Umowa o pracę rozwiązuje się:
- na mocy porozumienia stron,
- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- z upływem czasu, na który była zawarta,
- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy
- emerytura+czC499C59Bciowa+przed+osiC485gniC499ciem+wieku+emerytalnego
- niewykonanie+umowy
- samo
- Wzór oświadczenia woli
- katalog otwarty
- karne prawo
- alimenty
- spadek
- kredyt
- nieruchomość
- instytucje finansowe
- podatek dochodowy
- WEZWANIE DO OPUSZCZENIA LOKALU MIESZKALNEGO
- egzekucja
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
- wniosek BIK
- o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej
- Wzór oświadczenia woli
- umowa najmu okazjonalnego
- umowa najmu mieszkania
- dokumentacja związana ze sprawą sądową
- dokumentacja od adwokata
- pożar
- telekomunikacyjne urządzenie końcowe
- zaniedbanie dziecka
- ugoda o zachowek
- replika
- Umowa rodziców
- bezpieczeństwo
- ochrona
- Spis inwentarza - zestawienie powierzonych narzędzi pracy oraz środków ochrony indywidualnej
- Imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA
- Testament własnoręczny z wydziedziczeniem - pozbawieniem prawa do zachowku
- Umowa darowizny kwoty pieniężnej
- Umowa sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
rozwiązanie umowy

Na czym polega użytkowanie wieczyste?
Użytkowanie wieczyste należy do jednej z trzech kategorii podmiotowych praw rzeczowych. O jego szczególnym znaczeniu powinien świadczyć fakt, że zostało odrębnie uregulowane. Tym samym użytkowanie wieczyste nie możemy zakwalifikować jako prawa własności czy ograniczonego prawa rzeczowego takiego jak np. służebności gruntowe.
Popełniłem przestępstwo – czy i w jakich okolicznościach pracodawca może mnie zwolnić?
Zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu pracy („kp”) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, bez wypowiedzenia z winy pracownika w trzech następujących przypadkach: ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienia przez pracownika przestępstwa oraz zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy…
Uwaga - teraz nowe świadectwa pracy
Od 21 marca 2011 r. obowiązują przepisy dotyczące świadectwa pracy w zmienionym kształcie. Obecnie pracodawca nie musi wydawać świadectwa pracy za każdym razem, gdy będziemy przedłużać umowę terminową. Jeżeli jednak odchodzisz z firmy, pamiętaj - warto zadbać o to, aby szef wystawił Ci dobre świadectwo pracy.
Kiedy możliwe jest przywrócenie do pracy?
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę lub rozwiązał ją bez wypowiedzenia? Masz wątpliwości, czy zrobił to zgodnie z prawem? Pod pewnymi warunkami możliwe jest przywrócenie do pracy pracownika, któremu wypowiedziano umowę na czas nieokreślony. Jakie to sytuacje? Kiedy sąd może nie uwzględnić żądania pracownika przywrócenia do pracy?
Czy można zerwać umowę z deweloperem podpisaną u notariusza?
Strony umowy deweloperskiej, kupujący i deweloper, mogą określić zasady i termin odstąpienia niej. Powyższe uprawnienie polega na wyraźnym określeniu zdarzeń, które skutkować będą owym odstąpieniem – przykładowo może to być niewywiązywanie się lub
Porada prawna: Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu utraty zaufania pracodawcy do pracownika
Od 2014 roku byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na stanowisku kierownika działu zaopatrzenia. Tydzień temu wręczono mi wypowiedzenie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jako przyczynę wypowiedzenia pracodawca
Ozusowanie umów pogorszy sytuację pracowników
W obowiązującym systemie zamówień publicznych, wykonawcy, którzy muszą zrealizować umowy poniżej minimalnych stawek (czyli większość kontraktów usługowych) nie będą mieli pieniędzy, aby pokryć dodatkowy wzrost kosztów „ozusowania” umów o 36 proc..
M. Bando (wiceprezes URE): Wciąż nie ma porozumienia firm energetycznych w sprawie ułatwień dla konsumentów
Miała być jedna umowa zamiast dwóch, zawierana na sprzedaż i dostawę energii elektrycznej. To tańsze i prostsze rozwiązanie dla konsumentów, ale energetyczne koncerny od prawie dwóch lat nie mogą się w tej sprawie porozumieć. A to opóźnia sam proces
Czy można odstąpić od podpisanej z akwizytorem umowy na zmianę dostawcy prądu?
Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy odbiorca ma prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i paliw gazowych. Oprócz wszechobecnych reklam, do zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii elektrycznej namawiają również przedstawiciele handlowi – w tym akwizytorzy pukający do naszych drzwi. Dlatego też zanim wpuścimy akwizytora do swojego domu –…
Porada prawna: Organizacja i przeprowadzenie zajęć plastycznych dla dzieci jako przedmiot umowy cywilnoprawnej
dniu i godzinach, przez 3 miesiące. Wynagrodzenie byłoby ustalone od godziny przeprowadzonych zajęć. Przedmiotem umowy miałoby być wykonanie dzieła w postaci organizacji i przeprowadzenia cyklu zajęć w oparciu o twórczy program. Zajęcia miałyby
« Poprzednia | 1 … 36 | 37 | 38 | 39 | 40 … 83 | Następna » |