Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Wniosek, o którym mowa powyżej, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
art. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
- wezwanie+do+zwrotu+zaliczki
- pełnomocnictwo do odbioru emerytury
- prawa zbywalne
- wniosek o zwrot pieniędzy od komornika
- Egzekucja bez klauzuli wykonalności
- oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu
- uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
- NIE KIEROWANIE SPRAWY
- przedmiot współpracy
- przedawnienie kary przepadku korzyści majątkowej
- najcięższe przestępstwo
- formy cyberprzestępczości
- art 394 kc
- przedawnienie nadpłaty tytułu mandatów
- materialne składniki przedsiębiorstwa
- zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym
- prawa zbywalne
- operator sieci komórkowej
- programy antywirusowe
- przekazanie 1 podatku
- wniosek+o+zaprzestanie+przetwarzania+danych
- gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych użytkowników
- opodatkowanie
- koszty utrzymania rzeczy użyczonej
- pismo
- sprawa sądowa
- przyspieszenie postępowania uproszczonego
- darowizna na rzecz małoletniego
- opłaty z tytułu użytkowania wieczystego
- nadpłata
wspólne+rozliczenie+podatku+dochodowego+przez+małżonków

Porada prawna: Ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami
Jeszcze przed rozwodem podzieliliśmy się z żoną częścią majątku, ale nie została ustanowiona żadna formalna rozdzielność. Coraz częściej korzystanie z tych wszystkich przedmiotów prowadzi do konfliktów. Pozostaje także nieuzgodniona kwestia, do kogo ma należeć dom i znajdująca się w innym mieście działka budowlana. Jak przeprowadza się…
Najpierw miedź, teraz podatek od gazu z łupków. Projekt Min. Środowiska trafi wkrótce do konsultacji
W przeciwieństwie do opodatkowania wydobycia miedzi i srebra, podatek od wydobycia gazu łupkowego nie budzi tyle kontrowersji. Zapowiadany od kilku miesięcy projekt Ministerstwa Środowiska, wkrótce ujrzy światło dzienne. – Podatek od wydobycia gazu łupkowego powinien być przede wszystkim przewidywalny i uzależniony od jakości złoża – uważa Dominik…
Przekroczenie terminu do zgłoszenia nabycia spadku powoduje utratę ulgi podatkowej
Na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. zwalnia się od podatku m.in. nabycie w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych w tym przez zstępnych, jeżeli zgłoszą fakt nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia
Obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka
Koniec małżeństwa w postaci orzeczenia rozwodu nie kończy częstych sporów pomiędzy małżonkami, nie kończy także obowiązków jakie ciążą na byłych małżonkach względem siebie. Każdy z małżonków w określonych sytuacjach ma obowiązek alimentacyjny
Partnerstwo publiczno - prywatne
Podczas posiedzenia w dniu 17 października 2008 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, przedłożony przez ministra gospodarki. Partnerstwem publiczno - prywatnym będzie wspólna realizacja przedsięwzięcia
Większa swoboda działalności gospodarczej
W dniu 7 marca 2009 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe prawo ma zapewnić większą swobodę działalności gospodarczej oraz ułatwić przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie firm.
Jak wyrobić numer NIP?
identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego.
Odprawa po zmarłym pracowniku
W sytuacji, gdy pracownik zmarł w czasie trwania stosunku pracy bądź też w okresie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, zgodnie z Kodeksem Pracy jego najbliższym przysługuje prawo do otrzymania odprawy pośmiertnej. Kto i kiedy ją otrzyma?
Poradnik młodego przedsiębiorcy: Zakładasz własną firmę? Wybierz właściwą formę opodatkowania
Podatki musimy płacić wszyscy Stanowią one także de facto jeden z kosztów, które ponosi każdy przedsiębiorca. Dlatego zakładając działalność warto zastanowić się nad wyborem właściwej formy opodatkowania. Pomoże Ci nasz poradnik.
Od 1 stycznia 2019 roku za wyprowadzkę z Polski zapłacisz podatek
Od 1 stycznia każdy Polak wyjeżdżający za granicę zapłaci tzw. exit tax. Podatek wyjścia nie jest przewidziany wyłącznie dla firm przenoszących swoje przedsiębiorstwo poza obszar naszego kraju, ale również dla osób fizycznych, które po prostu postanowiły zamieszkać za granicą.
« Poprzednia | 1 … 136 | 137 | 138 | 139 | 140 … 1044 | Następna » |