Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawnedarczyńca
 
Wyszukiwana fraza:

darczyńca

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 65 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Roszczenie do obdarowanego o należny zachowek mogą mieć spadkobiercy ustawowi

W 2009 roku mój teść przekazał jako darowiznę nieruchomość, której był jedynym właścicielem, jednemu z kilkoro swoich dzieci. Dla żony ustanowił prawo dożywocia. Zmarł w bieżącym roku, nie pozostawiając żadnego majątku spadkowego. Czy pozostałym jego dzieciom należy sie zachowek?

Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego)…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 kwietnia 2010

Jak obliczyć należny zachowek i ile kosztuje opłata sądowa

Rodzice za życia przepisali mieszkanie w zmian za dożywotnią opiekę, przy czym umowa o opiece była ustna. Po śmierci taty, mama znalazła się u mnie, gdyż obdarowana nie chciała się nią zaopiekować. Chcę napisać pozew o zachowek dla mnie i dla mamy. Nie wiem jak wyliczyć ile mi i mamie należy się. Mieszkanie w tej chwili jest warte ok.150 tys…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 maja 2011

Odwołanie darowizny dokonanej przez współmałżonka

współmałżonkami czynność taka zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn. Nie mniej jednak każda darowizna może zostać odwołana przez darczyńcę. Zgodnie z art. 898 § 1 k.c. darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 9 maja 2011

Obdarowany może być zobowiązany do uzupełnienia zachowku

W tego roku zmarł ojciec z którym nie utrzymywałem zbytnich kontaktów. Moja mama także zmarła niedawno. Mieszkanie, w którym mieszkał ojciec było mieszkaniem własnościowym. Za życia mieszkanie zostało w akcie darowizny darowane wnuczce (ok. 7 lat temu). Czy należy mi się w takiej sytuacji jakieś prawo do zachowku? Nie wiem czy ojciec posiadał…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 sierpnia 2011

Otrzymana darowizna a konieczność wypłaty zachowku

W roku 2010 otrzymałem w darowiźnie notarialnej mieszkanie własnościowe od matki, która była jedynym właścicielem. Wartość mieszkania to ok. 150.000 tys. zł. W sierpniu 2011 roku matka zmarła, nie pozostawiając testamentu. Po matce dziedziczę ja i moje dwie siostry. Czy muszę wypłacić siostrom zachowek, a jeśli tak to w jakiej wysokości każdej…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 15 września 2011

Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku

Moja mama zmarła w marcu 2013 roku, a przed śmiercią przed ok. 10 lat przekazała majątek bratu w akcie darowizny. Nie zostałam wydziedziczona, jestem osoba z kręgu spadkobierców. Oprócz daty dokonania notarialnie aktu darowizny chce poznać też treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?

Uprawnionym…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013

Roszczenie spadkobiercy ustawowego o uzupełnienie zachowku

osób całkowicie obcych. Spadkodawca (darczyńca) nie ma wpływu na doliczanie darowizn (nie może wyłączyć określonych darowizn spod działania zasady doliczania). Doliczenie nastąpi także wtedy, gdy przedmiot darowizny w chwili otwarcia spadku już nie

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 listopada 2013

Odowłanie darowizny z uwagi na nie wykonanie przez obdarowanego polecenia

darczyńca nakłada na obdarowanego obowiązek określonego świadczenia na rzecz darczyńcy lub osoby trzeciej. Podmioty te mają wierzytelność do obdarowanego o spełnienie świadczenia. Ponadto z godnie z art. 893 k.c. (kodkesu cywilnego), darczyńca może włożyć na

Słowa kluczowe: darowizna
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 sierpnia 2006

Odwołanie darowizny z uwagi na niewdzięczność obdarowanego

Jeśli darowałem synowi mieszkanie w 2000 roku, a teraz chciałbym zmienić darowiznę, to co muszę uczynić aby wszystkie moje dzieci w tym uczestniczyły?

Zgodnie z art. 898 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego), darczyńca może odwołać darowiznę nawet już

Słowa kluczowe: darowizna
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 19 lutego 2009

Ważność umowy darowizny rzeczy odziedziczonych przez małżonka

rodzinnego i opiekuńczego (Krio), do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Pana matka może zatem samodzielnie dysponować

Słowa kluczowe: darowizna
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 30 września 2007
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 7 Następna »
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.