Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyprzedawnienie
Przedawnienie roszczenia -

Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Art. 117 § 2 kodeksu cywilnego

 
 
Wyszukiwana fraza:

przedawnienie

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 177 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Umowa przedwstępna

Czasem zdarza się, że z przyczyn faktycznych (np. brak środków finansowych), lub prawnych (np. brak zezwolenia na sprzedaż alkoholu) w danym momencie nie jesteśmy w stanie zawrzeć danej umowy. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi instytucja umowy przedwstępnej omówiona w niniejszym artykule. Umowa przedwstępna (z łac. pactum de contrahendo), cieszy…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 7 lipca 2015

Zanim wygaśnie roszczenie...

Każdego miesiąca w Polsce dochodzi do tysięcy wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń, których skutkiem jest szkoda lub krzywda ludzka. Roszczenia o zapłatę odszkodowania z tego tytułu mają jedną wspólną cechę – przedawniają się.

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 22 listopada 2016

Przedawnienie roszczenia o odsetki

Przedawnienie należności z tytułu odsetek było już kilkakrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Uchwała z 17 czerwca 2003 r. podjęta w celu wyjaśnienia wątpliwości prawnych powstałych na tle sprawy - sygn. III CZP 37/03 i w wyroku z

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 4 lipca 2006

Przedawnienie roszczeń

Przedawnienie - instytucja prawa służąca stabilizacji obrotu prawnego poprzez ograniczenie lub wyłączenie możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej po upływie określonego czasu. Poddanie roszczeń reżimowi przedawnienia stanowi rozwiązanie

Słowa kluczowe: przedawnienie
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 stycznia 2007

Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Zobowiązania podatkowe przedawniają się po 5 latach licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności zobowiązania. Bieg ten może być jednak przerwany lub zawieszony.

Słowa kluczowe: przedawnienie
Data utworzenia: 22 stycznia 2007

Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Zgodnie z art. 59 § 1 ust. 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku, ordynacja podatkowa, co do zasady, zobowiązanie wygasa w całości wskutek przedawnienia. W myśl art. 70 ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Słowa kluczowe: podatkowe prawo, przedawnienie
Data utworzenia: 16 maja 2007

Przedawnienie składek ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalił, że wnioskodawczyni jest zadłużona z tytułu nie opłaconych składek i zobowiązał ją do ich zapłaty. Zadłużenie na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Pracy dotyczyło okresu od lutego 1999 r. do września 1999 r., a na Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych za okres od czerwca 1999 r. do września 1999…

Słowa kluczowe: przedawnienie, zus
Kategoria: Formularze ZUS
Data utworzenia: 11 września 2008

Członek zarządu spółki z o.o. nie obroni się zarzutem przedawnienia

Przedstawione do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało w toku rozpoznawania przez Sąd drugiej instancji apelacji Hormann Polska sp. z o.o. od wyroku Sądu Okręgowego uchylającego wyrok zaoczny i oddalającego powództwo przeciwko byłym członkom zarządu „Ertroc” sp. z o.o. Egzekucja prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego stanowiącego…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 18 marca 2009

Termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową

Sąd Rejonowy zasądził od pozwanego na rzecz na rzecz powoda m. in. kwotę 5937,69 zł z odsetkami tytułem należności abonamentowych oraz połączeń telefonicznych wynikających z faktury wystawionej przez Telekomunikację Polską S.A.. Sąd nie uwzględnił zarzutu przedawnienia zgłoszonego na podstawie art. 751 k.c., przyjmując termin trzyletni dla…

Słowa kluczowe: przedawnienie
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 4 października 2009

Dbać o siebie z głową - odpowiedzialność usługodawcy za źle przeprowadzony zabieg

We współczesnym świecie wygląd zewnętrzny jest niezmiernie istotny, poświęca się mu wiele uwagi i czasu. „Moda na urodę” jest czymś powszechnym i oczywistym. Jednak każdy zabieg, któremu się poddajemy, może spowodować nieprzewidziane następstwa.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 20 marca 2011
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 18 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.