Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyelektroniczne postępowanie upominawcze
 
Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 21 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Założeniami projektu ustawy wprowadzającej elektroniczne postępowanie upominawcze (dalej: EPU) było przede wszystkim sprawniejsze rozpoznawanie spraw. Co za tym idzie - odciążenie wymiaru sprawiedliwości głównie w drobnych, nieskomplikowanych

Data utworzenia: 8 kwietnia 2011

W jaki sposób złożyć pozew w e-sądzie?

Postępujący rozwój technologiczny i cyfryzacja społeczeństwa musiały w końcu doprowadzić do momentu, w którym Internet i komputery na stałe zagoszczą w polskich sądach – i nie chodzi tu tylko o elektroniczne protokoły czy nagrywanie obrazu i dźwięku

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 18 grudnia 2012

Tytuł egzekucyjny wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie klauzuli wykonalności nadawanej tytułowi egzekucyjnemu wydanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Przepisy projektu określają czynności sądu związane z nadawaniem klauzuli wykonalności, o której mowa w art. 783 § 4 k.p.c. oraz sposobów przechowywania i posługiwania…

Data utworzenia: 16 listopada 2009

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

W dniu 7 lipca 2013 r., wchodzi w życie nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (dalej KPC).

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 25 czerwca 2013

Nadanie klauzuli wykonalności na następcę prawnego z uwzględnieniem orzeczenia wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Niektóre wydarzenia powodują, że zarówno w trakcie postępowania sądowego, jak i egzekucyjnego dochodzi do zmiany po stronie powoda, pozwanego, wierzyciela czy dłużnika. Taka zmiana ma miejsce, gdy np. spółka przekształca się w inną spółkę, jedna ze stron umiera, a w jej miejsce wstępują spadkobiercy, wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 30 sierpnia 2011

Sprzeciw i zarzuty od nakazu zapłaty

Procedura cywilna, dopuszcza w pewnych przypadkach możliwość, aby sąd rozstrzygnął sprawę wydając nakaz zapłaty. Nakaz zapłaty może być wydany w postępowaniu nakazowym, w postępowaniu upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 2 grudnia 2013

Zmiany w e-sądzie. Dłużnicy lepiej chronieni przed nadużyciami wierzycieli

Wprowadzone w procedurze cywilnej zmiany zapobiegają nadużyciom wierzycieli, m.in. w przypadku dochodzenia przedawnionych długów. W elektronicznym postępowaniu upominawczym – potocznie zwanym e-sądem – procedurę stosuje się tylko wobec roszczeń, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem złożenia pozwu. Ponadto w pozwie trzeba…

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 września 2013

Sprawna i szybka metoda na dłużników

W dniu 15 lipca 2008 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - "Elektroniczne Postępowanie Upominawcze". W projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 17 lipca 2008

Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym?

W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Jeśli przesłanka ta została spełniona, sąd na podstawie pozwu złożonego przez powoda poprzez portal www.e-sad.gov.pl wydaje orzeczenie sądowe w postaci nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu…

Data utworzenia: 6 listopada 2014

Możesz się obronić przed komornikiem

Coraz więcej nowinek technicznych wkracza w nasze życie. Taką nowością już od dwóch lat jest elektroniczne postępowanie upominawcze, które popularnie zwane jest e-sądem. Wiele osób już poznało tą instytucję, niektórzy mogą ją wkrótce poznać…

Słowa kluczowe: egzekucja, EPU, komornik, nakaz zapłaty
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 11 stycznia 2012
« Poprzednia 1  |  2  |  3 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.