Umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy
- majątek odrębny
- układ zakładowy
- ordynacja+samorządowa
- rejestr+obrotów
- przesłanki przysposobienia
- wniosek o przysposobienie
- opłaty+za+świadczone+usługi
- nieobecność na rozprawie
- referendarz
- referendarz sądowy
- szczególne+warunki+sprzedaży+konsumenckiej
- Zawieszenie
- brak+odpowiedzi+na+pozew+o+rozwód
- romans przełożonego z podwładnym
- skutki
rozwiązanie umowy

Pracujesz na umowę zlecenia lub o dzieło a uważasz, że powinieneś podpisać umowę o pracę?
. Często bywa, że w firmach proponuje się pracownikom nie umowy o pracę a umowy zlecenia czy o dzieło, czyli umowy cywilne, które nie są regulowane przez przepisy prawa pracy, by w ten sposób poszukać oszczędności i uniknąć odpowiedzialności.
Gdzie spełnić wymagane świadczenie?
, czy wykonanie określonej usługi. Brak takiego zapisu nie przesądza o nieważności samej umowy, jest jednak dosyć problematyczny. Niemniej ustawodawca wprowadził rozwiązanie w takiej sytuacji, stąd też warto dowiedzieć się gdzie spełnić świadczenie, gdy
Bezpieczeństwo informacji w cloud computingu - aspekty prawne
Każdy nowy model biznesowy ma swoich wielkich zwolenników, jak i przeciwników. Tak samo jest w przypadku cloud computingu, który w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat zdobył poparcie nie tylko gigantów z branży IT, ale również przedsiębiorców chcących ograniczyć wydatki. Komisja Europejska także dostrzega znaczne korzyści w wykorzystaniu tego modelu…
Lewiatan ocenia kolejną ustawę deregulacyjną
rozwiązanie.
Świąteczne zakupy w Internecie z nowymi przepisami
Święta coraz bliżej, w związku z tym część osób już teraz decyduje się na zakupy. Dla zapracowanych istnieje wygodne rozwiązanie – zakupy w sieci. Pamiętaj jednak, że czasem warto poczekać i kupić prezenty trochę później. Dlaczego? Dlatego, że w
Negocjuj bezpieczną umowę z deweloperem
przedwstępną w formie aktu notarialnego. Expander sugeruje jednak, aby pamiętać o zastrzeżeniu możliwości odstąpienia od takiej umowy np. w przypadku braku możliwości uzyskania kredytu.
Zwolnienie po urlopie wychowawczym
Rozwiązanie stosunku pracy musi być zgodne z przepisami prawa pracy. Ustawodawca przewiduje szereg wymogów jakie powinny zostać spełnione, aby zwolnienie pracownika było w pełni skuteczne. Warto przy tym pamiętać, że ustawodawca wprowadza pewne
10 MITÓW NA TEMAT ACTA
Komisja Europejska stworzyła spis 10 mitów na temat umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi.
Elastyczne zatrudnienie ratunkiem w sezonie urlopowym
Dlaczego warto wykorzystać umowę zlecenie w okresie wakacyjnym?
Czy ciąża chroni przed zwolnieniem?
10 kwietnia 2006 r. Sąd Rejonowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zasądził na rzecz powódki od strony pozwanej kwotę odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Wyrok ten zaskarżyły obie strony.
« Poprzednia | 1 … 42 | 43 | 44 | 45 | 46 … 83 | Następna » |