Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównacedent
 
Wyszukiwana fraza:

cedent

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 8 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Przelew

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Art. 509 kodeksu cywilnego

Słowa kluczowe: cedent, cesja, cesjonariusz, przelew
Data utworzenia: 5 listopada 2006

Nabycie wierzytelności

Osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty: jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi; jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia; jeżeli działa…

Data utworzenia: 5 listopada 2006

Cesja wierzytelności - podstawa prawna

Cesja wierzytelności, inaczej zwana przelewem, to umowa skutkująca zmianą osoby uprawnionej do żądania wykonania zobowiązania. Cesję regulują artykuły 509-516 kodeksu cywilnego.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 listopada 2009

Umowa przelewu wierzytelności

Przelew wierzytelności, określany także mianem cesji, polega ogólnie rzecz biorąc na przeniesieniu wierzytelności wchodzącej w skład majątku wierzyciela – cedenta do majątku innej osoby – cesjonariusza, na podstawie odpowiednio skonstruowanej umowy. Szczegółowe przepisy regulujące cesję możemy odnaleźć w Kodeksie cywilnym.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 6 marca 2013

Cesja umowy najmu lokalu użytkowego

Zgodnie z treścią art. 659 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Prawa wynikające z powyższego stosunku…

Słowa kluczowe: cedent, cesja, cesja najmu, cesja umowy
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 28 marca 2013

W każdej chwili Twoim wierzycielem może zostać inny podmiot

Polskiemu prawu cywilnemu nie są obce sytuacje polegające na zmianie osoby wierzyciela w stosunku prawnym. Kodeks cywilny wyróżnia dwa takie przypadki. Pierwszy, noszący miano przelewu wierzytelności oraz drugi, zwany wstąpieniem w prawa wierzyciela. Warto poznać istotę omawianych instytucji prawnych choćby ze względu na fakt, że stanowią one nierzadko…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 25 lipca 2014

Znaj wierzyciela swego - kto jest kim w procesie odzyskiwania należności? cz.2.

Z perspektywy dłużnika, zobowiązania wobec wierzyciela to po prostu dług, który trzeba spłacić. Jak się jednak okazuje, różnice formalne dotyczące przekazania wierzytelności podmiotom wyspecjalizowanym w ich odzyskiwaniu mogą mieć niemałe znaczenie nie tylko dla pożyczkodawcy, ale i dłużnika.

Kategoria: gospodarcze
Data utworzenia: 24 czerwca 2013

Czego windykatorowi nie wolno?

Bez cienia wątpliwości wypada podkreślić, że sprawy egzekucyjne należą do właściwości sądów rejonowych i działających przy tych sądach komorników (zob. art. 758 k.p.c.). Ustawodawca określił taksatywnie katalog organów egzekucyjnych. Nikt – poza nimi – nie może prowadzić egzekucji wierzytelności. Nawet wyjątkowo przekonujący windykator…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 12 września 2014
« Poprzednia 1 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.