Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułypodstęp
Podstęp -

Jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Podstęp osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstępem strony, jeżeli ta o podstępie wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo jeżeli czynność prawna była nieodpłatna.
Art. 86 kodeksu cywilnego

 
 
Wyszukiwana fraza:

podstęp

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 9 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Wady oświadczenia woli

Oświadczenie woli jest przejawem tego, co dana osoba chce zrobić. Poza ściśle określonymi wyjątkami wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Wolę można więc wyrazić ustnie, pisemnie, w postaci elektronicznej, czy też w sposób dorozumiany.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 15 lutego 2012

Wady oświadczeń woli

Kodeks Cywilny w Tytule IV Dziale IV uregulował instytucję wad oświadczeń woli. Bezsprzecznie normatywna treść art. 82-88 KC niesie ze sobą olbrzymie znaczenie praktyczne, zwłaszcza w kontekście ważności dokonywanych czynności prawnych. Z tego względu konieczne stało się uregulowanie ochrony przed negatywnymi skutkami sytuacji, w której wykonywana…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 23 sierpnia 2012

Unieważnienie małżeństwa kościelnego

Zgodnie z prawem obowiązującym w kościele katolickim małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci. Mimo, że potocznie używa się terminu „rozwód kościelny” należy pamiętać, że w kościele katolickim nie ma takiej instytucji. Dlatego też uzyskanie rozwodu w sądzie…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 12 września 2012

Zawarłeś umowę pod wpływem błędu? Możesz się bronić!

Czasami, wcale nie tak rzadko, zdarza się uczestnikom obrotu gospodarczego podpisywać umowy, które są niezrozumiałe. Osoba zawierająca umowę ufa drugiej stronie, że postanowienia podpisywanego kontraktu zgodne są z poczynionymi wcześniej ustaleniami, negocjacjami. Niestety nie zawsze można liczyć na skrupulatność, czy nawet uczciwość owej drugiej…

Kategoria: Praca
Data utworzenia: 20 listopada 2014

Czy możliwe jest unieważnienie aktu notarialnego?

Akt notarialny jest szczególnym dokumentem urzędowym, który poświadcza dokonanie czynności prawnej.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 7 marca 2012

Kto może żądać uznania spadkobiercy za niegodnego?

Jednym ze sposobów pozbawienia zdolności do dziedziczenia jest uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Przy czym do wyłączenia z dziedziczenia osoby niegodnej dochodzi dopiero z chwilą, gdy uprawomocni się orzeczenia sądu. Co należy zatem zrobić, aby spadkobierca został uznany za niegodny dziedziczenia?

Kategoria: Spadki
Data utworzenia: 2 listopada 2014

Uchylenie się od skutków oświadczenia woli

Oświadczenie woli na gruncie polskiego prawa cywilnego może przybierać różne formy, najważniejsze jest jednak, aby polegało na uzewnętrznieniu wewnętrznej woli człowieka w celu powstania, ustania bądź modyfikacji stosunku prawnego. Ustawodawca przewiduje jednak, że złożone oświadczenie woli w niektórych sytuacjach nie będzie mogło zostać uznane…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 13 marca 2013

Wady oświadczenia woli

Oświadczeniem woli nazywamy takie zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę dokonania czynności prawnej w sposób dostateczny (art. 60 kodeksu cywilnego). Proces powstawania oświadczenia woli rozpoczyna się już w psychice osoby składającej. Najpierw bowiem mamy do czynienia z tzw. aktem woli (czyli z decyzją powziętą pod wpływem takich, a nie…

Słowa kluczowe: wady oświadczenia woli
Kategoria: Prawo pracy
Data utworzenia: 20 grudnia 2006

Ugoda przed komisjami regulacyjnymi

Uczestnicy postępowania regulacyjnego mogą niemal dowolnie kształtować treść ugody, zawierając w niej np. postanowienia o rekompensacie pieniężnej w zamian za rezygnację z roszczenia. Muszą jednak pamiętać, że zawarta ugoda jest ostateczna.

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 2 stycznia 2013
« Poprzednia 1 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.