Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyrozwód
Rozwód -

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

rozwód

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 224 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Wyrównanie dorobków po śmierci jednego z małżonków

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej zwanego k.r.o.) dają małżonkom znaczną swobodę w kształtowaniu wedle ich potrzeb wzajemnych stosunków majątkowych. Przejawem otwartości ustawodawcy było stworzenie regulacji prawnych pozwalających im na odejście od ustawowej wspólności na rzecz ustroju wprowadzonego niejako „w życie” wzajemną…

Data utworzenia: 27 czerwca 2014

Jak dobrze uregulować kontakty z dzieckiem?

Regularne kontakty rodziców z dzieckiem są ważnym elementem w jego wychowywaniu, szczególnie gdy rodzice są już po rozwodzie. Warto pamiętać, że kwestia władzy rodzicielskiej i prawa do jej wykonywania względem małoletniego dziecka jest nierozerwalna z materią kontaktów z nim. Z drugiej jednak strony potrzeba uregulowania kontaktów z dzieckiem…

Data utworzenia: 2 lipca 2014

Wyjazd dziecka za granicę - czy potrzebuję zgodę eks małżonka...?

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Problem zaczyna się gdy, władza rodzicielska przysługuje tylko jednemu rodzicowi… Czy potrzebna jest zgoda byłego małżonka na wyjazd z dzieckiem za granicę na urlop?

Data utworzenia: 6 lipca 2014

Sprawdź kiedy sąd może ograniczyć Ci prawa rodzicielskie

Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie jest jedynym instrumentem prawnym stosowanym wobec nieodpowiedzialnych rodziców (choć czasem pojawia się także, gdy rodzice nie z własnej winy nie mogą wykonywać tej władzy). Innym środkiem o charakterze represyjnym jest ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Data utworzenia: 30 lipca 2014

Postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty w czasie procesu rozwodowego

Zasadniczo rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Warto również wiedzieć, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego…

Data utworzenia: 6 sierpnia 2014

Jak przywrócić uchybiony termin?

Dokonywanie czynności procesowych następuje w ściśle oznaczonych terminach, które określają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego lub sąd w oznaczonej sprawie. Uchybienie terminowi powoduje, że czynności nie można już dokonać. Ustawodawca przewidział jednak, że brak powzięcia czynności procesowej może być spowodowany siłą wyższą –…

Data utworzenia: 7 sierpnia 2014

Kto może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

W polskim prawie rodzinnym istnieją domniemania prawne dotyczące ojcostwa, które mogą być obalone tylko na skutek wniesienia powództwa o zaprzeczenia ojcostwa. Jeżeli więc dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania…

Data utworzenia: 31 sierpnia 2014

Jak podzielić majątek wspólny konkubentów?

Zgodnie z treścią art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (tzw. ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (tzw. majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 13 grudnia 2012

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Kwestia władzy rodzicielskiej i prawa do jej wykonywania względem małoletniego dziecka jest nierozerwalna z materią kontaktów z nim. Z drugiej jednak strony potrzeba uregulowania kontaktów z dzieckiem pojawia się przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z rozwiedzionymi małżonkami.

Kategoria: Kodeksy
Data utworzenia: 26 grudnia 2012

Koszty zastępstwa procesowego

Korzystanie z pomocy adwokata czy radcy prawnego niesie ze sobą z pewnością wiele korzyści, szczególnie gdy chodzi nam o szybkie i prawidłowe załatwienie jakiejkolwiek sprawy natury prawnej. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika jest szczególnie potrzebna, gdy sprawa trafia przed oblicze sądu. Z drugiej jednak strony każda usługa ma swoją cenę, a jak…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 5 marca 2013
« Poprzednia 1 … 16  |  17  |  18  |  19  |  20 … 23 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.