Kalendarz przedsiębiorcy: 20-10-2018 Termin obliczenia i wpłacenia zaliczki… (US)
Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawnedoliczenie do spadku
Wyszukiwana fraza:

doliczenie do spadku

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 10 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Roszczenie o zachowek a umowa darowizny lub dożywocia

z ewentualnymi roszczeniami spadkobierców ustawowych o zachowek. Jeżeli będą osoby najbliższe uprawnione do zachowku, a nie otrzymają oni należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 czerwca 2009

Roszczenie do obdarowanego o należny zachowek mogą mieć spadkobiercy ustawowi

jego dzieciom należy sie zachowek?

Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego) uprawnionymi do zachowku po spadkodawcy są zstępni, małżonek spadkodawcy oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Jeżeli uprawniony nie

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 kwietnia 2010

Doliczenie wartości darowanego mieszkania do masy spadkowej, dla potrzeb wyliczenia należnego zachowku

przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 991 § 1 k. c. zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 lutego 2010

Uzupełnienie zachowku w razie dokonania darowizny przez spadkodawcę

art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego), zgodnie z którym, zstępnym (tj. dzieciom, wnukom itd.), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należy się zachowek. Wysokość należnego zachowku uzależniona jest od tego

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 grudnia 2013

Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku

nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013

Jak obliczyć należny zachowek i ile kosztuje opłata sądowa

. 991 § 2 k.c. (kodeksu cywilnego), jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 maja 2011

Roszczenie spadkobiercy ustawowego o uzupełnienie zachowku

sporządziło testamentu a więc w grę wchodzi powołanie do spadku z ustawy jako spadkobierców ustawowych. Okoliczność powyższa jest o tyle znacząca, że zasadniczo zgodnie z treścią art. 991 § 1 k.c. zachowek należy się zstępnym (czyli dzieciom w tej grupie jest

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 listopada 2013

Darowizna a prawo rodzeństwa do zachowku

zakresie są to odrębne uprawnienia i dotyczą odrębnych etapów związanych z dziedziczeniem. Zaliczenie darowizny na schedę spadkową wiąże się z ustaleniem udziału w spadku, a doliczenie darowizny do wartości spadku jest związane z uprawnieniem do zachowku, i

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 października 2012

Wyłączenie darowizny ze schedy spadkowej

spadkową nie ma znaczenia w przypadku żądań związanych z prawami do zachowku. W tym zakresie są to odrębne uprawnienia i dotyczą odrębnych etapów związanych z dziedziczeniem. Zaliczenie darowizny na schedę spadkową wiąże się z działem spadku, a doliczenie

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 lipca 2012

Przeniesienie własności mieszkania a ewentualne koszty i podatki

wysokości ok. 100.000 zł). Do kwoty tej konieczne byłoby doliczenie kosztów sporządzenia aktu notarialnego, o których była mowa powyżej. Z powodu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn najbardziej korzystne wydaje się być dokonanie darowizny

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 14 listopada 2008
« Poprzednia 1 Następna »
® 2008 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.