Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaspadek
Spadek -

Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
 

 
 
Wyszukiwana fraza:

spadek

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 718 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Poniosłeś koszty pogrzebu? Sprawdź czy dostaniesz ich zwrot

Koszty większości pogrzebów można liczyć w tysiącach złotych. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy obarczony nimi zostaje jeden członek rodziny zmarłego. Pomocny w tej kwestii nie jest nawet zasiłek pogrzebowy, ponieważ w praktyce nie pokrywa on nawet połowy wydatków związanych z całą uroczystością i godnym pochówkiem. Jak się okazuje, istnieje…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 22 lipca 2014

Kiedy można sporządzić testament wojskowy

Prawo cywilne dopuszcza wiele form testamentów. Wśród nich wyróżnić można testamenty zwykłe oraz testamenty szczególne. Testament wojskowy zaliczany jest do tej drugiej grupy, a więc jest jednym z tzw. testamentów szczególnych. Choć ustawodawca wspomina o nim w Kodeksie cywilnym, to przepisy regulujące jego sporządzanie zawarto w Rozporządzeniu…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 6 sierpnia 2014

Będą nowe zasady odpowiedzialności za długi spadkowe?

W dniu 12 sierpnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsza zmiana dotyczy przyjęcia nowych zasad odpowiedzialności za długi spadkowe. Sprawdź co dokładnie zmieni się w prawie spadkowym!

Data utworzenia: 12 sierpnia 2014

Czy adoptowane dziecko ma prawo do spadku?

Powołanie do spadku może nastąpić na podstawie testamentu lub ustawy. W tym pierwszym przypadku do dziedziczenia dochodzi wskazana przez spadkodawcę osoba – nawet ta pochodząca spoza rodziny. W drugim przypadku spadkobiercami zostają członkowie bliższej lub dalszej familii. Co jednak w przypadku adoptowanych dzieci? Czy one również mają prawo do…

Data utworzenia: 20 sierpnia 2014

Sprawdź, w jaki sposób możesz dokonać zbycia przyjętego spadku

W wyniku śmierci osoby fizycznej, jej prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jedną lub kilka osób, zgodnie z właściwymi unormowaniami Kodeksu cywilnego. Osoby te, choć są beneficjentami masy spadkowej, mogą po uprzednim przyjęciu spadku dokonać rozrządzenia w postaci jego zbycia. Możliwość taką wprost przyznają przepisy prawa spadkowego.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 sierpnia 2014

Realizacja roszczenia o zachowek nie zawsze jest zgodna z prawem

W myśl regulacji ustawowej w sytuacji, gdy uprawniony z tytułu zachowku nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 25 sierpnia 2014

Kurator spadkowy

Sprawy spadkowe załatwiane są zazwyczaj wyłącznie w kręgu rodzinnym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której do spadku powołana zostaje osoba spoza takiego grona – np. na mocy testamentu. Jak się okazuje nie jest to jedyny przypadek, w którym kwestie dziedziczenia rozpatrywane są przez inne osoby. Tak będzie, gdy pojawi się konieczność ustanowienia…

Kategoria: Młody Prawnik
Data utworzenia: 26 sierpnia 2014

Jednostronne oświadczenie spadkobiercy o zrzeczeniu się dziedziczenia nie ma znaczenia prawnego

Podstawową zasadą prawa spadkowego jest niedopuszczalność zawierania umów o spadek po osobie żyjącej. Oznacza to, że co do zasady umowy takie są nieważne z mocy prawa. Przepisy Kodeksu cywilnego ustanawiają jednak prawne wyjątki od wskazanej wyżej

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 4 września 2014

Kredyt po zmarłym

Kredyt zaciągnięty przez członka rodziny może okazać się nie lada problemem dla bliskich, zwłaszcza jeżeli kredytobiorca nagle zmarł. W pierwszej kolejności należy odnieść się do kwestii spadkowych.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 września 2012

Spadek w trakcie małżeństwa

W sytuacji kiedy jeden z małżonków staje się spadkobiercą w trakcie trwania małżeństwa, może zaistnieć dylemat czy ów spadek staje się wówczas własnością tylko tego czy także drugiego małżonka, a może wchodzi do ich majątku wspólnego? Odpowiedź na

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 21 września 2012
« Poprzednia 1 … 43  |  44  |  45  |  46  |  47 … 72 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.