Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównarozwiązanie umowy
Rozwiązanie umowy o pracę -

Umowa o pracę rozwiązuje się:

  1. na mocy porozumienia stron,
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  4. z upływem czasu, na który była zawarta,
  5. z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwiązanie umowy

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 827 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Intercyza - przed czy po ślubie?

Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie ustawowej wspólności majątkowej. Od tej pory przedmioty majątkowe nabywane przez każdego z małżonków zostają objęte współwłasnością. Ustawodawca przewiduje jednak, że małżeński ustrój majątkowy może przybrać zupełnie inną postać – rozdzielności majątkowej.

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 29 października 2013

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

W przypadku dłuższego wyjazdu zagranicznego, konieczności wykonywania obowiązków rodzinnych bądź możliwości podjęcia okresowej pracy u innego pracodawcy można skorzystać z prawa do urlopu bezpłatnego.

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 7 października 2011

Odkręć się ze spirali zadłużenia

Jak wynika z raportu Info Dług, opublikowanego w tym roku przez Biuro Informacji Gospodarczej, ponad 2 miliony Polaków boryka się z problemem zadłużenia, które obecnie wynosi łącznie blisko 100 mld zł. Ponadto, co dziesiąty zadłużony od ponad roku nie spłaca swoich długów. W ten sposób popada w spiralę zadłużenia, z której bardzo ciężko…

Słowa kluczowe: bank, dług, dłużnik, oddłużenie
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 sierpnia 2011

Dyskryminacja w pracy

Większość z nas wie czym jest dyskryminacja w pracy. Nie każdy jednak ma świadomość tego, że może ona przejawiać się w dwóch postaciach. Co więcej, w przypadku dyskryminacji masz pełne prawo żądać właściwego odszkodowania - jeśli nie wiesz w jakiej wysokości, przeczytaj artykuł.

Kategoria: Praca
Data utworzenia: 16 grudnia 2014

Nowe przepisy będą dyskryminować wielu podwykonawców

Projekt ustawy zabezpieczającej interesy podwykonawców pracujących przy kontraktach na roboty budowlane realizowane w ramach udzielonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zamówień publicznych dyskryminuje duże firmy, a samo uzyskanie zapłaty pochłonie mnóstwo czasu i nie będzie łatwe – uważa PKPP Lewiatan.

Data utworzenia: 27 czerwca 2012

Odwrócona hipoteka - sposób na wyższą emeryturę?

Zgodnie z szacunkami GUS jeszcze sprzed podwyższenia wieku emerytalnego w 2035 r. liczba Polaków pobierających emeryturę miała wynieść ponad 9,6 mln, dla porównania w 2010 r. w naszym kraju było 6,4 mln emerytów. Choć przyjęte przez rząd zmiany do pewnego stopnia złagodzą tą sytuację, to jednak stopniowe starzenie się polskiego społeczeństwa…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 6 lipca 2012

Bank zabezpiecza swoje prawa, koszty ponosi kredytobiorca

Droższy kredyt na dowolny cel lub tańszy, samochodowy - te dwa rozwiązania mają do wyboru nabywcy aut za pieniądze pożyczone z banku. Zyskiem z celowego kredytu jest niższe oprocentowanie, jednak oznacza to tez konieczność ustanowienia zabezpieczeń na rzecz banku.

Kategoria: Kredyty
Data utworzenia: 10 lipca 2012

Całkowity koszt kredytu

Przedmiotem niniejszego opracowania jest wskazanie jakie elementy kosztowe winny znaleźć się w całkowitym koście kredytu (CKK), zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2001 roku, o kredycie konsumenckim (UKK), a także czy zgodnie z przepisami UKK do całkowitego kosztu kredytu należy doliczyć koszty zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia kredytobiorcy…

Data utworzenia: 2 października 2008

Kredytobiorcy, który zaciągnęli kredyt we frankach mogą już mogą starać się o wsparcie w spłacie zadłużenia

Kredyty we frankach były swojego czasu bardzo popularne. Niestety dla wielu osób, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej a jednocześnie są zobowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego, wzrost kursu szwajcarskiej waluty spowodował znaczne obciążenie dla ich domowych budżetów. Z myślą o takich osobach…

Data utworzenia: 26 lutego 2016

Czarne dni czekają kredytobiorców

Kurs franka szybuje w górę, inflacja pędzi co powoduje, że raty kredytów rosną w oczach. Cztery lata temu, przed wybuchem kryzysu finansowego związanego z rynkiem amerykańskim wartość franka szwajcarskiego wynosiła nieco ponad 2 zł, ceny nieruchomości biły koleje rekordy, a banki na prawo i lewo rozdawały kredyty mieszkaniowe. Od tego czasu jednak…

Słowa kluczowe: bank, CHF, frank szwajcarski, kredyt
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 18 lipca 2011
« Poprzednia 1 … 63  |  64  |  65  |  66  |  67 … 83 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.