Spadek -
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
- majątek odrębny
- układ zakładowy
- ordynacja+samorządowa
- rejestr+obrotów
- przesłanki przysposobienia
- wniosek o przysposobienie
- opłaty+za+świadczone+usługi
- nieobecność na rozprawie
- referendarz
- referendarz sądowy
- szczególne+warunki+sprzedaży+konsumenckiej
- Zawieszenie
- brak+odpowiedzi+na+pozew+o+rozwód
- romans przełożonego z podwładnym
- skutki
Wyszukiwana fraza:
spadek

Zachowek - komu przysługuje i w jaki sposób dochodzić swoich praw
Zachowek to część spadku przysługująca najbliższym krewnym zmarłego. Celem zachowku jest ochrona najbliższych członków rodziny – zapewnienie im zabezpieczenia finansowego niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli. Roszczenie finansowe – czyli kwota o jaką mogą się ubiegać spadkobiercy – odpowiada określonemu ułamkowi wartości…
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 13 października 2015
Praktyczny poradnik: Jak prawidłowo złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?
Powołanie do spadku może wynikać z ustawy albo z testamentu. Nie zawsze jednak spadkobierca chce spadek przyjąć. Może zaistnieć także sytuacja, w której spadkobierca testamentowy nie chce przyjąć spadku przypadającego mu z tytułu dziedziczenia
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 21 czerwca 2016
Porada prawna: Od której daty należy liczyć pięcioletni okres, po którym przychód ze sprzedaży nieruchomości spadkowej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Nabyłem w drodze spadku po dziadku dom. Dziadek zmarł w lipcu 2011 r., ale akt notarialny poświadczenia dziedziczenia został sporządzony dopiero w lipcu 2017 r. Od której daty należy liczyć pięcioletni okres, po którym przychód ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym - czy od dnia śmierci spadkodawcy czy od daty sporządzenia…
Słowa kluczowe:
kodeks cywilny, PIT, podatek dochodowy od osób fizycznych, poświadczenie dziedziczenia
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 23 sierpnia 2017
Czy można obniżyć należny zachowek?
Celem instytucji zachowku jest ochrona interesów majątkowych najbliższych członków rodziny, przez zapewnienie im niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli, roszczenia pieniężnego. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość zarówno całkowitego pozbawienia prawa do zachowku, jak i jego obniżenie. Kiedy?
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 10 stycznia 2018
Porada prawna: Nabycie spadku
Mój ojciec razem z kolegą byli właścicielami niewielkiego budynku, gdzie znajdują się lokale użytkowe. W testamencie mój ojciec przekazał mi przypadający mu udział w nieruchomości, który wynosi 50%. Jeszcze za życia ojca lokale te były wynajmowane i przynosiły dochód. Faktycznym zarząd nad nieruchomością od wielu lat sprawuje mój starszy…
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 29 stycznia 2018
Ustawowy zapis naddziałowy - na czym polega szczególne uprawnienie małżonka spadkodawcy?
Na gruncie przepisów prawa spadkowego, małżonek spadkodawcy dziedziczący z mocy ustawy może cieszyć się specjalnymi względami. Poza minimalnym ustawowym udziale w spadku, przysługuje mu także uprawnienie, zwane powszechnie ustawowym zapisem naddziałowym.
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 14 lutego 2018
Kto może sporządzić testament ustny?
Testament ustny to szczególna forma testamentu. Kodeks cywilny wskazuje przesłanki, których spełnienie jest wymagane, by testamentu sporządzony w formie ustnej był ważny.
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 4 marca 2018
Porada: Kiedy od nabytego zachowku zapłacimy podatek?
Zachowek - instytucja chroniąca interes osób, które byłyby z mocy ustawy byłyby powołane do spadku, a które nie dziedziczą w związku ze sporządzonym przez spadkodawcę testamentem. Instytucja zachowku niejako ogranicza swobodę testowania i zabezpiecza najbliższe osoby spadkodawcy przed pozbawieniem jakichkolwiek korzyści ze spadku. Zgodnie z obowiązującymi…
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 17 marca 2018
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku
O ile nabycie spadku podlega, na warunkach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, zwolnieniu z podatku, to pewna wątpliwość może pojawić się, gdy w krótkim czasie po otrzymaniu spadku zdecydujemy się na jego sprzedaż.
Słowa kluczowe:
dziedziczenie, nabycie spadku, obowiązek zapłaty podatku od spadku, podatek od spadków i darowizn
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 10 kwietnia 2018
Wywłaszczoną nieruchomość można odzyskać
Znowelizowane przepisy zmieniają zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Oznacza to dostosowanie regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2015 r. i 12 grudnia 2017 r.
Słowa kluczowe:
Etap legislacyjny, Forma pozyskania prawa do nieruchomości, Okres w którym możliwe będzie dochodzenie zwrotu nieruchomości, prawo własności
Typ: Artykuł
Kategoria: Majątek i pieniądze
Data utworzenia: 12 grudnia 2018
« Poprzednia | 1 … 39 | 40 | 41 | 42 | 43 … 72 | Następna » |