Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównarozwiązanie umowy
Rozwiązanie umowy o pracę -

Umowa o pracę rozwiązuje się:

  1. na mocy porozumienia stron,
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
  4. z upływem czasu, na który była zawarta,
  5. z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Art. 30 kodeksu pracy

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwiązanie umowy

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 827 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Sponsoring - dobre rozwiązanie na niższy podatek

Reklama własnej firmy, wsparcie innych i jednoczesne obniżenie nie tylko podatku dochodowego, ale i VAT-u? Możliwe, jeżeli zostaniesz sponsorem. Jeśli sponsoring będzie dobrze przemyślany, faktyczny koszt po stronie przedsiębiorcy może być mniejszy prawie o połowę od wydanej kwoty – wynika z szacunków Tax Care.

Data utworzenia: 20 grudnia 2012

Czy można uchylić się od zawarcia umowy?

Polskie przepisy pozwalają na zawieranie tzw. umów przedwstępnych, które zobowiązują do zaciągnięcia określonego zobowiązania w przyszłości. Za ich pomocą strony mogą w zasadzie swobodnie ustalić termin przyszłej, przyrzeczonej umowy. Co jednak

Kategoria: Umowy
Data utworzenia: 22 sierpnia 2014

Jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?

wypowiedzenia. Pamiętajmy przy tym, że wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy jak i samego pracownika.

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 22 sierpnia 2013

Cesja umowy

Tzw. cesja umowy choć powszechnie stosowana w umowach telekomunikacyjnych czy leasingowych nie ma odrębnej regulacji w prawie cywilnym.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 stycznia 2012

Podpisujesz umowę? Pamiętaj o jej sprawdzeniu

rozwiązanie – przed podpisaniem każdej umowy zapoznaj się bardzo dokładnie z jej treścią. Warto też pamiętać o pułapkach czyhających przy każdym zobowiązaniu.

Kategoria: Umowy
Data utworzenia: 5 sierpnia 2014

Kiedy jest możliwe i czym skutkuje odstąpienie od umowy?

Część zobowiązaniowa polskiego prawa cywilnego kreuje możliwość zastrzeżenia w umowie ewentualności odstąpienia. Odstąpienie to, obok zadatku czy kary umownej, tzw. dodatkowe zastrzeżenie umowne, czyli element umowy, który może (ale nie musi) być

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 17 listopada 2014

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

W kodeksie pracy można odnaleźć przepisy, które regulują kwestię związaną z rozwiązaniem umowy o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę jest następstwem oświadczenia woli jednej (pracownika lub pracodawcy) lub obydwu stron zawartej uprzednio umowy o pracę

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 26 sierpnia 2014

Wypowiedzenie umowy zlecenia

umów, można odstąpić. Tego typu umowa przestaje istnieć w dwóch przypadkach. Pierwszym naturalnym sposobem jest wykonanie umowy. Drugim, jej rozwiązanie w drodze wypowiedzenia.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 listopada 2012

Odchodząc z pracy pamiętaj, że powinieneś otrzymać świadectwo pracy

Zmieniając miejsce pracy należy pamiętać o tym, że dotychczasowy pracodawca powinien wystawić nam świadectwo pracy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odebrać go osobiście, może to za nas zrobić osoba upoważniona na piśmie.

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 21 lipca 2011

Prawo dożywocia nie zawsze dożywotne

Cecha charakterystyczną prawa dożywocia, którego źródłem jest umowa o dożywocie, jest jego niezbywalność i to, że wygasa z chwilą śmierci dożywotnika, czyli osoby, na rzecz której prawo dożywocia zostało ustanowione. Nie oznacza to jednak, że zawarta umowa nie może być rozwiązana.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 lipca 2014
« Poprzednia 1 … 23  |  24  |  25  |  26  |  27 … 83 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.