Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułytermin+zasiedzenia
Termin sądowy -

Bieg terminu wyznaczonego przez sąd lub przewodniczącego (termin sądowy) rozpoczyna się od ogłoszenia w tym przedmiocie postanowienia lub zarządzenia, a gdy kodeks przewiduje doręczenie z urzędu - od jego doręczenia.
art. 164 k.p.c.

 
 
Wyszukiwana fraza:

termin+zasiedzenia

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 1950 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Służebność gruntową można również nabyć przez zasiedzenie

Służebność gruntowa polega często na obowiązku umożliwienia przejazdu na sąsiednią działkę. Podstawowym sposobem powstania służebności gruntowej jest umowa albo orzeczenie sądu. Czy jednak takie prawo można nabyć również poprzez zasiedzenie?

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 2 stycznia 2013

Nabycie własności przez zasiedzenie

zasiedzenia mogą być niektóre z praw rzeczowych tj. prawo własności, użytkowanie wieczyste i służebności gruntowe.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 września 2012

Przerwanie biegu zasiedzenia

Zasiedzenie jest jedną z instytucji polskiego systemu prawnego pozwalającą na nabycie prawa własności określonej rzeczy po upływie określonego okresu czasu. W zależności od rodzaju rzeczy i dobrej lub złej wiary posiadacza, czas ten może wynieść 3, 20, a niekiedy nawet 30 lat nieprzerwanego posiadania.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 maja 2013

Zasiedzenie

Jednym ze sposób nabycia prawa cudzej własności jest zasiedzenie. Wraz z upływem określonego czasu dana osoba staje się nowym i pełnoprawnym właścicielem danej rzeczy. Decydujące znaczenie ma tutaj nie tylko charakter przedmiotu (rzecz ruchoma lub nieruchomość), ale także dobra lub zła wiara przyszłego właściciela.

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 24 stycznia 2014

Bezumowne korzystanie z nieruchomości

Zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem nieruchomość może być przedmiotem umowy sprzedaży, najmu, dzierżawy, darowizny, czy użytkowania wieczystego. Wszystkie powyższe stosunki prawne zostały szczegółowo uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego. Co zrobić jednak, gdy ktoś korzysta z naszej nieruchomości w sposób bezprawny? Z pomocą przychodzi…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 2 grudnia 2012

Zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego

służebności nie stwarza większych problemów prawnych, o tyle kwestia zasiedzenia użytkowania wieczystego nie jest dla wszystkich jednoznaczna i jasna.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 7 grudnia 2012

W jaki sposób można bronić przed zasiedzeniem?

Zasiedzenie jest jedną z form nabycia prawa własności określonej rzeczy, bez względu na to czy jest to nieruchomość czy rzecz ruchoma. Zgodnie z treścią art. 172 i 174 Kodeksu cywilnego, Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 3 stycznia 2013

Zasiedzenie nie zawsze jest skuteczne

Zasiedzenie jest jedną z form pochodnego nabycia prawa własności nieruchomości lub rzeczy ruchomej. W zależności od dobrej lub złej wiary przyszłego nabywcy – właściciela, ustawodawca posługuje się różnymi terminami, których upływ jest niezbędny, aby zasiedzenie stało się skuteczne i wywoływało wszystkie skutki prawne. Problem może pojawić…

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 28 kwietnia 2014

Porada prawna: Zasiedzenie

Moja mama w 1991 roku postanowieniem sądu nabyła 18/36 czyli połowę gospodarstwa rolnego po swoim drugim mężu. Pozostałą połowę nabyło czterech innych spadkobierców. Wszyscy już nie żyją, a więc prawa spadkowe przechodzą na ich zstępnych czyli ok. 15 osób. Sądzenie się z wszystkimi i ich szukanie po całym kraju jest niemożliwe. Tą drogę…

Data utworzenia: 29 maja 2015

Posiadasz rzecz? Sprawdź, czy i kiedy staniesz się jej właścicielem!

Uzyskanie prawa własności może przybrać różną formę. Nabycie własności może nastąpić chociażby w drodze umowy sprzedaży, w drodze darowizny czy wskutek przyjęcia spadku. Prawo własności możemy także uzyskać posiadając przez określony prawem czas daną rzecz – zarówno ruchomość, jak i nieruchomość. Dlatego z dzisiejszego poradnika…

Data utworzenia: 2 czerwca 2015
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 195 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.