Egzamin wstępny na aplikacje adwokacka -
Egzamin wstępny przeprowadzają komisje egzaminacyjne do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości, powołane w drodze zarządzenia, zwane dalej „komisjami kwalifikacyjnymi”. Właściwość komisji kwalifikacyjnej obejmuje obszar właściwości jednej lub kilku okręgowych rad adwokackich.
1a. Minister Sprawiedliwości, nie później niż 21 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu wstępnego, może powołać na obszarze właściwości okręgowej rady adwokackiej więcej niż jedną komisję kwalifikacyjną do przeprowadzenia egzaminu, jeżeli przemawiają za tym względy organizacyjne, a w szczególności duża liczba kandydatów przystępujących do egzaminu. Przepisu art. 75e ust. 5 nie stosuje się.
2. Minister Sprawiedliwości jest organem wyższego stopnia w stosunku do komisji kwalifikacyjnej.
3. Egzamin wstępny polega na sprawdzeniu wiedzy kandydata na aplikanta adwokackiego, zwanego dalej „kandydatem”, z zakresu: materialnego i procesowego prawa karnego, materialnego i procesowego prawa wykroczeń, prawa karnego skarbowego, materialnego i procesowego prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa gospodarczego, spółek prawa handlowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, materialnego i procesowego prawa administracyjnego, postępowania sądowoadministracyjnego, prawa Unii Europejskiej, prawa konstytucyjnego oraz prawa o ustroju sądów i prokuratur, samorządu adwokackiego, radcowskiego i innych organów ochrony prawnej działających w Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską przeprowadza się raz w roku w terminie wskazanym przez Ministra Sprawiedliwości.
5. W przypadku zaistnienia przeszkody uniemożliwiającej przeprowadzenie egzaminu wstępnego przez daną komisję kwalifikacyjną w terminie, o którym mowa w ust. 4, Minister Sprawiedliwości wyznacza dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu wstępnego przez tę komisję kwalifikacyjną, o którym przewodniczący komisji kwalifikacyjnej zawiadamia kandydatów listem poleconym oraz obwieszcza na tablicy ogłoszeń w siedzibie wyznaczonej okręgowej rady adwokackiej. Przepisy art. 75b ust. 5 i ust. 7-11 stosuje się odpowiednio, z wyłączeniem terminu, o którym mowa w ust. 9.
Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze. art. 75a.1
- Pozew o zniesienie ustawowej wspólności majątkowej między małżonkami
- Zgłoszenie / zmiana danych płatnika składek osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej ZUS ZPA
- Umowa dożywocia lokalu mieszkalnego
- KRS - X1
- Pozew o obniżenie alimentów na rzecz małoletniego dziecka
Wyszukiwana fraza:
egzamin

Cel aplikacji radcowskej
Celem aplikacji radcowskiej jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego. 2. Aplikacja radcowska rozpoczyna się 1 stycznia każdego roku i trwa trzy lata. 3. Aplikację radcowską odbywa się w kancelarii radcy prawnego, w spółce radców prawnych lub radców prawnych i adwokatów lub w jednostkach…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Nabór na aplikację radcowską
Nabór na aplikację radcowską przeprowadza się w drodze egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, zwanego dalej „egzaminem wstępnym” . 2. Aplikantem radcowskim może być osoba, która spełnia warunki określone w art. 24 ust. 1 pkt 1 i 3-5 i uzyskała pozytywną ocenę z egzaminu wstępnego. 3. Wpis na listę aplikantów radcowskich…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Egzamin wstępny na aplikacje radcowską
Egzamin wstępny przeprowadzają komisje egzaminacyjne do spraw aplikacji radcowskiej przy Ministrze Sprawiedliwości, powołane w drodze zarządzenia, zwane dalej „komisjami kwalifikacyjnymi” . Właściwość komisji kwalifikacyjnej obejmuje obszar
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Forma egzaminu wstępnego na aplikacje radcowską
Egzamin wstępny polega na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 150 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa, oraz z karty odpowiedzi. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź, którą
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Obowiązki aplikanta radcowskiego
Do obowiązków aplikanta radcowskiego należy: 1) uczestniczenie w przewidzianych programem zajęciach teoretycznych i praktycznych; 2) samodzielne pogłębianie wiedzy prawniczej i praktycznych umiejętności zawodowych; 3) przestrzeganie dyscypliny szkolenia i pracy; 4) przystąpienie do egzaminu radcowskiego w wyznaczonym terminie…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Zadania samorządu radców prawnych
Do zadań samorządu należy w szczególności: 1) udział w zapewnianiu warunków do wykonywania ustawowych zadań radców prawnych; 2) reprezentowanie radców prawnych i aplikantów radcowskich oraz ochrona ich interesów zawodowych; 3) współdziałanie w kształtowaniu i stosowaniu prawa; 4) przygotowanie aplikantów radcowskich do…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Organy samorządu radców prawnych
Organami samorządu są: Krajowy Zjazd Radców Prawnych, Krajowa Rada Radców Prawnych, Wyższa Komisja Rewizyjna, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych, rada okręgowej izby radców prawnych, okręgowa komisja rewizyjna i okręgowy sąd dyscyplinarny. 2. Członkami organów samorządu mogą być tylko radcowie prawni…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych
W zgromadzeniu okręgowej izby radców prawnych uczestniczą wszyscy radcowie prawni należący do danej izby oraz, bez prawa głosu, aplikanci radcowscy tej izby. 2. Jeżeli liczba członków okręgowej izby radców prawnych przekracza 300 osób, zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych stanowią delegaci wybrani na zebraniach zwołanych dla…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Kompetencje Krajowego Zjazdu Radców Prawnych
Do Krajowego Zjazdu Radców Prawnych należy: 1) wybór prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych; 2) wybór Krajowej Rady Radców Prawnych, Wyższej Komisji Rewizyjnej, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego i jego zastępców; 3) uchwalanie wytycznych działania samorządu i jego organów; 4) określanie…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
Zakres działania Krajowej Rady Radców Prawnych
Do zakresu działania Krajowej Rady Radców Prawnych należy: 1) reprezentowanie samorządu wobec sądów, organów państwowych i samorządowych, instytucji i organizacji; 2) udzielanie opinii o projektach aktów prawnych oraz przedstawianie wniosków dotyczących unormowań prawnych; 3) koordynowanie działalności okręgowych izb radców…
Typ: Definicja
Data utworzenia: 15 lutego 2012
« Poprzednia | 1 | 2 | Następna » |