Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawnedarowizna mieszkania za życia
 
Wyszukiwana fraza:

darowizna mieszkania za życia

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 16 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Darowizna mieszkania czy umowa o dożywocie

Mój dziadek ma mieszkanie o pow. ok. 40m2. Po śmierci babci, z która był rozwiedziony, właścicielami połowy mieszkania są jego dzieci i polowy jest on sam. On chce przepisać mieszkanie na mnie, w zamian za pomoc....chyba darowizna? Dziadek ma mieć

Słowa kluczowe: darowizna, dożywocie
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 30 września 2007

Darowizna a prawo rodzeństwa do zachowku

właściwych proporcji między korzyściami uzyskiwanymi w ramach dziedziczenia ustawowego przez poszczególnych spadkobierców, zachwianych darowiznami poczynionymi przez spadkodawcę za życia na rzecz niektórych spadkobierców (z pominięciem innych). W tym

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 października 2012

Umowa darowizny nie jest tożsama z umową dożywocia w świetle prawa do uzupełnienia zachowku

Teściowa miała mieszkanie własnościowe, które przepisała za życia na wnuka (syna siostry mojego męża). Prawdopodobnie jest zapis notarialny, że teściowa może mieszkać w tym mieszkaniu do śmierci. Teściowa darowała mieszkanie w zamian za opiekę

Słowa kluczowe: darowizna, dożywocie, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 sierpnia 2008

Otrzymana darowizna a konieczność wypłaty zachowku

wobec spadkobiercy testamentowego lecz także względem osób obdarowanych przez spadkodawcę za życia. Zgodnie z art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 15 września 2011

Uzupełnienie zachowku w razie dokonania darowizny przez spadkodawcę

przysługują roszczenie o zachowek także względem osób obdarowanych przez spadkodawcę za życia. Zgodnie z art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 grudnia 2013

Spadkodawca może pozbawić spadkobierców prawa do zachowku

mieszkania. W skrócie mieszkanie chce mi przekazać, bez żadnych późniejszych roszczeń do zachowku. W jaki sposób przeprowadzić czynności darowizny, żeby prawo do zachowku zostało wyłączone?

Dokonanie darowizny za życia spadkodawcy wiąże się z ewentualnymi

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 kwietnia 2013

Wartość umowy dożywocia nie jest doliczana do zachowku

dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę za życia, nie dolicza się jedynie drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, oraz tych dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lipca 2011

Jak obliczyć należny zachowek i ile kosztuje opłata sądowa

Rodzice za życia przepisali mieszkanie w zmian za dożywotnią opiekę, przy czym umowa o opiece była ustna. Po śmierci taty, mama znalazła się u mnie, gdyż obdarowana nie chciała się nią zaopiekować. Chcę napisać pozew o zachowek dla mnie i dla mamy

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 maja 2011

Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku

treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?

Uprawnionym do zachowku przysługują roszczenie o zachowek także względem osób obdarowanych przez spadkodawcę za życia. Zgodnie z art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013

Umowa o dozywocie to nie to samo co umowa darowizny

trzech pominiętych córek otrzymała jeszcze za życia matki kwotę pieniędzy (na nowy dom/mieszkanie). Nie ma jednak oficjalnie potwierdzenia na papierze. Czy jak dwie z czterech córek taki fakt potwierdzą, jeśli to coś da? Czy można taką sprawę w tej chwili

Słowa kluczowe: darowizna, dożywocie
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 30 czerwca 2008
« Poprzednia 1  |  2 Następna »
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.