Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównapostępowanie arbitrażowe
 
Wyszukiwana fraza:

postępowanie arbitrażowe

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 12 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

O arbitrażu w Polsce

Rośnie zainteresowanie sądownictwem polubownym. Jedną z przyczyn jest jego sprawność, fachowość, poufność i tempo rozpoznawania spraw – zalety szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Zbyt rzadko jednak korzystają oni z możliwości, jakie daje arbitraż.

Data utworzenia: 17 lutego 2012

Zalety arbitrażu

Każdy wie, a przynajmniej wiedzieć powinien, że pokojowe rozwiązywanie sporów jest najlepszym rozwiązaniem. Niestety praktyka pokazuje, że niewielu ludzi pamięta o tej zasadzie, w związku z tym liczba spraw sądowych z roku na rok staje się coraz większa – a to nawiasem mówiąc powoduje dłuższe rozpoznawanie nawet błahych spraw. Jedną z opcji…

Data utworzenia: 29 czerwca 2014

Czy warto korzystać z arbitrażu?

Postępowanie polubowne, określane także mianem arbitrażu, jest łagodniejszą formą rozwiązywania sporów natury cywilnoprawnej. Oczywiście jest to jedynie alternatywna względem normalnego postępowania sądowego, należy jednak pamiętać, że w większości

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 16 listopada 2012

Przedsiębiorcy wybierają coraz częściej arbitraż zamiast drogi sądowej

Firmy coraz chętniej korzystają z arbitrażu, czyli polubownego rozwiązywania sporów. Jest to dla wielu firm szybszy sposób załatwienia sporu niż kierowanie go do sądu powszechnego. Do Sądu Arbitrażowego Krajowej Izby Gospodarczej rocznie trafia od 300 do 500 spraw. Dwadzieścia procent z nich kończy się ugodą.

Data utworzenia: 28 maja 2013

Arbiter tymczasowy w systemie prawa polskiego

Postępowanie arbitrażowe ma wiele zalet, jedną z wad jest jednak brak uregulowań pozwalających na odpowiednio wczesne zabezpieczenie roszczeń. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie do prawa polskiego instytucji arbitra tymczasowego.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 18 marca 2012

Polubowne rozwiązywanie sporów

Polubowne metody rozwiązywania sporów stają coraz bardziej popularne w Polsce, choć ciągle jeszcze pod tym względem pozostaje ona w tyle za państwami europejskimi. Pod pojęciem alternatywnych metod rozwiązywania sporów ADR (z ang. Alternative Dispute Resolution) rozumie się wszelkie pozasądowe rozwiązywanie konfliktów. Są one alternatywą dla długotrwałego…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lutego 2013

Arbitraż nie dla małych

Trzeba uczciwie informować strony o wadach arbitrażu i nie wyolbrzymiać jego zalet, zgodzili się uczestnicy debaty „Co sądzimy o arbitrażu” zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw oraz Sąd Arbitrażowy Lewiatan.

Data utworzenia: 21 maja 2012

Sąd Arbitrażowy przy KIG widzi wzrost wniosków od firm z sektora infrastruktury

Koniunktura gospodarcza w Polsce nie sprzyja dynamicznemu wzrostowi ilości spraw rozpatrywanych przez sądy arbitrażowe. Następuje jednak znaczący wzrost liczby wniosków składanych przez firmy z sektora infrastruktury, wynika z wypowiedzi prezesa

Data utworzenia: 19 listopada 2013

Zapis na sąd polubowny a ogłoszenie upadłości

Strony stosunków prawnych niekiedy decydują się na rozstrzyganie sporów, które już powstały, bądź które mogą wyniknąć w przyszłości z tych stosunków, przed sądem polubownym (arbitrażowym) z uwagi chociażby na prostszą procedurę, niższe i przewidywalne z góry koszty, jednoinstancyjność oraz szybkość postępowania. Poddanie sporu pod…

Data utworzenia: 6 października 2015

Nie zawsze stosuje się przepisy Prawa zamówień publicznych

Ustawa z dnia 29 stycznia 2004r., Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. Nr 19 poz. 177 z późn. zm.) wyszczególnia z uwagi na świadczenia mające być przedmiotem zamówienia, grupę zamówień do których nie stosuje się przepisów Prawa zamówień publicznych. Wyłączenie stosowanie przepisów ustawy zostało oparte na dwóch kryteriach tj. podmiotowo…

Data utworzenia: 19 grudnia 2013
« Poprzednia 1  |  2 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.