Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyrozwód
Rozwód -

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwód

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 224 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Przerwanie biegu przedawnienia przez złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej

Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Próba zawarcia ugody, poprzez złożenie w sądzie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 18 sierpnia 2014

Kiedy nadawana jest klauzula wykonalności?

Klauzula wykonalności to akt sądowy potwierdzający, że określony dokument jest tytułem egzekucyjnym i nadaje się do wykonania. Warto wiedzieć, że mogą nią być opatrzone nie tylko orzeczenia sądowe, ale również inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej a także akty notarialne oraz bankowe…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 sierpnia 2014

Kredyt trwalszy niż małżeństwo

Wielu młodych ludzi wiąże się na całe życie, ale w tym wypadku nie chodzi o ślub a o wzięcie kredytu hipotecznego na zakup wspólnego mieszkania lub domu. Zawierając umowę kredytu na kilkadziesiąt lat w większości osoby te nie zakładają rozstania, liczą że wspólnie przejdą przez życie. Różnie jednak z tym bywa i po kilku latach okazuje się…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 listopada 2012

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające ma na celu tymczasowe zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi. Przedmiotem tego postępowania jest roszczenie, choć dopuszcza się również zabezpieczenie prawa. Poprzez zabezpieczenie wykonania orzeczenia lub uregulowanie stosunków między…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 26 marca 2013

Zwrot kosztów zastępstwa procesowego

Wniesienie sprawy na drogę postępowania sądowego wymaga od powoda posiadania określonej wiedzy prawnej – napisanie pozwu musi bowiem odpowiadać nie tylko wymogom formalnym zawartym w Kodeksie postępowania cywilnego, ale także zawierać odpowiednie uzasadnienie zajmowanego stanowiska. W praktyce zdecydowana większość uczestników procesowych korzysta…

Data utworzenia: 25 października 2013

Kto jest powodem, a kto pozwanym?

Powodem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność sądową, która inicjuje postępowanie cywilne składając pozew. Osoba, która chce wszcząć postępowanie powinna wcześniej sporządzić pozew i go opłacić oraz wnieść go do sądu.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 2 grudnia 2013

Zauważyłeś błąd w akcie urodzenia, małżeństwa, czy zgonu? Sprawdź co można z tym zrobić?

Akt stanu cywilnego to pojedynczy wpis w księdze stanu cywilnego, który rejestruje stan cywilny danej osoby poprzez urzędowe odnotowanie określonych zdarzeń. Księgi stanu cywilnego, do których wpisuje się akty stanu cywilnego, są prowadzone w urzędach stanu cywilnego. W Polsce istnieją trzy rodzaje aktów stanu cywilnego, a mianowicie: akt urodzenia…

Data utworzenia: 9 września 2014

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem - co możesz zrobić?

Prawo do kontaktów z dzieckiem przysługuje niezależnie do wykonywania władzy rodzicielskiej. W praktyce może być tak, że jeden z rozwiedzionych rodziców nie może zajmować się wychowywaniem swojego dziecka, nie przekreśla to jednak jego prawa do codziennych odwiedzin. O pozbawieniu prawa do kontaktów może zadecydować wyłącznie sąd rodzinny, a…

Data utworzenia: 9 października 2014

Konkubenci też mogą podzielić swój majątek

Wydawałoby się, że pozostawanie w nieformalnym związku nie uprawnia do podziału majątku żadnego konkubenta. Ostatecznie nie mamy do czynienia z małżeństwem, a to przesądza o niemożliwości zastosowania przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Z drugiej strony w prawie istnieje luka, za pomocą której można obejść obecne regulacje i ostatecznie…

Data utworzenia: 17 października 2014

Rozprawa w sądzie - jak to wygląda?

Zostałeś wezwany do sądu i nie wiesz jak się zachować? Nie jest to tylko Twój problem, zdecydowana większość Polaków nie wie co robić na sali sądowej. Część zaś myśli, że wystarczy obejrzeć jeden z seriali prawniczych i wszystko będzie już wiadome. My proponujemy inny sposób – przeczytaj ten artykuł i rozwiej swoje wątpliwości na temat…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 14 stycznia 2015
« Poprzednia 1 … 19  |  20  |  21  |  22  |  23 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.