Kalendarz przedsiębiorcy: 15-12-2018 Termin zapłaty podatku od nieruchomości…
Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawnezachowku
Wyszukiwana fraza:

zachowku

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 140 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Wielkość roszczenia o zachowek

Przed śmiercią mój ojciec sporządził testament, w którym mnie wydziedziczył i pozbawił prawa do zachowku, powołując do całości spadku mojego brata. Po śmierci ojca testament został otwarty i ogłoszony. Całość spadku po ojcu szacowana jest na kwotę

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 lutego 2011

Spadkobierca ustawowy, który nie otrzymał należnego mu spadku, może mieć roszczenie o zachowek

ustawowym, a w wyniku dziedziczenia na podstawie testamentu, lub wcześniejszych darowizn dokonanych przez spadkodawców na rzecz synów, nie otrzymałaby należnego jej zachowku, wówczas mogłaby z takim roszczeniem wystąpić do spadkobierców, którzy dziedziczyli

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 3 grudnia 2009

Spadkobiercy ustawowi mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek w stosunku do osoby obdarowanej przez spadkodawcę

spadkowe po śmierci dziadka i gdy babci już nie będzie? Czy istnieją jakieś możliwości obejścia ewentualnych roszczeń?

Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego) uprawnionymi do zachowku po spadkodawcy są zstępni, małżonek spadkodawcy oraz rodzice

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 kwietnia 2010

Zachowek przechodzi na spadkobierców uprawnionego, jeżeli sami są uprawnieni do zachowku po spadkodawcy

k.c. roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 20.12.1988 roku sygn

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 sierpnia 2011

Darowizna mieszkania wykupionego od gminy, a uprawnienie do zachowku

. zachowek. Zgodnie z art. 991 § 2 kc (kodeksu cywilnego), jeżeli uprawniony (w tym przypadku dzieci Pani matki) nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci

Słowa kluczowe: darowizna, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 2 sierpnia 2007

Darowizny poczynione przez spadkodawcę a prawo do zachowku

prawnie mają sie roszczenia brata i ewentualne roszczenia siostry pominiętej przy podziale majątku dziadka.

Kwestia zachowku uregulowana jest w art. 991 § 1 i następnych Kc (Kodeksu cywilnego), zgodnie z którym, zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom

Słowa kluczowe: darowizna, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 października 2007

Podstawowe informacje o postepowaniu spadkowym i prawie do zachowku

ogłoszenie testamentu, czy z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku? Czy są jakiekolwiek drogi otrzymania spadku lub zachowku? Czy mogę wnioski składać u siebie w sądzie, czy muszę specjalnie udać się tam.

Uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie

Słowa kluczowe: spadek, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 kwietnia 2008

Drobne darowizny nie są doliczane do spadku dla obliczenia zachowku

?

Ustawodawca w żaden sposób nie dokonał definicji pojęcia drobna darowizna. W art. 994 § 1 k.c. stwierdził jedynie, że przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, Czyli dokonując wykładni tego

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 21 listopada 2008

Mieszkanie otrzymane w spadku a eksmisja i prawo do zachowku

uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia

Słowa kluczowe: eksmisja, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 marca 2009

Darowizna na rzecz osoby, która nie jest uprawniona do zachowku

wszystkie koszty eksploatacji lokalu). W 2008 roku zmarł dziadek, a w 2009 babcia, a więc ponad 10 lat po przekazaniu darowizny. W tej chwili ich syn domaga się zachowku. Czy ma takie prawo? Proszę także o podanie możliwych rozwiązań, aby uniknąć roszczeń

Słowa kluczowe: darowizna, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 18 listopada 2009
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6 … 14 Następna »
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.