Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaprzedawnienie
Przedawnienie roszczenia -

Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Art. 117 § 2 kodeksu cywilnego

 
 
Wyszukiwana fraza:

przedawnienie

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 387 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Kupiłeś niepełnowartościowe obuwie? Sprawdź jakie masz uprawnienia

W pięknych, olbrzymich galeriach handlowych dobra materialne – takie jak buty, ubrania, czy urządzenia elektroniczne – wyglądają nierzadko oszałamiająco. Wpatrzeni w wystawy sklepowe potencjalni klienci marzą, rozmyślają, zastanawiają się nad kupnem pod wpływem chwili mimo tego, że ceny detaliczne nie należą do najniższych. Większość producentów…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 września 2014

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Byłeś zmuszony podpisać umowę zlecenia zamiast umowy o pracę? Pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia w terminie albo narusza przepisy o czasie pracy? To wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Pracodawcy zapominają, że nierespektowanie uprawnień pracowniczych grozi nie tylko postępowaniem przed sądem pracy, ale również może wiązać się z odpowiedzialnością…

Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 12 kwietnia 2011

Umowa o zachowaniu poufności

Umowa o zachowaniu poufności jest często stosowaną umową pomiędzy przedsiębiorcami. Często także umowa taka zawierana jest na etapie rekrutacji menedżerów wysokiego szczebla, albowiem otrzymują oni na etapie rekrutacji dostęp do informacji poufnych potencjalnego pracodawcy.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 sierpnia 2011

Byłeś ofiarą wypadku komunikacyjnego? Należy Ci się odpowiednie odszkodowanie!

Wypadki komunikacyjne mogą zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Nie zawsze takie sytuacje związane są z naszą bezpośrednią winą, czy winą w ogóle – czasami pech chce, że jesteśmy uczestnikami wypadku i poniesiemy uszczerbek na zdrowiu. W takiej sytuacji przysługuje nam prawo do żądania odpowiedniego odszkodowania lub zadośćuczynienia za…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 30 kwietnia 2014

Uzupełniające roszczenia właściciela

Prawo własności podlega szerokiej ochronie zapewnionej przez obowiązujące przepisy prawa cywilnego. Ostatnio opisywaliśmy środki klasycznej ochrony własności, dlatego też tym razem postanowiliśmy nieco przybliżyć inne, uzupełniające roszczenia przysługujące właścicielowi.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lipca 2014

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o umowie pożyczki

Instytucja pożyczki jest znana od wieków. Kojarzy się ona przede wszystkim z pieniędzmi, ale to nie jedyna rzecz, która może być przedmiotem umowy. Stereotypów, krążących powszechnie w opinii społeczeństwa, jest jednak znacznie więcej. Bardzo często bowiem umowa pożyczki utożsamiana jest z kredytami bądź pożyczkami pieniężnymi, udzielanymi…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 sierpnia 2014

Czy wiesz, kiedy możesz potrącić swoją wierzytelność, a tym samym umorzyć własne zobowiązanie?

Potrącenie ustawowe jest jednym ze sposobów umorzenia wierzytelności. Do niewątpliwych zalet stosowania tej instytucji prawa cywilnego należy oszczędność kosztów związanych ze spełnieniem świadczeń, a w toku procesu znaczne obniżenie społecznych kosztów wymiaru sprawiedliwości i innych dolegliwości wynikających dla stron z jego kontynuowania…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 sierpnia 2014

Hotel ponosi odpowiedzialność za ochronę Twojej własności

Turyści, pracownicy będący w delegacji i inne osoby korzystające z usług hoteli czy podobnych do nich zakładów mogą spać spokojnie. Wniesione przez nich, do pomieszczeń hotelowych, rzeczy objęte są szczególnego rodzaju odpowiedzialnością, na którą ustawodawca wskazuje w regulacji podstawowej i nadrzędnej dla prawa cywilnego – Kodeksie cywilnym…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 26 sierpnia 2014

Pożyczka i użyczenie to nie to samo!

Choć w języku potocznym użyczenie i pożyczka traktowane są jak synonimy, to z punktu widzenia prawa różnica znaczeń jest ogromna. Umowa użyczenia, podobnie jak umowa pożyczki, jest jedną z umów nazwanych, regulowanych przepisami Kodeksu cywilnego. W związku z tym postanowiliśmy poświęcić nieco uwagi użyczeniu i uczynić je przedmiotem niniejszego…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 września 2014

W jaki sposób wpisać niesumiennego kontrahenta do rejestru dłużników?

Każdy niemal wierzyciel ma możliwość wpisania swojego nierzetelnego dłużnika do rejestru biura informacji gospodarczej. Do niedawna mogła to zrobić jedynie firma lub instytucja mająca osobowość prawną ale od czerwca 2010r. może to również zrobić osoba fizyczna. Kwestie z tym związane reguluje Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010r. o udostępnianiu informacji…

Data utworzenia: 4 października 2012
« Poprzednia 1 … 34  |  35  |  36  |  37  |  38  |  39 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.