Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaobliczenia zachowek
 
Wyszukiwana fraza:

obliczenia zachowek

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 33 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Wartość darowizny dla potrzeb obliczenia zachowku

W 2002 roku otrzymałem notarialnie darowiznę, działkę o wartości 25.000 tys. złotych. Czy zachowek będzie liczony od tej kwoty, czy od wartości na dzień dzisiejszy? Dużo zainwestowałem w tę działkę, jej wartość wzrosła wielokrotnie.

Zgodnie z

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 15 października 2009

Drobne darowizny nie są doliczane do spadku dla obliczenia zachowku

Mam zamiar starać się o zachowek po zmarłym ojcu i w związku z tym powstał problem. Ojciec mój jeszcze za życia wysyłał swojej wnuczce, a mojej córce każdego miesiąca pieniądze tzw. kieszonkowe w kwocie od 100 zł do 200 zł przez kilka lat. W chwili

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 21 listopada 2008

Darowizna dokonana przez spadkodawcę, co do zasady jest doliczona do masy spadkowej dla potrzeb obliczenia zachowku

Rodzice zamierzają przepisać dom mojej siostrze i jej mężowi. Niestety nie wiem w jakiej formie, być może w postaci fikcyjnej umowy kupna. Czy można zrobić coś by mimo wszystko dostać zachowek?

Samo uprawnienie do zachowku nie zostaje

Słowa kluczowe: spadek, zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 10 listopada 2008

Darowizna dokonana na rzecz współmałżonków jest doliczona do spadku na potrzeby obliczenia zachowku

zachowku i na rzecz jego małżonka z zastrzeżeniem, że przedmiot darowizny wejdzie do majątku wspólnego obdarowanych, na należny uprawnionemu zachowek zaliczeniu podlega tylko wartość połowy przedmiotu darowizny. Jak wynika z uzasadnienia sądu, jeżeli

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 sierpnia 2010

Darowizny dokonane na rzecz osób uprawnionych do zachowku zaliczone są na należny im zachowek

jej rzecz darowizny zostaną doliczone do spadku dla potrzeb obliczenia zachowku, bez względu na czas w jakim te darowizny zostały uczynione. Jeżeli w ten sposób obliczony spadek oraz dokonane darowizny zapewniają wskazany w art. 991 § 1 k.c. zachowek

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 28 października 2008

Powołanie do spadku nie pozbawia spadkobiercy roszczenia o zachowek

. W opisanym stanie faktycznym, dla potrzeb obliczenia należnego zachowku konieczne będzie ustalenie czystej wartości spadku, w tym z uwzględnieniem darowizny dokonanej na Pani rzecz. Oczywiście w toku procesu o zachowek będzie Pani mogła wykazywać

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 3 marca 2011

Wnuki spadkodawcy są także uprawnione do zachowku po swoim dziadku

, nie została wydziedziczona (art. 1008), nie otrzymała w inny sposób owego minimum, które w ramach zachowku jej się należy (zob. art. 996 i 997). Dla potrzeb obliczenia należnego zachowku, zgodnie z treścią przepisu

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 kwietnia 2010

Prawo spradkobierców ustawowych do zachowku

ustawy każdy z nich dziedziczyłby po ½, a należny zachowek wynosiłby co do zasady połowę tego udziału, czyli ¼ wartość masy spadkowej. Należy jednak pamiętać, że dla potrzeb obliczenia zachowku do masy spadkowej doliczone będą także

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 21 lipca 2010

Wartość umowy dożywocia nie jest doliczana do zachowku

Moja teściowa ma 3 synów. Zapisała aktem notarialnym na jednego syna dom, za utrzymanie do śmierci w formie darowizny. Czy po jej śmierci przysługuje synom zachowek?

Dokonanie darowizny wiąże się z ewentualnymi roszczeniami spadkobierców

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lipca 2011

Roszczenie o zachowek przysługuje także żonie nie mającej obywatelstwa polskiego

Brat babci mojego męża chce w formie darowizny oddać mojemu mężowi działkę wraz z domem. Wujek ma żonę Ukrainkę, która nie ma jeszcze obywatelstwa polskiego. Nie mają żadnych dzieci. Czy w razie śmierci wujka należy się żonie zachowek i w jakiej

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 5 października 2009
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4 Następna »
® 2008 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.