Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Wniosek, o którym mowa powyżej, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
art. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
- wezwanie+do+zwrotu+zaliczki
- prawa zbywalne
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
- wniosek o zwrot pieniędzy od komornika
- Egzekucja bez klauzuli wykonalności
- oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu
- uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
- najcięższe przestępstwo
- NIE KIEROWANIE SPRAWY
- przedawnienie kary przepadku korzyści majątkowej
- przedmiot współpracy
- art 394 kc
- formy cyberprzestępczości
- materialne składniki przedsiębiorstwa
- przedawnienie nadpłaty tytułu mandatów
wspólne+rozliczenie+podatku+dochodowego+przez+małżonków

FOR: ustawa śmieciowa powinna zostać zmieniona
Ustawę śmieciową trzeba zmienić, a prawo Unii Europejskiej na to pozwala – przekonują eksperci Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ich zdaniem Polska przyjęła zbyt restrykcyjne przepisy, na których stracą obywatele – bo zapłacą dużo więcej, i przedsiębiorcy z branży – bo wielu z nich będzie musiało zakończyć działalność. Zdaniem…
Stawki adwokatów i radców prawnych niezgodne z prawem?
Minimalne wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników, jakimi są adwokaci i radcowie prawni, zostało określone w dwóch rozporządzeniach – w sprawie opłaty za czynności adwokackie oraz ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy
Wezwanie do zapłaty przedawnionego roszczenia - co mogę zrobić?
Roszczenia cywilnoprawne wynikają z reguły z faktu niezrealizowanego bądź nienależycie zrealizowanego zobowiązania umownego. W takiej sytuacji strona, która nie otrzymała należnego jej świadczenia może skutecznie dochodzić jego wykonania, także na drodze sądowej. Pamiętajmy jednak, że nie będzie to możliwe w każdej sprawie – szczególnie…
Nabór wniosków od rolników, którzy chcą tworzyć nowe miejsca pracy
Zakończony już został tegoroczny nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", które finansowane jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Na tego rodzaju wsparcie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przeznaczyła w 2011 roku ponad 2,5 miliarda zł. O kolejności, w jakiej…
Kupujesz pokój w hotelu – uważaj na VAT
Ceny pokoi hotelowych mogą zawierać różne stawki VAT – 8% lub 23%. Wynika to m.in. z różnego przeznaczenia gruntu i samego budynku. Zapłacony VAT można jednak „odzyskać”. Jednym z warunków jest wynajmowanie pokoju za pośrednictwem firmy, która zajmuje się poszukiwaniem najemców. Dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest gwarancja…
Rejestr podatników VAT - wykreślenie
Jak dotąd, odmowa rejestracji jako czynnego podatnik VAT lub wykreślenie z rejestru podatników VAT były niemal niemożliwe. Od nowego roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego ma już takie możliwości.
Nie każdy strój biznesowy można rozliczyć w kosztach podatkowych
Stój służbowy będący w świetle przepisów BHP niezbędnym oraz strój pełniący funkcje reklamowe można rozliczyć w kosztach podatkowych. Takiej możliwości nie daje natomiast strój pełniący funkcje reprezentacyjne, jakim jest np. garnitur bez firmowego logo.
Miesiąc na zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego to za mało
Sprawy spadkowe związane są nie tylko z koniecznością załatwienia wielu kwestii bezpośrednio przed sądem czy notariuszem, ale także przed organami podatkowymi. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której spadkobierca nabywa spadek po zmarłym. Kształtuje się wówczas szczególnego rodzaju obowiązek podatkowy.
Od przychodu z opłaty za ustanowienie służebności przesyłu niewiele da się odliczyć
Opłaty za ustanowienie służebności przesyłu są przychodem, podlegającym opodatkowaniu. A co jest kosztem uzyskania przychodu? Wg urzędników, na pewno nie można potraktować jako kosztu spadku wartości nieruchomości, dla której taką służebność ustanowiono.
Porada prawna: Czy muszę mieć kasę fiskalną?
Prowadzę sprzedaż internetową w ramach działalności gospodarczej, przy czym nie przyjmuję płatności gotówką (tylko przelew, pobranie, usługa Przelewy24), wszystkim kupującym osobom fizycznym wystawiam FV. Dodatkowo jako osoba fizyczna wynajmuję lokal na cele mieszkalne, a lokatorzy dokonują albo wpłaty na moje konto albo płacą gotówką, co dokumentuje…
« Poprzednia | 1 … 209 | 210 | 211 | 212 | 213 … 1044 | Następna » |