- emerytura+czC499C59Bciowa+przed+osiC485gniC499ciem+wieku+emerytalnego
- niewykonanie+umowy
- katalog otwarty
- samo
- Wzór oświadczenia woli
- alimenty
- karne prawo
- spadek
- nieruchomość
- instytucje finansowe
- kredyt
- WEZWANIE DO OPUSZCZENIA LOKALU MIESZKALNEGO
- podatek dochodowy
- egzekucja
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
Wyszukiwana fraza:
scheda spadkowa

Co należy do spadku
Biorę udział w postępowaniu spadkowym. Mam w związku z tym pytanie, kto ustala wartość spadku i co do spadku należy?
Do spadku należą wszystkie prawa majątkowe spadkodawcy. Zasadniczo w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku nie przeprowadza się ustalenia zakresu masy spadkowej. Sąd orzeka jedynie kto jest spadkobiercom i w jakim…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 19 czerwca 2012
Poszukiwanie majątku spadkowego
Parę lat temu zmarła siostra mojej teściowej. W chwili śmierci była sama (zmarł jej mąż i 2 dzieci nie posiadający rodziny). Jak ustalić majątek pozostawiony przez zmarłą?
W celu ustalenia majątku spadkowego każda osoba, która uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, a ponadto wykonawca testamentu…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 19 czerwca 2012
Darowizny dokonane na rzecz osób uprawnionych do zachowku zaliczone są na należny im zachowek
W roku 1996 roku moja babka sprzedała nieruchomość (gospodarstwo rolne). Otrzymaną z tego tytułu kwotą podzieliła się z córkami (2 osoby-moja matka i jej siostra). W roku 2007 babka zmarła pozostawiając testament. Posiadane mieszkanie zapisała jednej osobie, swojej wnuczce, czyniąc ją jedynym spadkobiercą. Moja matka nie była wydziedziczona…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 28 października 2008
Wyłączenie darowizny ze schedy spadkowej
Jestem spadkobiercą i jednocześnie otrzymałem darowiznę przed śmiercią spadkodawcy. Spadkodawca w umowie darowizny oświadczył, że wyłącza ze schedy spadkowej darowaną nieruchomość. Czy zapis o wyłączeniu z masy spadkowej darowanej nieruchomości może wchodzić do rozliczeń o zachowek?
Wyłączenie dokonanej przez spadkodawcę darowizny…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 lipca 2012
Roszczenie do obdarowanego o należny zachowek mogą mieć spadkobiercy ustawowi
W 2009 roku mój teść przekazał jako darowiznę nieruchomość, której był jedynym właścicielem, jednemu z kilkoro swoich dzieci. Dla żony ustanowił prawo dożywocia. Zmarł w bieżącym roku, nie pozostawiając żadnego majątku spadkowego. Czy pozostałym jego dzieciom należy sie zachowek?
Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego)…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 kwietnia 2010
Zwolnienie spadkobiercy z obowiązku zaliczenia darowizny na schedę spadkową
Moja matka za życia darowała mieszkanie na rzecz mojej siostry. W umowie darowizny jest zapis, że darowizna zwolniona jest od obowiązku zaliczenia jej na schedę spadkową. Co to oznacza?
Pojęcie zaliczenia ma schedę spadkową wiąże się z działem spadku pomiędzy spadkobiercami ustawowymi jakimi są współmałżonek lub zstępni (dzieci…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 czerwca 2011
Wartość umowy dożywocia nie jest doliczana do zachowku
Moja teściowa ma 3 synów. Zapisała aktem notarialnym na jednego syna dom, za utrzymanie do śmierci w formie darowizny. Czy po jej śmierci przysługuje synom zachowek?
Dokonanie darowizny wiąże się z ewentualnymi roszczeniami spadkobierców ustawowych o zachowek . Pojęcie zachowku określone zostało w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lipca 2011
Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku
Moja mama zmarła w marcu 2013 roku, a przed śmiercią przed ok. 10 lat przekazała majątek bratu w akcie darowizny. Nie zostałam wydziedziczona, jestem osoba z kręgu spadkobierców. Oprócz daty dokonania notarialnie aktu darowizny chce poznać też treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?
Uprawnionym…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013
Szkoda majątkowa naprawiona w postępowaniu karnym wchodzi w skład masy spadkowej
Po śmierci męża zrzekłam się spadku. Wczoraj po rozmowie z policjantem dowiedziałam się, że trwa dochodzenie w sprawie wyłudzenia pieniędzy od klientów. Osobą poszkodowaną jest mój mąż. Czy po zakończeniu śledztwa powinnam otrzymać wyegzekwowana kwotę, czy kwota będzie przypisana spadkowi.
Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa…
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 4 marca 2014
Doliczanie darowizn przy obliczeniu zachowku
Zgodnie z art. 994 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku należy dokonać doliczenia darowizn dokonanych przez spadkodawcę. Jednakże nie wszystkie i nie zawsze darowizny takie zostaną doliczone. Przede wszystkim przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 25 listopada 2013
« Poprzednia | 1 | 2 | Następna » |