Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyrozwód
Rozwód -

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwód

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 224 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Kilka informacji o rozwodzie kościelnym

Instytucja rozwodu została szczegółowo uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Tam jednak nie znajdziemy przepisów dotyczących rozwiązania małżeństwa wyznaniowego. Wbrew powszechnej opinii, rozwód w kościele katolickim jest także możliwy

Data utworzenia: 28 czerwca 2015

Zabezpieczenie roszczeń rozwodowych

Sprawy rozwodowe nie należą do najprostszych, choć wiele w tym zakresie zależy od samych stron postępowania. Jeśli małżonkowie są zgodni co do rozstania i podziału majątku wspólnego, adwokat czy radca prawny nie zawsze będzie potrzebny. Analogicznie, jeśli istnieją poważne spory pomiędzy pozwanym a powodem, lepiej będzie skorzystać z porady…

Data utworzenia: 29 czerwca 2015

Alimenty dla byłego małżonka

W wyroku rozwodowym, na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka. Zagadnienia związane z obowiązkiem alimentacyjnym małżonków po rozwodzie reguluje Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r, Nr 9, poz. 59 ze zm.). Można tego dochodzić bezpośrednio w pozwie rozwodowym lub…

Data utworzenia: 29 grudnia 2011

Francuski Pacs inspiracją dla polskiego ustawodawcy

Od dłuższego czasu można w Polsce śledzić dyskusje o potrzebie prawnego uregulowania kwestii tzw. związków partnerskich. Jednak po raz pierwszy w historii, taka debata może zaowocować rzeczywistym uchwaleniem przez Parlament ustawy o wolnych związkach. Jeden z zaproponowanych projektów ustawy w dużej mierze opiera się na francuskim Pacsie, czyli…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 27 lutego 2012

Separacja, a rozwód

Małżonkowie, którzy chcą się rozstać mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód lub orzeczenie separacji.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 7 marca 2012

Rozwód na nowych zasadach?

, poz. 1264). Zgodnie z założeniami projektu, w określonych okolicznościach, małżonkowie będą mogli przeprowadzić rozwód bez rozprawy sądowej, tylko na podstawie oświadczeń złożonych w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Data utworzenia: 8 czerwca 2012

Przepisy ułatwiające transgraniczne dziedziczenie weszły w życie

Nowe przepisy Unii Europejskiej ograniczające trudności prawne, w sytuacji gdy odchodzi na zawsze członek rodziny posiadający majątek w innym kraju Unii Europejskiej, zostaną opublikowane jutro w Dzienniku Urzędowym. Oznacza to, że staną się one prawem UE. Nowe rozporządzenie mające zastosowanie w postępowaniu spadkowym o wymiarze transgranicznym…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 26 lipca 2012

Co z kredytem po rozwodzie?

W wyniku rozwodu ustaje wspólność majątkowa małżonków. Należy jednak pamiętać, że nie rozwiązuje to problemów powstałych w związku z zaciągniętymi wspólnie długami. Takie zobowiązanie małżonków ma bowiem charakter solidarny i po rozwodzie nadal oboje są dłużnikami.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 lipca 2012

Bilingi w sprawie rozwodowej

Ani prawo telekomunikacyjne, ani przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie stwarzają podstawy uzasadniającej wydanie przez sąd w sprawie cywilnej postanowienia dowodowego obligującego operatora do przetworzenia i przekazania temu sądowi danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną. Tak wynika z postanowienia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 19 sierpnia 2012

Koszty rozprawy rozwodowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, na koszty procesu składają się koszty sądowe, koszty opinii biegłych, a także koszty zastępstwa procesowego, gdy w sprawie występował adwokat lub radca prawny. Koszty są z reguły zwracane przez stronę, która przegrała proces na rzecz strony, która wygrała. W przypadku sprawy…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 3 września 2012
« Poprzednia 1 … 7  |  8  |  9  |  10  |  11 … 23 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.