczenia się dziedziczenia należy do tych czynności prawnych, które wywołują skutek dopiero w chwili otwarcia spadku, a więc w chwili śmierci przyszłego spadkodawcy oraz znacząco wpływają na krąg osób ustawowo uprawnionych do wstąpienia w prawa i obowiązki zmarłego. Wątpliwości może budzić zakres powyższej umowy. Czy możliwe jest…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 września 2014
Spadek - zrzeczenie czy odrzucenie? Co jest skuteczniejsze?
Niechęć do przyjęcia spadku wynika przede wszystkim z faktu istnienia długów spadkodawcy. Jeśli nabędziesz taki spadek, będziesz zobowiązany do pokrycia wszystkich zobowiązań zmarłego. Nic więc dziwnego, że raczej nikt nie będzie chciał przyjąć
Typ: Artykuł
Kategoria: Spadki
Data utworzenia: 17 września 2014
Spadek z zagranicy
Powołanie do spadku może nastąpić na podstawie testamentu lub przepisów ustawy. Niezależnie od tego majątek spadkowy może znajdować się na terytorium innego kraju. Pojawia się wówczas pytanie – jak skutecznie przyjąć spadek i przejść przez
Typ: Artykuł
Kategoria: Spadki
Data utworzenia: 1 października 2014
Interpretacja testamentu a ustalenie spadkobiercy
Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym oraz podpisze i opatrzy datą. Omawiana forma testamentu (tzw. testament holograficzny) jest formą najbardziej popularną i najprostszą spośród wymienionych w Kodeksie cywilnym. Jednakowoż…
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 3 października 2014
(Nie)godny dziedziczenia?
Niegodność dziedziczenia jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu niedopuszczenie do dziedziczenia po zmarłym osoby, której karygodne, skierowane przeciwko spadkodawcy albo przeciwko wiarygodności sporządzonego przez niego testamentu działania sprzeczne są z prawem, jak również, co istotne, z zasadami natury etycznej. W ramach treści niniejszego…
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 31 października 2014
Porada Prawna: spadek poza granicami Polski
Czy spadkobierca zamieszkujący w Polsce, który wniesie do polskiego sądu sprawę o dział spadku ma prawo wliczyć do spadku także, oprócz nieruchomości znajdujących się w Polsce, środki pieniężne, które w momencie śmierci spadkodawczyni znajdowały się na wspólnym koncie z synem w banku w USA?
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 26 listopada 2014
Spadek po wujku z Anglii
Dowiedziałeś się o spadku po wujku, który mieszkał w Wielkiej Brytanii i nie wiesz jak załatwić wszelkie formalności? Z uwagi na odległość, barierę językową i przede wszystkim nieznajomość obcego prawa, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług prawnika, który prowadzi spadkowe w Anglii.
Typ: Artykuł
Kategoria: Spadki
Data utworzenia: 26 listopada 2014
Porada Prawna: wysokość kosztów sądowych w sprawie o zachowek
Mam pytanie o wysokość kosztów jakie będę musiał ponieść w sprawie sądowej, w przypadku powództwa o zachowek? Kto pokrywa te koszty sądowe I kiedy?. Wartość roszczenia o zachowek to ok. 50 tys. zł.
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 2 grudnia 2014
Czy osoba ubezwłasnowolniona całkowicie może odziedziczyć spadek?
Odpowiadając na zadane pytanie należy najpierw rozróżnić zdolność prawną od zdolności do czynności prawnych. Warto pamiętać o tym, że każdy człowiek od chwili urodzenia ma zdolność prawną. Natomiast dopiero z chwilą uzyskania pełnoletności nabywa się pełną zdolność do czynności prawnych. Jeśli chodzi o osoby ubezwłasnowolnione całkowicie…
Słowa kluczowe:
dziedziczenie, dziedziczenie przez osobę ubezwłasnowolnioną, osoba ubezwłasnowolniona, spadek
Typ: Artykuł
Kategoria: Spadki
Data utworzenia: 8 grudnia 2014
Jak podzielić spadek w sądzie?
Nabycie spadku po zmarłym to nie wszystko, szczególnie gdy spadkobierców jest dużo i nie pozostają oni ze sobą w zgodzie. Określony udział spadkowy nie oznacza, że masz prawo do wybranej przez siebie rzeczy po spadkodawcy. Póki nie nastąpi dział spadku, wszyscy spadkobiercy są współwłaścicielami całego majątku po zmarłym, oczywiście w odpowiednich…
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 18 grudnia 2014
« Poprzednia | 1 … 47 | 48 | 49 | 50 | 51 … 72 | Następna » |