Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Art. 389 kodeksu cywilnego
- rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego
- katalog otwarty
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
- stopień awansu zawodowego nauczyciela
- poprzednik prawny
- związek przyczynowo - skutkowy
- warunek+otrzymania+dodatku
- zażalenie na wszczęcie postępowania egzekucyjnego
- akt stanu cywilnego
- rejestr
- miesiąc kalendarzowy
- Wzór zobowiązania do zapłaty
- umocowanie
- sprawozdanie o zarządzie majątkiem
- trudna sytuacja materialna
- przekroczenie granic obrony koniecznej
- miejsce+zamieszkania+dziecka
- wniosek rozłożenie długu na raty
- czynność
- Rezygnacja z pełnienia funkcji wzór
- warunek+otrzymania+dodatku
- przedstawicielstwo zagraniczne
- wzór umowy podział majątku wspólnego małżonków
- bezpieczeństwo
- nowe zasady funkcjonowania placówek opiekuńczo wychowawczych
- wyrejestrowanie się z urzędu pracy
- wniosek o unieważnienie znaku towarowego
- kontakt
- umowa o dzieło gwarancja
- anulowanie uchwały
przedwstępna

Umowa przedwstępna - kiedy warto ją zawrzeć
W obrocie gospodarczym dość powszechne jest zawieranie umów przedwstępnych, które poprzedzają szereg wszelkiego rodzaju umów. Chcąc zapewnić sobie zawarcie definitywnego kontraktu, strony które z pewnych względów nie mogą go podpisać w danej chwili, zobowiązują się do jego zawarcia w przyszłości. Umowę przedwstępną strony zawierają, jeśli…
Zadatek
Zadatek – zgodnie z definicją zaczerpniętą ze słownika języka polskiego jest to część należności wpłacana z góry jako gwarancja zapłacenia całej sumy. Natomiast w języku prawniczym mianem zadatku określa się klauzulę umowną, która pociąga za sobą skutki prawne określone w art. 394 Kodeksu cywilnego. Podstawową funkcją zadatku jest dyscyplinowanie…
Uwaga na umowy z developerami
Znalezienie uczciwego developera to nie lada wyzwanie. Niestety jest to dopiero połowa sukcesu. Z kim naprawdę mamy do czynienia, dowiemy się podpisując umowę, w której mogą znajdować się niedozwolone klauzule. Na skutek licznych skarg konsumentów, w lutym br. Urząd wszczął postępowanie administracyjne przeciwko działającemu na ogólnopolskim…
Na co należy uważać przy zawieraniu umowy przedwstępnej?
W umowie przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej.
Michał Barłowski: Problemów można doszukać się sporo
Rozmowa z Michałem Barłowskim, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialnym za Zespół Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacji, o możliwych problemach związanych ze stosowaniem ustawy deweloperskiej.
Skutki prawne wręczenia zadatku przy podpisywaniu umowy
Zadatek można wręczyć przy każdej umowie. Z jego wręczeniem wiążą się określone skutki prawe. W związku z tym warto wiedzieć, w jakiej formie może być wręczony zadatek, co się dzieje z zadatkiem w razie rozwiązania umowy lub też w sytuacji gdy z winy tylko jednej strony nie dojdzie do realizacji umowy oraz czy dopuszczalne jest wręczenie zadatku…
W jaki sposób wypowiedzieć umowę o pracę?
Kodeks pracy przewiduje różne tryby rozwiązania stosunku pracy. Zgodnie z treścią art. 30 KP, umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (jest to tzw. rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia…
Czy można odstąpić od umowy przedwstępnej?
Wiele osób uważa, że podpisanie jakiejkolwiek umowy oznacza, że zawsze trzeba wykonać zawarte w niej postanowienia. W praktyce jest zupełnie inaczej, jako strona umowy masz bowiem pełne prawo od niej odstąpić, choć czasem konieczne jest zapłacenie kary umownej. Nie ma przy tym znaczenia charakter danej umowy –dzięki temu odstąpić można także…
Porada prawna: Rozwiązanie przedwstępnej umowy sprzedaży
Umowa przedwstępna służy stronom, które dążą do zawarcia określonej umowy, zapewniając sobie (umownie) jej zawarcie w przyszłości. Powinna ona określać istotne postanowienia tej umowy, która ma dopiero zostać zawarta (umowy przyrzeczonej). Strony
Czy można podpisać umowę przedwstępną o pracę?
w sytuacji, gdy pracownik posiadający określone kwalifikacje, otrzymuje nową, lepszą propozycję płacy i pracy ale jest zatrudniony w innej firmie, z której nie może odejść bez wymaganego okresu wypowiedzenia. Przedwstępna umowa o pracę może być
« Poprzednia | 1 … 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Następna » |