Alimenty -
Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.
Art. 129 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
- przedawnienie długu u komornika
- sprzeciw do komornika
- wyposażenie
- powództwo przeciwegzekucyjne
- komornik
- opiekun prawny
- służba radiokomunikacyjna amatorska
- uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa
- metody+amortyzacji
- korzystanie z prywatnych urządzeń w pracy
- wykorzystywanie sprzętu prywatnego w celach służbowych
- udzielenie+pożyczki
- umowa w T-mobile
- wypowiedzenie umowy w T-mobile
- obowiązek składania sprawozdań przez opiekuna prawnego
Wyszukiwana fraza:
alimenty

Rodzina 500 plus: 500 złotych na dziecko podstawą obniżenia alimentów?
Program „Rodzina 500 plus” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko rodziców, którzy mogą ubiegać się od przyznanie świadczenia wychowawczego, ale również tych, którzy zobowiązani są do alimentacji. Czy zatem otrzymanie 500 złotych na dziecko miesięcznie może być argumentem w ręku drugiego rodzica, który zdecyduje się wnieść…
Słowa kluczowe:
obniżenie alimentów, obowiązek alimentacyjny, rodzina 500 plus, świadczenie wychowawcze
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 2 maja 2016
Kiedy wydziedziczenie będzie bezskuteczne?
Moi rodzice rozwiedli się, gdy ja i mój brat i siostra byliśmy dziećmi. Przyczyną rozwodu było m.in. nadużywanie alkoholu przez mojego ojca. Potem ojciec związał się z inną kobietą, z którą ma córkę. W chwili śmierci ojciec był rozwodnikiem (nie zawarł potem małżeństwa). Sporządził jednak testament, w którym do całości spadku powołał…
Słowa kluczowe:
bezskuteczne wydziedziczenie, czym jest wydziedziczenie, przyczyna wydziedziczenia, wydziedziczenie
Typ: Artykuł
Kategoria: Sprawy rodzinne
Data utworzenia: 29 sierpnia 2016
Pożyczka z dostawą do domu - co warto wiedzieć?
Firmy pożyczkowe coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Już nie trzeba udawać się do biura firmy pożyczkowej, aby otrzymać pieniądze. Nawet nie trzeba składać wniosku przez Internet. Wystarczy zadzwonić, umówić się na spotkanie i można otrzymać pożyczkę nawet we własnym domu. Wiele parabanków oferuje pożyczki domowe…
Typ: Artykuł
Kategoria: Majątek i pieniądze
Data utworzenia: 21 maja 2017
Kto może otrzymać rentę rodzinną?
Renta rodzinna jest świadczeniem mającym zapewnić środki do życia osobom najbliższym zmarłemu. Kwestie związane z tym tematem regulują przepisy w głównej mierze art. 65-74 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2013r., poz. 1440 ze zm.).
Słowa kluczowe:
dodatek dla sierot zupełnych, formularz ZUS Rp-2, formularz ZUS Rp-2a, prawo do renty rodzinnej
Typ: Artykuł
Kategoria: Formularze ZUS
Data utworzenia: 31 maja 2014
Czy dziecko, które wychowywało się bez ojca dziedziczy jego długi?
Wydawać by się mogło, że świadomość prawna – w szczególności jeśli chodzi o kwestie spadkowe – wzrasta. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że długi można dziedziczyć. Ale czy na pewno wszyscy wiedzą, co należy zrobić aby tego uniknąć?
Słowa kluczowe:
dziedziczenie, odrzucenie spadku, przyjęcie spadku wprost, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 24 lipca 2014
Zaprzeczenie ojcostwa
Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują domniemanie, zgodnie z którym jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia…
Słowa kluczowe:
opłata od pozwu o zaprzeczenie ojcostwa, powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, pozew o zaprzeczenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Data utworzenia: 27 lipca 2014
Kiedy nadawana jest klauzula wykonalności?
Klauzula wykonalności to akt sądowy potwierdzający, że określony dokument jest tytułem egzekucyjnym i nadaje się do wykonania. Warto wiedzieć, że mogą nią być opatrzone nie tylko orzeczenia sądowe, ale również inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej a także akty notarialne oraz bankowe…
Słowa kluczowe:
klauzula wykonalności, nadanie klauzuli wykonalności, nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 31 sierpnia 2014
Aby otrzymać ulgę trzeba faktycznie samotnie wychowywać dziecko
W wyroku z dnia 16 listopada 2012r. ( sygn. akt I SA/Kr 698/12) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podzielił stanowisko Izby Skarbowej, zgodnie z którym prawo do ulgi z tytułu samotnego wychowywania dziecka nie przysługuje w przypadku, gdy rodzic tylko współuczestniczy w wychowywaniu dziecka.
Typ: Artykuł
Kategoria: Orzecznictwo
Data utworzenia: 17 grudnia 2012
Prawa i obowiązki rodziny zastępczej
Rodzina zastępcza jest formą sprawowania opieki na dziećmi, które nie mają rodziców lub, których rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub w niej ograniczeni. Polski system prawny zezwala, aby rodzinę zastępczą tworzyli nie tylko małżonkowie, ale również osoby samotne. Niezależnie w jakiej formie działa taka rodzina, ma ona szereg…
Słowa kluczowe:
potrzeby rodzin zastępczych, rodzina zastępcza, rodzina zastępcza spokrewniona, rodzina zastępcza zawodowa
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo rodzinne i opiekuńcze
Data utworzenia: 21 czerwca 2013
Kto jest powodem, a kto pozwanym?
Powodem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność sądową, która inicjuje postępowanie cywilne składając pozew. Osoba, która chce wszcząć postępowanie powinna wcześniej sporządzić pozew i go opłacić oraz wnieść go do sądu.
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 2 grudnia 2013
« Poprzednia | 1 … 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | Następna » |