Umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy
- Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem
- emerytura
- oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
- wstrzymanie eksmisji
- umowa przedwstępna
- działki
- wezwanie do zaniechania naruszeń
- poziom hałasu
- zna
- silnikowy
- sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną
- wniosek o niestawiennictwo
- pobocze
- wniosek do sądu rodzinnego
- sprzeciw od wezwania do zapłaty
rozwiązanie umowy

Czy można pracować na urlopie wychowawczym?
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownikom przysługuje prawo do bezpłatnego urlopu wychowawczego. Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym może podjąć pracę zarobkową, jednakże pod pewnymi warunkami…
Co może zrobić pracownik, gdy zauważy błędy w świadectwie pracy?
Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Warto wiedzieć, że wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Co zrobić gdy do świadectwa pracy wkradły się jakieś…
Zbycie udziałów spółki
Wspólnik posiadający udziały w spółce prawa handlowego ma jak najbardziej prawo do ich zbycia, niezależnie od tego jakiej spółki dokładnie one dotyczą – obwarowane to jest jednak kilkoma warunkami.
Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do kategorii kapitałowych spółek prawa handlowego. W związku z tym jej dokładną regulację prawną odnajdziemy w Kodeksie spółek handlowych. Wśród wielu przepisów odnoszących się do tego podmiotu pojawiają się takie, które określają w jaki sposób powinno nastąpić zbycie udziałów przez…
Ważne zmiany w umowach o pracę już obowiązują
22 lutego 2016 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy. Wprowadza ona istotne zmiany w zakresie umów o pracę zawieranych na czas określony. Celem tej zmiany jest przede wszystkim ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania tego rodzaju umów o pracę. Sprawdźmy zatem szczegóły wspomnianej nowelizacji.
Leasingobiorco, koniecznie przeczytaj umowę!
Leasing, oprócz licznych zalet, jest umową, która zobowiązuje przedsiębiorcę do przestrzegania określonych warunków. Stąd, jeśli planujemy wybór tej formy finansowania, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z jej specyfiką. Poniżej prezentujemy 5 rad, które pomogą zabezpieczyć się przed niepożądanymi konsekwencjami podpisanego kontraktu…
Prawo pierwokupu
Zastrzeżenie prawa pierwokupu powoduje taki skutek, że rzecz, której to prawo dotyczy, może zostać sprzedana jedynie wtedy, kiedy uprawniony do pierwokupu nie skorzysta ze swego prawa. Wykonanie prawa pierwokupu następuje przez złożenie zobowiązanemu oświadczenia. Źródłem prawa pierwokupu może być umowa sprzedaży między uprawnionym a zobowiązanym…
Upadłość spółki cywilnej
Spółka cywilna, wbrew swojej nazwie, nie należy do spółek prawa handlowego ale do umów o charakterze cywilnoprawnym. Nie posiada ona osobowości prawnej, a jej konstrukcja została uregulowana przez prawo zobowiązań w Kodeksie cywilnym.
Urlop ojcowski
Urlop ojcowski to dodatkowe dni wolne, które ojciec dziecka może wykorzystać niezależnie od urlopu macierzyńskiego matki. Jego udzielenie nie jest więc uzależnione od rezygnacji matki dziecka z części jej urlopu. Dlatego urlopu ojcowskiego nie należy mylić z urlopem tacierzyńskim. Urlop tacierzyński jest to bowiem potoczna nazwa części przysługującego…
Nowe unormowania dotyczące tzw. urządzeń przesyłowych
Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego, w którym zaproponowano nowe przepisy dotyczące tzw. urządzeń przesyłowych, np. służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazów, energii elektrycznej. Najważniejsza zmiana polega na doprecyzowaniu przepisów, że o własności urządzeń przesyłowych przesądzi to, kto poniósł…
« Poprzednia | 1 … 52 | 53 | 54 | 55 | 56 … 83 | Następna » |