Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyograniczenie wolności
Ograniczenie wolności - Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy; wymierza się ją w miesiącach. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności skazany:
  1. nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu,
  2. jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd,
  3. ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.
Art. 34 kodeksu karnego
Polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazanej przez sąd w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej, w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym. W stosunku do osoby zatrudnionej sąd, zamiast obowiązku, wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, może orzec potrącenie od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez sąd; w okresie odbywania kary skazany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy. Miejsce, czas, rodzaj lub sposób wykonywania obowiązku pracy, sąd określa po wysłuchaniu skazanego. Art. 35 kodeksu karnego
 
 
Wyszukiwana fraza:

ograniczenie wolności

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 132 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Przedłużanie aresztu tymczasowego

- Kodeks postępowania karnego, rozumianego w ten sposób, że do dwuletniego okresu maksymalnego stosowania tymczasowego aresztowania nie wlicza się okresów, gdy tymczasowo aresztowany równocześnie odbywa karę pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie, a

Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 11 czerwca 2008

Ograniczenie wolności słowa

W dniu 12 maja 2008 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Mariana M, dotyczącą ograniczenia wolności słowa. Zadaniem Trybunału Konstytucyjnego jest rozstrzygnięcie w sprawie zgodności art. 212 § 2 i art. 213 § 2 ustawy z dnia

Słowa kluczowe: pomówienie
Data utworzenia: 13 maja 2008

Sejm uchwalił ograniczenie immunitetu sędziów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że sędziowie i prokuratorzy cieszą się w Polsce uprzywilejowaną sytuacją, jeśli chodzi o odpowiedzialność karną. Z tego powodu szef resortu opowiada się za ograniczeniem ich immunitetów, wskazując za przykład rozwiązania, jakie obowiązują w innych krajach europejskich. Według ministra sprawiedliwości…

Słowa kluczowe: immunitet, karne postępowanie
Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 28 maja 2007

Katalog kar zawarty w Kodeksie karnym

Ustawa Kodeks karny (dalej KK) z dnia 6 czerwca 1997 r. (Dz.U. Nr 88, poz. 553 z pózn. zm.) w art. 32 zawiera katalog kar, jakie grożą za popełnienie przestępstwa. KK w art. od 32 do 38 wyróżnia następujące kary: grzywa, ograniczenie wolności

Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 4 lipca 2013

ACTA – zagrożenie dla wolności obywateli?

Problem nie leży w samych zapisach umowy ACTA, ale w dotychczasowej praktyce implementowania do polskiego prawa regulacji dotyczących telekomunikacji i internetu.

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 5 lutego 2012

TK zdecydował w sprawie opłat uiszczanych m.in. przez producentów kserokopiarek

W dniu 11 października 2011 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Wydział I Cywilny dotyczące uiszczania opłat przez producentów i importerów magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń, kserokopiarek, skanerów i innych podobnych urządzeń reprograficznych na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 12 października 2011

Kolejne uprawnienia dla straży miejskiej

Strażnicy gminni (miejscy) będą mieli więcej uprawnień do nakładania grzywien w postaci mandatu karnego. Straż będzie mogła ukarać mandatem m.in. za nielegalne wydobywanie piasku, żwiru czy torfu, a także za łamanie przepisów obowiązujących na terenie parku kulturowego. Pozwolą na to przepisy zawarte w przyjętym przez komisję wspólną projekcie…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 29 czerwca 2011

Wszyscy jesteśmy anonimowi

Spór o ACTA poka­zał, że Inter­net może być kata­li­za­to­rem zmian w „ana­lo­go­wym” świe­cie. Do dzia­łań podobno dołą­czyli się cyber­prze­stępcy, wystę­pu­jący pod szyl­dem Ano­ni­mowi (ang. Ano­ny­mous). Czy to tylko chwi­lowa ano­ma­lia sys­temu, czy może mamy do czy­nie­nia z nie­unik­nio­nymi zmia­nami…

Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 11 lutego 2012

Majówkowa jazda pod wpływem? Uważaj!

Długi majowy weekend to dla wielu czas urlopu, relaksu, spotkań z rodziną i znajomymi. To także okres wzmożonej kontroli Policji oraz licznych wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców. Jak wskazują policyjne statystyki większość wypadków spowodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu ma miejsce w dni wolne od pracy. Tylko w ubiegłym…

Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 29 kwietnia 2013

Ograniczenie prawa do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym w stosunku do żołnierzy

W dniu 9 lipca 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący ograniczenia prawa do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym w stosunku do żołnierzy, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego. W świetle zakwestionowanych…

Słowa kluczowe: obrońca
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 9 lipca 2009
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 14 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.