Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaPorady prawnedługi
Długi spadkowe -

Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.
Art. 1030 kodeksu cywilnego

W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
Art. 1031 kodeksu cywilnego

 
 
Wyszukiwana fraza:

długi

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 119 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Pokwitowanie spłaty zobowiązania przez wierzyciela

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2004 zawarliśmy umowę pożyczki z hurtownią farmaceutyczną. Umowa pożyczki była zabezpieczona wekslem i cesją należności. Pożyczkę spłaciliśmy całkowicie, wystąpiliśmy o pismo i takie uzyskaliśmy, że pożyczka została całkowicie spłacona wraz z odsetkami. Mimo że pożyczka została spłacona wierzyciel…

Słowa kluczowe: długi
Typ: Porada
Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 24 października 2006

Odpowiedzialność współmałżonka i dzieci za długi

Dowiedziałam się przypadkiem, że mój ojciec ma długi. Widziałam pismo od windykatora, w którym informuje o przekazaniu sprawy do biura detektywistycznego w celu wszczęcia egzekucji. Wiem, że mój ojciec nie posiada środków finansowych na spłacenie

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 4 grudnia 2006

Odpowiedzialność za długi współmałżonka powstałe przed ogłoszeniem separacji

Czy to prawda, że jeśli małżonkowie są w separacji, a żona jest dłużnikiem i na nią jest tytuł wykonawczy, to nie można w żadnym wypadku wydać klauzuli wykonalności przeciwko mężowi, mimo że długi zaciągnięte zostały przed orzeczeniem separacji

Słowa kluczowe: długi, separacja
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 5 kwietnia 2007

Odpowiedzialność współmałżonka za długi związane z działalnością gospodarczą współmałżonka

Sprawa dotyczy zobowiązań mojego męża. Mąż prowadził działalność gospodarczą do 2004 roku. Niestety pozostawił długi wszelakiego rodzaju (US i ZUS, inne). Jest winien pieniądze swoim kontrahentom. Ma parę prawomocnych wyroków sądowych dotyczących

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lipca 2007

Zobowiązanie umowne a zmiany kształtujące ten stosunek prawny

W 1998 r były zawarte dwie umowy kredytowe z bankiem, z których dłużnik nie wywiązywał się terminowo. W 2000 r doszło do podpisania przed sądem porozumienia pomiędzy dłużnikiem, a bankiem, w którym określono nowy harmonogram spłat i naliczanie odsetek ustawowych w przypadku nieterminowej wpłaty którejś z wpłat. Początkowo wpłaty dokonywane…

Słowa kluczowe: długi, odsetki, ugoda, umowa
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 30 lipca 2007

Odpowiedzialność dzieci za długi w razie śmierci rodziców

Nurtuje mnie następujące pytanie: czy dzieci dziedziczą długi po rodzicach w przypadku, np. śmierci, czy ulegają one przepadkowi?

Różnica polega na tym, czy spadkobierca (dzieci) mają pełną zdolność do czynności prawnych (są pełnoletnie) czy

Słowa kluczowe: długi, długi spadkowe
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 29 sierpnia 2007

Żądanie zwrotu zapłaconych kredytów przez współmałżonka

Jestem po rozwodzie bez orzeczenia o winie. W trakcie trwania związku małżeńskiego, wspólnie z byłą żoną zaciągaliśmy pożyczki w bankach, o których doskonale wiedziała, lub też sama je zaciągała, posiadała moje pełnomocnictwo i mogła reprezentować moją osobę w bankach i innych instytucja. Mogła podpisywać wszystkie dokumenty. Posiadaliśmy…

Typ: Porada
Data utworzenia: 12 września 2007

Przedawniony dług w spadku

(z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe). Jeżeli spadek został przyjęty przez spadkobierców wprost, odpowiadają oni za długi spadkowe – w przeciwnym wypadku długi spadkowe są zaspakajane z majątku wchodzącego w skład masy spadkowej (w

Słowa kluczowe: długi, długi spadkowe, spadek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 8 października 2007

Spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie

Cztery miesiące temu, wzięliśmy kredyt hipoteczny z moim mężem na mieszkanie. Zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka na mieszkaniu moich rodziców. Jakie mogą, bądź będą konsekwencje, gdy się rozwiedziemy (właśnie złożyłam pozew o rozwód), na kogo spadnie obowiązek spłaty kredytu, czy też będzie to musiało być rozwiązane w inny sposób…

Słowa kluczowe: długi, rozwód
Typ: Porada
Data utworzenia: 10 października 2007

Roszczenie poręczyciela spłacającego długi za dłużnika

Byłem poręczycielem kredytu, który spłaciłem w całości za kredytobiorcę. Drugi poręczyciel był niewypłacalny i całe obciążenie z tytułu kredytu spoczęło na mnie. Po spłaceniu kredytu wraz z odsetkami wystąpiłem do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który otrzymałem. Dowiedziałem się jednak, że dłużnik złożył sprzeciw od nakazu. Czy…

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 października 2007
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 12 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.