Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Art. 389 kodeksu cywilnego
- rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego
- katalog otwarty
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
- stopień awansu zawodowego nauczyciela
- poprzednik prawny
- związek przyczynowo - skutkowy
- warunek+otrzymania+dodatku
- zażalenie na wszczęcie postępowania egzekucyjnego
- akt stanu cywilnego
- rejestr
- miesiąc kalendarzowy
- testament+holograficzny
- oświadczenie+o+wspólności+majątkowej+małżonków
- trudna sytuacja materialna
- umocowanie
- przekroczenie granic obrony koniecznej
- miejsce+zamieszkania+dziecka
- wniosek rozłożenie długu na raty
- czynność
- Rezygnacja z pełnienia funkcji wzór
- warunek+otrzymania+dodatku
- przedstawicielstwo zagraniczne
- wzór umowy podział majątku wspólnego małżonków
- bezpieczeństwo
- nowe zasady funkcjonowania placówek opiekuńczo wychowawczych
- wyrejestrowanie się z urzędu pracy
- wniosek o unieważnienie znaku towarowego
- kontakt
- umowa o dzieło gwarancja
- anulowanie uchwały
przedwstępna

Umowa ramowa
Umowa ramowa i umowa przedwstępna nie są i nigdy nie powinny być ze sobą utożsamiane. Jedynym łączącym je elementem jest to, że zmierzają one do zawarcia kolejnych umów w przyszłości pomiędzy tymi samymi stronami. W pozostałym zakresie powyższe
Odstąpienie od umowy przedwstępnej
Odstąpienie od zawartej umowy jest jednym z podstawowych praw strony każdego stosunku cywilnoprawnego. Tak naprawdę dokładny kształt odstąpienia zależy od woli stron zawartej umowy. Samo prawo opiera się jednak na art. 395 §1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu…
Czy można uchylić się od zawarcia umowy?
Polskie przepisy pozwalają na zawieranie tzw. umów przedwstępnych, które zobowiązują do zaciągnięcia określonego zobowiązania w przyszłości. Za ich pomocą strony mogą w zasadzie swobodnie ustalić termin przyszłej, przyrzeczonej umowy. Co jednak, jeśli jeden z kontrahentów rozmyśli się i nie zechce zawrzeć takiej umowy? Czy można wycofać…
Kiedy zadatek przestaje istnieć?
Zadatek jest najogólniej rzecz ujmując dodatkowym zastrzeżeniem pełniącym funkcję zabezpieczającą obie strony umowy cywilnoprawnej. Ogólnie rzecz biorąc chroni on pokrzywdzonego kontrahenta przed niewywiązaniem się drugiej strony z istniejącego zobowiązania. W praktyce dosyć często pojawia się w typowych umowach sprzedaży czy najmu. Czy wiesz…
Kiedy zadatek przestaje być zadatkiem?
Zadatek jest dodatkowym zastrzeżeniem pełniącym funkcję zabezpieczającą obie strony umowy cywilnoprawnej. Ogólnie rzecz biorąc chroni on pokrzywdzonego kontrahenta przed niewywiązaniem się drugiej strony z istniejącego zobowiązania.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym krok po kroku
Decydując się na zakup mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – jaka ma być powierzchnia mieszkania, jego lokalizacja, czy lepiej mieszkać w bloku czy w kamienicy itd. Kwestii do rozstrzygnięcia jest sporo, a dodatkowo dochodzi konieczność przebrnięcia przez szereg ważnych procedur. Tymczasem, wielu kupujących przystępuje do takiego…
Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera
Zakup własnego „M” to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Lepiej na początku wszystko dokładnie przemyśleć, aby później nie żałować. Analitycy wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl sprawdzili, na co zwracać uwagę, zanim podpisze się umowę z deweloperem.
Czym jest prawo pierwokupu nieruchomości?
Każdy zakup nieruchomości musisz sfinalizować przed notariuszem, niezależnie od tego czy staniesz się właścicielem domku jednorodzinnego, mieszkania w bloku, czy działki przy lesie. Dziś jednak nie o formie umowy sprzedaży nieruchomości, lecz o prawie pierwokupu. Czy wiesz, kiedy dana osoba ma pierwszeństwo przy takim zakupie?
Ryzyko związane z zakupem nieruchomości obciążonej hipoteką
W dzisiejszych czasach znaczna część nieruchomości wystawionych do sprzedaży jest obciążonych hipoteką. Często są to oferty bardzo atrakcyjne cenowo. Wiele osób boi się jednak takich transakcji z uwagi na duże ryzyko. Warto wiedzieć, że zakup takiej nieruchomości może być bezpieczny, trzeba jednak zachować pewne środki ostrożności, które…
Czy deweloper może uzależnić sprzedaż mieszkania od wykupienia garażu?
Wyrokiem z dnia 8 listopada 2012r. (sygn. akt. I CSK 49/12) Sąd Najwyższy uznał, iż deweloper może uzależnić sprzedaż mieszkania od wykupienia miejsca postojowego lub garażu, nawet jeśli klient nie posiada samochodu. Zdaniem SN nie można przyjmować, że postanowienia wzorca, zobowiązujące konsumenta do nabycia lokalu mieszkalnego łącznie z udziałem…
« Poprzednia | 1 … 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Następna » |