Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównadoliczenie do zachowku
 
Wyszukiwana fraza:

doliczenie do zachowku

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 10 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Roszczenie o zachowek a umowa darowizny lub dożywocia

Dziadkowie przed śmiercią chcą przekazać mi mieszkanie (mi czyli wnukowi) na zasadzie darowizny. Mają dwoje synów. Nie chcą żeby im przysługiwało prawo do zachowku, tylko żebym mógł, nie pokrywając żadnych kosztów z tytułu zachowku, zostać

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 czerwca 2009

Darowizna a dożywocie w przypadku zachowku

treść umowy darowizny. Czy należy mi się w tej sytuacji zachowek czy też nie?

Uprawnionym do zachowku przysługują roszczenie o zachowek także względem osób obdarowanych przez spadkodawcę za życia. Zgodnie z art. 994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 listopada 2013

Doliczenie wartości darowanego mieszkania do masy spadkowej, dla potrzeb wyliczenia należnego zachowku

rzeczy. Sam artykuł 16 tej ustawy określa ulgi podatkowe związane z nabyciem praw do lokalu lub budynku mieszkalnego. Przepisy te nie mają jednak zastosowania do ewentualnych roszczeń osób uprawnionych o zachowek. Kwesta zachowku regulowana jest przez

Słowa kluczowe: zachowek
Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 lutego 2010

Uzupełnienie zachowku w razie dokonania darowizny przez spadkodawcę

w grudniu 2013 roku. Czy w świetle prawa dwojgu dzieciom dziadków przysługuje prawo do zachowku, a jeżeli tak to w jakim procencie? Nadmieniam, że po śmierci babci nie było prowadzone żadne postępowanie spadkowe.

Prawo do zachowku wynika z treści

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 grudnia 2013

Roszczenie do obdarowanego o należny zachowek mogą mieć spadkobiercy ustawowi

jego dzieciom należy sie zachowek?

Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego) uprawnionymi do zachowku po spadkodawcy są zstępni, małżonek spadkodawcy oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Jeżeli uprawniony nie

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 22 kwietnia 2010

Jak obliczyć należny zachowek i ile kosztuje opłata sądowa

. 991 § 2 k.c. (kodeksu cywilnego), jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 maja 2011

Roszczenie spadkobiercy ustawowego o uzupełnienie zachowku

istnieje lub nie znajduje się w majątku obdarowanego. Doliczenie nie następuje jedynie wówczas, gdy darowizna została dokonana więcej niż przed 10 laty na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Oznacza to, iż darowizny

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 listopada 2013

Darowizna a prawo rodzeństwa do zachowku

zakresie są to odrębne uprawnienia i dotyczą odrębnych etapów związanych z dziedziczeniem. Zaliczenie darowizny na schedę spadkową wiąże się z ustaleniem udziału w spadku, a doliczenie darowizny do wartości spadku jest związane z uprawnieniem do zachowku, i

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 1 października 2012

Wyłączenie darowizny ze schedy spadkowej

spadkową nie ma znaczenia w przypadku żądań związanych z prawami do zachowku. W tym zakresie są to odrębne uprawnienia i dotyczą odrębnych etapów związanych z dziedziczeniem. Zaliczenie darowizny na schedę spadkową wiąże się z działem spadku, a doliczenie

Typ: Porada
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 lipca 2012

Doliczanie darowizn przy obliczeniu zachowku

dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Nie

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 25 listopada 2013
« Poprzednia 1 Następna »
® 2008 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.