Przedawnienie karalności wykroczenia - Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu. W razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia, przedawnienie biegnie od daty uchylenia rozstrzygnięcia. Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły 3 lata.
Art. 45 kodeksu wykroczeń
Art. 45 kodeksu wykroczeń
Wyszukiwana fraza:
przedawnienie wykroczenia

Kiedy nie można wszcząć postępowania w sprawach o wykroczenia?
Popełnienie wykroczenia nie zawsze jest przesłanką decydującą o konieczności wszczęcia odpowiedniego postępowania mającego na celu wykrycie i ukaranie sprawcy takiego czynu. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje szereg różnych
Słowa kluczowe:
postępowania, postępowanie, postępowanie sądowe, postępowanie w sprawie o wykroczenie
Typ: Artykuł
Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 30 grudnia 2013
Odmowa przyjęcia mandatu karnego - co dalej?
Mandat karny nie jest niczym przyjemnym, wie to chyba każdy kto doświadczył kontroli policyjnej. Nie każdy jednak wie, że kierowca nie ma obowiązku przyjmowania mandatu – zwłaszcza, gdy uważa, że nie popełnił wykroczenia drogowego. Ogólnie rzecz
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 2 grudnia 2012
Kto odpowiada za przekroczenie prędkości?
Jedną z możliwości zdobycia punktów karnych za nieprzepisową jazdę jest przekroczenie oznaczonej prędkości. Powyższa kwestia, a także wiele innych związanych z możliwością ukarania kierowcy, została uregulowana w polskim Kodeksie wykroczeń.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 24 grudnia 2012
Ważne zmiany w Ordynacji podatkowej
sporządzony przez Senat. Dodajmy jednak, że nie wszystkie zobowiązania podatkowe, a dokładniej ich przedawnienie się, będą objęte nowymi przepisami – wejdą one w życie już 1 stycznia 2015 r.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo podatkowe
Data utworzenia: 29 kwietnia 2014
Przestępstwo a wykroczenie skarbowe
Zgodnie z Ustawą z dnia 10 września 1999r. Kodeks karny skarbowy czynem zabronionym jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, którego sprawcy można przypisać winę. Czynem zabronionym może być albo przestępstwo albo wykroczenie skarbowe.
Słowa kluczowe:
kara grzywny, kara za wykroczenie, przestępstwo skarbowe, sprawca przestępstwa skarbowego
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 8 sierpnia 2012
Niezapłacony mandat – i co dalej?
Wiele osób nie płaci mandatów mylnie sądząc, iż jakimś cudem umknie to w gąszczu urzędowej biurokracji. Niestety bardzo rzadko udaje się uniknąć odpowiedzialności i wcześniej, czy później przychodzi za to zapłacić z nawiązką.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 5 grudnia 2011
Odpowiedzialność dyscyplinarna studentów
Niewłaściwe zachowanie studentów skutkujące naruszeniem regulaminu uczelni wyższej wiąże się z tzw. odpowiedzialnością dyscyplinarną. Zgodnie z treścią art. 211 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, za naruszenie przepisów obowiązujących w uczelni oraz za czyny uchybiające godności studenta student ponosi odpowiedzialność…
Słowa kluczowe:
dyscyplina studencka, naruszenie dyscypliny studenckiej, postępowanie dyscyplinarne, postępowanie dyscyplinarne wobec studenta
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 3 marca 2014
« Poprzednia | 1 | 2 | Następna » |