Wyszukiwana fraza:
samorząd terytorialny

Właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego
rozumie się przez to odpowiednio wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa Postępowanie egzekucyjne w administracji art.1a pkt.14
Typ: Definicja
Data utworzenia: 16 listopada 2011
Pozbawienie jednostki samorządu terytorialnego udziału w postępowaniu sądowoadministracyjnym
W dniu 29 października 2009 roku ogłosił wyrok w sprawie wniosku Rady Gminy i Miasta Koziegłowy dotyczącego pozbawienia jednostki samorządu terytorialnego udziału w postępowaniu sądowoadministracyjnym w zakresie podatków. Trybuna Konstytucyjny miał rozstrzygnąć w sprawie zgodności: art. 33 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo administracyjne
Data utworzenia: 29 października 2009
Awans wewnętrzny pracownika samorządowego
Zgodnie z przepisem art. 20 ustawy z dnia 21.11.2008 roku o pracownikach samorządowych pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko. Jest to tzw. awans wewnętrzny, który może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk, o których mowa w…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 13 listopada 2013
Referendum lokalne
Referendum lokalne jest podstawą formą demokracji bezpośredniej. Poprzez referendum mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego wyrażają w drodze głosowania swoją wolę, co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty. Podstawę przeprowadzania referendum lokalnego w Polsce stanowi art. 170 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo konstytucyjne
Data utworzenia: 12 września 2012
'Janosikowe', czyli wpłaty wyrównawcze miast na prawach powiatu na podstawie wyroku TK
W dniu 31 stycznia 2013 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygnatura akt K 14/11) w sprawie obowiązku dokonywania wpłaty do budżetu państwa przez miasta na prawach powiatu tzw. wpłat wyrównawczych, potocznie określanych mianem „janosikowego”. Zdaniem Trybunału niezgodny z konstytucją jest tylko art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy z 13 listopada 2003r…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo finansowe
Data utworzenia: 31 stycznia 2013
Oddłużenie kolejowych przewozów regionalnych
W dniu 25 kwietnia 2008 roku Sejm RP przyjął projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Projekt nowelizacji umożliwia oddłużenie i usamorządowienie kolejowych przewozów regionalnych. Jego założeniem jest wzmocnienie funkcji PKP S.A. jako przedsiębiorstwa…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo gospodarcze
Data utworzenia: 27 kwietnia 2008
Podwyżki dla nauczycieli - gotowy projekt
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Główną…
Słowa kluczowe:
nauczyciel
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 16 stycznia 2008
Dostęp do informacji publicznej
Polska konstytucja gwarantuje prawo dostępu do informacji publicznej. Ponieważ każdy może uzyskać aktualną wiedzę o sprawach publicznych, warto wiedzieć, w jaki sposób to uczynić.
Słowa kluczowe:
decyzja o odmowie udzielenia informacji publicznej, informacja publiczna, uzyskanie informacji publicznej, wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo konstytucyjne
Data utworzenia: 1 lipca 2014
Obowiązek wypłacania nauczycielom dodatku uzupełniającego przez jednostki samorządu terytorialnego
Karta Nauczyciela jest szczególną ustawą w polskim systemie prawny, reguluje w bardzo dokładny sposób kwestię praw i obowiązków wszystkich nauczycieli. Ta specyficzna, z punktu widzenia prawa pracy, grupa zawodowa korzysta z wielu różnych przywilejów, takich jak np. dodatki uzupełniające do otrzymywanych wynagrodzeń.
Słowa kluczowe:
dodatek dla nauczyciela, dodatek dla nauczycieli, Karta nauczyciela, obowiązek wypłaty dodatku dla nauczycieli
Typ: Artykuł
Kategoria: Orzecznictwo
Data utworzenia: 17 lipca 2013
Furtka dla pominiętych spadkobierców
Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej może otworzyć spadkobiercom byłych właścicieli znacjonalizowanych nieruchomości pominiętym w postępowaniu reprywatyzacyjnym drogę do ponownego dochodzenia swoich praw.
Słowa kluczowe:
decyzja administracyjna, naruszenie przepisu prawa materialnego, pominięty spadkobierca, postępowanie administracyjne
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo administracyjne
Data utworzenia: 30 lipca 2012
« Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna » |