Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyrozwód
Rozwód -

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwód

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 224 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Czy warto walczyć o wyłączną winę za rozwód?

Kwestia rozwodu wiąże się w zasadzie nierozłącznie z kwestią winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego (nie jest to jednak reguła). W zależności od tego, kto zostanie uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego (lub wyłącznie winnego) skutki prawne orzeczonego rozwodu będą przybierały różną postać. Warto więc wiedzieć czy walka…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 26 października 2012

Wymeldowanie eks małżonka po rozwodzie...

Orzeczenie rozwodu wiąże się z różnymi skutkami prawnymi, takimi jak choćby ustanie wspólności majątkowej, czy ustalenie wykonywania kontaktów ze wspólnymi dziećmi. W sytuacji, gdy byli małżonkowie zajmują wspólnie jedno mieszkania, niekiedy konieczne jest także szczegółowe rozgraniczenie granic korzystania z nieruchomości, a nawet w skrajnych…

Data utworzenia: 13 listopada 2012

Rozwód, a dziecko

Sąd orzekając rozwód z urzędu rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem i kontaktach rodziców z dzieckiem a także kosztach jakie winni ponosić w związku z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Data utworzenia: 16 listopada 2012

Odpowiedź na pozew w sprawie o rozwód

Odpowiedź na pozew, niezależnie do tego czego dokładnie dotyczy przedmiot sprawy, należy do kategorii pism procesowych. Ogólnie rzecz biorąc służy pozwanemu do ustosunkowania się do twierdzeń powoda zawartych w pozwie. Wnosi się ją w terminie 14 dni od dnia doręczenia pozwanemu odpisu pozwu. Pamiętajmy przy tym, że wniesienie odpowiedzi na pozew…

Data utworzenia: 30 listopada 2012

Brak zgody współmałżonka na rozwód - co zrobić?

Postępowanie rozwodowe nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, jednak w niektórych sytuacjach jest ono konieczne. Rozwód z racji swej natury nie zawsze przebiega spokojnie i tak jakby chciały tego obie strony sporu. Często także współmałżonek nie

Data utworzenia: 2 grudnia 2012

Spółdzielcze prawo do lokalu a rozwód małżonków

Rozwiązanie małżeństwa jest zawsze związane z określonymi skutkami w różnych sferach prawnych. Większość rozwiedzionych osób jest najbardziej zainteresowana uregulowaniem wzajemnych stosunków majątkowych, a także prawnorodzinnych – jeżeli oczywiście istnieją małoletnie wspólne dzieci. Jedną z problematycznych kwestii związanych z rozwodem…

Data utworzenia: 7 grudnia 2012

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków jest obowiązkową częścią wyroku rozwodowego. Sąd orzeka również o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz o tym, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest zobowiązany do ponoszenia kosztów jego utrzymania i wychowania. W przypadku, gdy sąd uzna to za konieczne…

Data utworzenia: 17 lutego 2013

Podział majątku po rozwodzie

Rozwód nie należy do przyjemnych przeżyć. Szczególnie trudną sprawą jest związany z tym podział majątku wspólnego małżonków. Sprawy o podział majątku po rozwodzie są bowiem długotrwałe i bardzo uciążliwe, głównie ze względu na brak porozumienia

Data utworzenia: 21 lutego 2013

W jaki sposób można zmienić postanowienie ustalające kontakty z dzieckiem?

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Należy pamiętać, że rozstrzygnięcie o kontaktach rodziców z dzieckiem jest obowiązkową częścią wyroku rozwodowego. Sprawa kontaktów z dzieckiem może być również ustalona na wskutek porozumienia rodziców lub uregulowana postanowieniem…

Data utworzenia: 25 marca 2013

Obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka

Koniec małżeństwa w postaci orzeczenia rozwodu nie kończy częstych sporów pomiędzy małżonkami, nie kończy także obowiązków jakie ciążą na byłych małżonkach względem siebie. Każdy z małżonków w określonych sytuacjach ma obowiązek alimentacyjny względem byłego już małżonka. Zakres tego obowiązku a także jego okres, uzależniony…

Data utworzenia: 23 kwietnia 2013
« Poprzednia 1 … 4  |  5  |  6  |  7  |  8 … 23 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.