Umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy
- emerytura+czC499C59Bciowa+przed+osiC485gniC499ciem+wieku+emerytalnego
- niewykonanie+umowy
- katalog otwarty
- samo
- Wzór oświadczenia woli
- alimenty
- karne prawo
- spadek
- podatek dochodowy
- kredyt
- nieruchomość
- instytucje finansowe
- WEZWANIE DO OPUSZCZENIA LOKALU MIESZKALNEGO
- egzekucja
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
- wniosek BIK
- o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej
- Wzór oświadczenia woli
- umowa najmu okazjonalnego
- umowa najmu mieszkania
- dokumentacja związana ze sprawą sądową
- dokumentacja od adwokata
- pożar
- telekomunikacyjne urządzenie końcowe
- zaniedbanie dziecka
- ugoda o zachowek
- replika
- Umowa rodziców
- bezpieczeństwo
- ochrona
- Umowa użyczenia lokalu użytkowego
- Kontrakt menedżerski
- Oświadczenie o postępowaniach karnych i dyscyplinarnych, korzystaniu z praw publicznych oraz o posiadaniu zdolności do czynności prawnych
- Porozumienie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie
- Wzór polityki prywatności dotyczącej strony internetowej
rozwiązanie umowy

Prawo do bezpłatnej opieki medycznej po zakończeniu nauki
Potwierdzanie prawa do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w Polsce przeszło ostatnio niemałe zmiany. Mowa oczywiście o systemie eWUŚ, który miał zrewolucjonizować choć trochę kulejący system opieki zdrowotnej w naszym kraju. Niestety zapowiadane usprawnienie nie jest takie, jakbyśmy tego oczekiwali.
Czy samozatrudnienie może zostać uznane za stosunek pracy?
Poczucie niezależności, samodecyzyjność, a także większe możliwości rozwoju są podstawowymi cechami samozatrudnienia. W dzisiejszych czasach znalezienie dobrej pracy w Polsce jest nie lada wyzwaniem, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Jest to dla nich szansa nie tylko na zarobienie pieniędzy…
Prawa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym
Prawo do wypoczynku jest podstawowym prawem każdego pracownika. Kodeks pracy przewiduje szereg różnych urlopów takich jak standardowy coroczny urlop wypoczynkowy, urlop wychowawczy, urlop na żądanie czy urlop bezpłatny. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia tak naprawdę z zawieszeniem stosunku pracy.
Ważny wyrok SN w sprawie wynajmu mieszkań!
…
Służebność przesyłu
Służebności należą do ograniczonych praw rzeczowych, ich regulacje możemy odnaleźć w Kodeksie cywilnym. Zasadniczo dzielą się one na służebności osobiste oraz gruntowe. W ramach tej drugiej kategorii możemy wyróżnić służebność przesyłu – w praktyce pojawia się ona w związku z działalnością określonego przedsiębiorstwa przesyłowego…
Zwiększenie ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym
W dniu 20 września 2011 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie kolejowym. Nowelizacja ma na celu zwiększenie ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Jednym z elementów mających służyć do realizacji powyższego celu jest wprowadzane uchwaloną ustawą wzmocnienie pozycji…
Prawo do urlopu wychowawczego
Urlop wychowawczy jest udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5-go roku życia. Kwestie urlopu wychowawczego reguluje Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1974r., Nr 24, poz. 141 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013r…
Najem okazjonalny
Rząd pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem proponowanych zmian jest pobudzenie rynku wynajmu lokali mieszkalnych, poprzez zdefiniowanie najmu okazjonalnego i wyłącznie go spod reżymu większości przepisów ustawy o…
Nabycie prawa do emerytury
Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o podjęcie przez powiększony skład Sądu Najwyższego uchwały mającej na celu wyjaśnienie treści przepisów prawnych - a mianowicie art. 45 § 1 k.p. w związku z art. 39 k.p. oraz art. 113 k.p. - których stosowanie, zdaniem Rzecznika, wywołało w orzecznictwie tego Sądu rozbieżności w kwestii dopuszczalności…
Ochrona strony słabszej w europejskim prawie procesowym
Zasada równouprawnienia stron w procesie cywilnym jest ogólnie przyjętym standardem w porządkach prawnych państw UE. Równocześnie jednak powszechnie uznawana jest konieczność uprzywilejowania uczestników niektórych postępowań.
« Poprzednia | 1 … 61 | 62 | 63 | 64 | 65 … 83 | Następna » |