Jesteś tutaj: Strona główna serwisu Strona głównaArtykułyalimenty
Alimenty -

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

 
 
Wyszukiwana fraza:

alimenty

Archiwum wyszukiwanych fraz prawnych Znaleziono 197 publikacji spełniających kryteria wyszukiwania.

Alimenty, alimenty

Świadczenia alimentacyjne w Polsce przyjmują najczęściej pieniężną formę, jest to bowiem najłatwiejszy środek wypełniania tego rodzaju obowiązków. Ustawodawca wprost określił zasady ubiegania się o alimenty oraz wyznaczania osób zobowiązanych do ich

Kategoria: Alimenty
Data utworzenia: 28 kwietnia 2014

Czy rodzice, którzy się rozwodzą, mogą sami uzgodnić wysokość alimentów płaconych na dziecko?

Adam i Judyta mają dwoje wspólnych małoletnich dzieci. W związku z ostatnimi wydarzeniami zdecydowali się na wniesienie powództwa o rozwód. Adam zadeklarował wysokość alimentów, jakie może płacić po rozwodzie na każde z ich wspólnych dzieci. Judyta zastanawia się, czy tę "deklarację" mogą umieścić w porozumieniu o sposobie wykonywania władzy…

Data utworzenia: 2 listopada 2015

Kiedy można żądać alimentów od współmałżonka?

Przepisy przewidują prawne instrumenty zakładające możliwość alimentowania się małżonków. Co to właściwie są alimenty? Kiedy można żądać alimentów od współmałżonka? Dowiesz się tego po przeczytaniu poniższego artykułu.

Data utworzenia: 16 grudnia 2015

Wezwanie do zapłaty zaległych alimentów

Marta będąc na rencie samotnie wychowuje córkę. Ojciec dziecka nie mieszka z nimi. W wyroku rozwodowym sąd zasądził na rzecz - wówczas jeszcze małoletniej - córki alimenty. Początkowo alimenty były płacone regularnie, jednak od kiedy córka zdała

Data utworzenia: 5 lutego 2016

Czy zmiana szkoły wyższej ma wpływ na prawo do pobierania świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

Anna jest studentką i pobiera świadczenie z Funduszu alimentacyjnego. W trakcie trwania roku akademickiego zmieniła ona uczelnię, na której kontynuuje pobieranie nauki. Czy zmiana palcówki ma wpływ na uzyskane przez nią prawo do świadczenia z Funduszu alimentacyjnego?

Data utworzenia: 16 marca 2016

Uprawnienie do występowania o ustalenie prawa do świadczeń alimentacyjnych oraz ich wypłaty z Funduszu alimentacyjnego

Małoletnia Ania została – orzeczeniem sądu rejonowego – umieszczona pod bieżącą pieczą swoich dziadków. Babcia Ani – Jadwiga została ponadto ustanowiona kuratorem do spraw majątkowych swojej wnuczki. Czy w związku z tym przysługuje Jadwidze prawo do występowania o ustalenie prawa do świadczeń alimentacyjnych oraz ich wypłaty na podstawie…

Data utworzenia: 25 kwietnia 2016

Alimenty po rozwodzie

Rozwód – jako zdarzenie niweczące byt małżeństwa - pociąga za sobą skutki nie tylko w sferze osobistej ale również finansowej. Dlatego też jedną z kwestii powiązanych z rozwodem są tzw. alimenty, przyznawane na rzecz drugiego małżonka.

Data utworzenia: 10 października 2016

Zmiana zakresu obowiązku alimentacyjnego

Wraz z mężem jesteśmy rodziną zastępczą dla naszych wnuków. Obaj chodzą do 6 klasy szkoły podstawowej. Ojcem chłopców jest nasz syn. On i matka chłopców rozwiedli się, gdy ci mieli 3 lata. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad obojgiem dzieci sąd powierzył naszemu synowi jednocześnie ograniczając władzę rodzicielską matki do prawa kontaktowania…

Data utworzenia: 28 października 2016

Porada prawna: Obowiązek alimentacyjny dziecka wobec rodziców

Mam taki problem. Miesiąc temu przyszła do nas matka mojego męża, z którą nie było kontaktu przez ostatnie 5 lat. Piła na umór od zawsze, nawet gdy mąż był mały, dlatego wychowywali go babcia i ojciec. Teść zmarł 4 lata temu, z teściową nie było kontaktu (nawet nie przyszła na pogrzeb). Wiemy tylko, że pomieszkuje w różnych melinach, nigdzie…

Data utworzenia: 21 listopada 2016
« Poprzednia 1  |  2  |  3  |  4  |  5 … 20 Następna »
® 2008 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.