Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawneobdarowany
 
Wyszukiwana fraza:

obdarowany

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 45 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Spadkobiercy ustawowi mogą wystąpić z roszczeniem o zachowek w stosunku do osoby obdarowanej przez spadkodawcę

Moi dziadkowie przepisali na mnie notarialnie mieszkanie kilka lat temu. Jestem w nim zameldowany. Teraz dziadek umarł, a ja zamieszkałem z babcią aby jej pomóc. Babcia ma dwóch synów. Czy będę musiał coś płacić rodzinie? Czy mają jakieś roszczenia spadkowe po śmierci dziadka i gdy babci już nie będzie? Czy istnieją jakieś możliwości obejścia…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 kwietnia 2010

Roszczenie do obdarowanego o należny zachowek mogą mieć spadkobiercy ustawowi

spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Reasumując, w opisanym stanie faktycznym, spadkobiercom

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 kwietnia 2010

Jak obliczyć należny zachowek i ile kosztuje opłata sądowa

, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Uprawnionymi osobami do zachowku są jedynie małżonek oraz zstępni i rodzice

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 maja 2011

Odwołanie darowizny dokonanej przez współmałżonka

współmałżonkami czynność taka zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn. Nie mniej jednak każda darowizna może zostać odwołana przez darczyńcę. Zgodnie z art. 898 § 1 k.c. darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 maja 2011

Obdarowany może być zobowiązany do uzupełnienia zachowku

uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 sierpnia 2011

Otrzymana darowizna a konieczność wypłaty zachowku

. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Reasumując, w opisanym stanie faktycznym, spadkobiercom ustawowym (dzieciom spadkodawcy) przysługuje w stosunku do osoby

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 15 września 2011

Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku

Moja mama zmarła w marcu 2013 roku, a przed śmiercią przed ok. 10 lat przekazała majątek bratu w akcie darowizny. Nie zostałam wydziedziczona, jestem osoba z kręgu spadkobierców. Oprócz daty dokonania notarialnie aktu darowizny chce poznać też treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?

Uprawnionym…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013

Odowłanie darowizny z uwagi na nie wykonanie przez obdarowanego polecenia

. Obdarowany może odmówić wypełnienia polecenia, jeżeli jest to usprawiedliwione wskutek istotnej zmiany stosunków. Natomiast wypełnienia polecenia może żądać zarówno darczyńca jak i jego spadkobiercy. Sam obdarowany może zwolnić się od polecenia przez wydanie

Słowa kluczowe: darowizna
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 sierpnia 2006

Odwołanie darowizny nieruchomości

W jakich okolicznościach można cofnąć darowiznę nieruchomości i jak można temu zapobiec, zaznaczam, że obdarowany dostał od obojga rodziców darowiznę 1/2 gruntu nie zabudowanego (współwłasność), ojciec nie żyje a z matką są ciągłe nieporozumienia

Słowa kluczowe: darowizna, odwołanie darowizny
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 21 października 2007

Odwołanie darowizny

mieszkania (przedmiotu darowizny) i kwotę tą przekazać na konto bankowe tylko syna, w jaki sposób wybrać teraz by to był tylko obdarowany syn bez synowej?

Zgodnie z art. 898 Kodeksu cywilnego darczyńca może odwołać darowiznę tylko jeżeli obdarowany

Słowa kluczowe: darowizna, odwołanie darowizny
Typ: Porada
Data utworzenia: 26 marca 2007
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 Następna »
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.