Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaorzeczenie+sądowe+o+sprawowaniu+władzy+rodzicielskiej
Pozbawienie władzy rodzicielskiej -

Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców. W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić.
Art. 111 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 25130 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Unikanie płacenia podatku jest przestępstwem

zatrudnienia, złożył w MOPS wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego (na mieszkanie, które wynajął lokatorom) i go otrzymał. Jaka jest w świetle obowiązującego prawa, kwalifikacja tej sytuacji? Mieszkanie znajduje się w budynku, którym zarządza wspólnota

Typ: Porada
Data utworzenia: 11 sierpnia 2011

Składanie fałszywych zeznań przez stronę

, że obowiązane są zeznawać prawdę i że stosownie do okoliczności mogą być przesłuchane ponownie po odebraniu od nich przyrzeczenia. Przed odebraniem przyrzeczenia sąd uprzedza stronę o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Poza tym do

Słowa kluczowe: cywilne prawo, karne prawo
Typ: Porada
Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 30 maja 2006

Pełnomocnictwo do spadku

Czy mogę ubiegać się o spadek, jeżeli mój mąż nie upoważni mnie do wystąpienia w swoim imieniu (bo nie chce spadku)?

Niestety nie może Pani ubiegać się o spadek, ponieważ nie jest Pani powołana do dziedziczenia ani z ustawy ani z testamentu

Słowa kluczowe: pełnomocnictwo, spadek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 5 czerwca 2006

Obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletniego dziecka

Płacę alimenty na dwoje dzieci. Córka nadal się uczy, syn natomiast jest pełnoletni i ukończył szkołę i podjął pracę. Co mam zrobić aby przestać płacić alimenty na syna? Czy syn ma mnie poinformować o podjęciu pracy, czy mam tak zwyczajnie

Słowa kluczowe: alimenty
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 3 lipca 2006

Postawienie kontenera nie wymaga pozwolenia na budowę

zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów o ochronie

Typ: Porada
Data utworzenia: 16 lipca 2006

Zmiana nazwiska poza granicami kraju

Mam obywatelstwo innego państwa. Teraz zmieniłam za granicą nazwisko, jednak w polskim paszporcie nadal mam stare. Czy muszę zmieniać to nazwisko w polskim paszporcie?

Zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach, cudzoziemcem

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 16 lipca 2006

Skazanie bez rozprawy czyli dobrowolne poddanie się karze

(negocjacyjne) instytucje, umożliwiające odformalizowanie oraz skrócenie postępowania w określonych przepisami warunkach. Pierwszą taką instytucją jest wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy. Przepisy wprowadzają na etapie postępowania

Słowa kluczowe: karne postępowanie
Typ: Porada
Data utworzenia: 13 września 2006

Podpisanie się za inną osobę, czyli fałszerstwo dokumentów

złagodzenie kary lub odstąpić od jej wymierzenia w szczególnych przypadkach. Taką okolicznością może np. być sytuacja gdy sprawca sam informuje organy ścigania o popełnionym przez siebie przestępstwie, zanim zostanie ono ujawnione przez inne osoby i złoży

Słowa kluczowe: fałszerstwo, karne prawo
Typ: Porada
Data utworzenia: 10 marca 2007

Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych

Proszę o odpowiedź czy mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy. W roku 1981 otrzymałam pożyczkę z Funduszu mieszkaniowego zakładu pracy na dopełnienie wkładu mieszkaniowego obecnie likwidowałam książeczkę mieszkaniową i jak się okazało na tej

Słowa kluczowe: przedawnienie
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 26 lipca 2007

Zmiana nazwiska nieletniego dziecka na nazwisko matki

polskiego odbywać się może jedynie w okolicznościach wskazanych w ustawie z dnia 15 listopada 1956 roku o zmianie imion i nazwisk. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy, wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami

Słowa kluczowe: nazwisko
Typ: Porada
Data utworzenia: 24 sierpnia 2007
« Poprzednia 1 … 294  |  295  |  296  |  297  |  298 … 2513 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.