Kalendarz przedsiębiorcy: 15-12-2018 Termin zapłaty podatku od nieruchomości…
Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawnezachowek darowizna
Wyszukiwana fraza:

zachowek darowizna

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 67 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Wysokość przysługującego zachowku

przysługuje określonej osobie uprawnionej (zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy), która nie została powołana do spadku po śmierci spadkobiercy, ani też za życia spadkodawca nie przekazał jej darowizny, która może być zaliczona na należny jej zachowek

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 3 grudnia 2012

Spadkodawca może pozbawić spadkobierców prawa do zachowku

Mój dziadek przed śmiercią chce przekazać mi mieszkanie w formie darowizny. Dziadek ma jednak dwójkę synów. Dziadek nie chcę abym musiał płacić im zachowek, tylko żebym mógł, nie pokrywając żadnych kosztów z tytułu zachowku zostać właścicielem

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 kwietnia 2013

Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku

treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?

Uprawnionym do zachowku przysługują roszczenie o zachowek także względem osób obdarowanych przez spadkodawcę za życia. Zgodnie z art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013

Roszczenie spadkobiercy ustawowego o uzupełnienie zachowku

zł. Mój ojciec zmarł w 2006 roku, a matka w tym roku. Obecnie siostra wniosła do sądu wniosek o ustalenie masy spadkowej i chcę wystąpić o wypłaceniem jej zachowku. Czy taki zachowek jej się? Dodam, że praktycznie w 90% dom został wybudowany za moje

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 listopada 2013

Uzupełnienie zachowku w razie dokonania darowizny przez spadkodawcę

art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego), zgodnie z którym, zstępnym (tj. dzieciom, wnukom itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Wysokość należnego zachowku uzależniona jest od tego

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 grudnia 2013

Nieważność czynności prawnej z uwagi na brak świadomości

Rok temu zmarła moja mama, która wraz z mężem była współwłaścicielem lokalu użytkowego. Mama zawsze mówiła mi, ze to był ich majątek wspólny. Tymczasem teraz okazuje się, ze ten lokal zostały przekazane bez mojej wiedzy jako darowizna córce męża

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 maja 2014

Zachowek a darowizna

Mam pytanie jak można się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami mojego rodzeństwa, w przypadku przekazania mi przez rodziców mieszkania. Chcę nadmienić, iż moje rodzeństwo na dzień dzisiejszy wyraża zgodę na to, że rodzicie przekażą mi po smierci to mieszkanie.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że jest dobra wola wszystkich…

Słowa kluczowe: spadek, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 czerwca 2006

Darowizna dokonana przez spadkodawcę, co do zasady jest doliczona do masy spadkowej dla potrzeb obliczenia zachowku

Rodzice zamierzają przepisać dom mojej siostrze i jej mężowi. Niestety nie wiem w jakiej formie, być może w postaci fikcyjnej umowy kupna. Czy można zrobić coś by mimo wszystko dostać zachowek?

Samo uprawnienie do zachowku nie zostaje

Słowa kluczowe: spadek, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 10 listopada 2008

Darowizna dokonana na rzecz współmałżonków jest doliczona do spadku na potrzeby obliczenia zachowku

odpowiedzialności tych osób, gdyż zgodnie z treścią art. 996 k.c. darowizna uczyniona przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zaliczona będzie na należny mu zachowek. Nadto zgodnie z treścią art. 1000 § 2 k.c. jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 sierpnia 2010

Zachowek przechodzi na spadkobierców uprawnionego, jeżeli sami są uprawnieni do zachowku po spadkodawcy

Czy należy mi się zachowek po śmierci ojca, w przypadku kiedy jego mama zapisała w akcie darowizny za swojego życia mieszkanie swojej wnuczce. Czy mogę i w jaki sposób wystąpić o ewentualny zachowek za część ojca?

Jak wynika z treści art. 1002

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 sierpnia 2011
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 7 Następna »
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.