Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównarozwiązanie umowy
Rozwiązanie umowy o pracę -

Umowa o pracę rozwiązuje się:

  1. na mocy porozumienia stron,
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  4. z upływem czasu, na który była zawarta,
  5. z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwiązanie umowy

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 827 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Możliwe dokonanie zmian we wnioskach pomocowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013. Zaprojektowane…

Data utworzenia: 20 sierpnia 2008

Abolicja podatkowa

W dniu 11 lipca 2008 roku Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP. Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów. Nikt się nie wstrzymał. Zasadniczym założeniem projektu ustawy jest zrównanie obciążenia podatkowego osób pracujących za granicą, wynikającego z różnic…

Data utworzenia: 13 lipca 2008

Ubezpeczenie eksportowe

W dniu 14 lipca 2009 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, przedłożony przez ministra finansów. Akt oddziałuje na Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, polskich przedsiębiorców eksportujących towary i usługi, podmioty finansujące polski eksport.

Słowa kluczowe: ubezpieczenie
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 14 lipca 2009

Jak napisać wniosek o dział spadku?

Instytucja działu spadku została uregulowana w Kodeksie cywilnym oraz w Kodeksie postępowania cywilnego. W tym drugim przypadku ustawodawca wskazuje na kwestie proceduralne, czyli jak skutecznie założyć sprawę w tym przedmiocie i jak będzie się ona toczyła. Sprawdźmy zatem jak powinien wyglądać wniosek o dział spadku.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 grudnia 2013

Otrzymany majątek spółki jawnej w związku z jej rozwiązaniem nie podlega PIT

Otrzymanie przez wspólnika środków pieniężnych czy składników majątkowych w związku z likwidacją spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, jest dla niego neutralne podatkowo i na tym etapie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Data utworzenia: 11 lutego 2014

Przebywasz na urlopie bezpłatnym? Też masz swoje prawa!

Urlop bezpłatny z samej definicji oznacza, że pracownikowi, który zdecyduje się na jego wykorzystanie nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Z drugiej strony nie oznacza to, że zatrudniony traci swoje wszystkie dotychczasowe prawa gwarantowane przepisami prawa pracy. Zdarza się niekiedy, że nawet podczas urlopu bezpłatnego można otrzymywać pensję –…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 15 kwietnia 2014

Czy Polacy chcą korzystać z renty dożywotniej?

Renta dożywotnia umożliwia Seniorom uzyskanie dodatkowych do emerytury pieniędzy do końca życia. Czy emeryci korzystają chętnie z tego rozwiązania? Czy umowa renty dożywotniej jest bezpieczna? Między innymi o tych tematach rozmawiali Pani Katarzyna Brzeska – Miksa - Prezes FH Familia SA oraz Pan Arkadiusz Karasiński – Radca Prawny w programie…

Data utworzenia: 25 kwietnia 2014

System emerytalny wymaga zmian. Priorytetem jest oskładkowanie umów-zleceń i promocja umów o pracę

Sejm pracuje nad ustawą, która ma zapobiec niepłaceniu przez pracodawców składek z umów-zleceń. W planach rządu jest także zwiększenie udziału umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego, który w 2015 r. zanotuje deficyt w wysokości…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 5 września 2014

Zwrot otrzymanej dywidendy

Dywidendą określamy część zysku netto spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub sp. akcyjnej) przeznaczonej dla jedynego wspólnika lub jedynego akcjonariusza lub do oddziału pomiędzy wspólników albo akcjonariuszy. Jej wysokość jest obliczana na podstawie rocznego wyniku finansowego spółki.

Data utworzenia: 22 listopada 2012

Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej

Nawet 200 tysięcy pracowników z Polski mogą dotknąć nowe restrykcje Unii Europejskiej dotyczące delegowania specjalistów. Jedna z komisji Parlamentu Europejskiego kończy prace nad dyrektywą zwiększającą wymagania formalne od firm, co – w opinii Polskiej Izby Handlu – w efekcie zablokuje swobodny przepływ osób i usług. Z analiz PIH wynika, że…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 7 lutego 2013
« Poprzednia 1 … 65  |  66  |  67  |  68  |  69 … 83 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.